Small cell-натурални килийки 4.9мм

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

valvrv написа:аз пък имам друга информация за увеличаването на разстоянието м/у питите,много хора са останали недоволни
В коментара за метода на Муси има една важна бележка,а именно:Муси работи с расата"Лигурийска пчела.Големината и е различна от"Карниката"например.
Тогава и увеличението на междурамието трябва да има
други стойности.Предполагам че незадоволителните резултати може да се дължат на това.
Вярните пътища са най-къси!
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

И преди няколко хил. години е имало акари,а пчелите са оцелели и без нашата " компетентна " намеса.Според мен най добре е да премерим килийките от далаците на един рояк и така ще разберем как се чувстват най- комфортно.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Това е направено преди стотици години и в по-модерните времена т.е преди повече от 150 год.Изучаването продължава и сега.Защо ли?Индивидуалноста на реагиране на организма пчелно семейство на факторите влияещи върху жизнената му дейност.А гнездото,представляващо системата от пити е една от незаменимите части на организма.Нещо повече от скелет.
Например централната част на естественно изграденарта пита в повечето случаи е с по-малки килийки,а към периферията размера се увеличава и стига в края до търтиеви.
Как да го създадеш на изкуственна основа това съвършенно съоражение?
Вярните пътища са най-къси!
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Това е направено преди стотици години и в по-модерните времена т.е преди повече от 150 год.Изучаването продължава и сега.Защо ли?Индивидуалноста на реагиране на организма пчелно семейство на факторите влияещи върху жизнената му дейност.А гнездото,представляващо системата от пити е една от незаменимите части на организма.Нещо повече от скелет.
Например централната част на естественно изграденарта пита в повечето случаи е с по-малки килийки,а към периферията размера се увеличава и стига в края до търтиеви.
Как да го създадеш на изкуственна основа това съвършенно съоражение?
Инвазията на акара varroa идва от нарушения температурен режим в гнездото.Разликата в оптимумите на температурите за развитие на V.destruktor и пред имагиналните стадии на работничките и майките е 1-2°в
полза на пчелите.Подържаните голями обеми на кошерите
и сравнителнп слабите семейства в тях способствуват за "по-хладния"микроклимат.Панацеята с подържане целогодишно на много силни семейства.Те се справят с всичко.Дори не се нуждаят и от непрекъснатите"грижи"на сайбията си.И внимателно с препаратите срещу акарите.
Вярните пътища са най-къси!
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Аз също четох доста по въпроса за малките килийки! Характерна черта на човека е да си създава проблеми и след това да се прибива да ги решава!Те горкичките милиони години са живели без нас и ние сега ги оправяме!Така правим играчи производителите на основи и майки!Аз лично имам готови 600 рамки с основи и след привършването им започвам работа само с рамки пък каквото ще да става!Природата си знае работата!
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Small cell-натурални килийки 4.9мм

Мнение от drone »

Щом като сте чели толкова по въпроса сигурно знаете, че пчелата гради новата пита или далак без налична основа съобразявайки се с размера на собственото си тяло. Тоест дори и да вземете гол рой от природата /а такива вече няма/, той ще гради новите килийки с размера на предишното си жилище. Значи пак отиваме до изходния размер на сегашните основи- 5,5 мм. Просто за тези години откак се използуват промишлените основи размера на пчелата е нараснал и това е. Трябва да се намали размерът на пчелата и това може да стане само принудително- да я накараш да гради първо в основи с преходен размер- 5,1 мм и след като вече се стабилизира пчелната популация с този размер да се премине на 4,9 мм основа.Това са го изпробвали и работи. Другото- да чакаш природата да си свърши работата е възможно ,но май няма да сме живи да го видим.
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: Small cell-натурални килийки 4.9мм

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Мисля че няма да имам проблем с разликата в размерите защото както всички знаем в стари пити се люпят по-малки пчели!Просто с няколко такива поколения въпросът е решен!
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Small cell-натурални килийки 4.9мм

Мнение от petermar »

tsvetomir dimitrov написа:Мисля че няма да имам проблем с разликата в размерите защото както всички знаем в стари пити се люпят по-малки пчели!Просто с няколко такива поколения въпросът е решен!
Също така и въпроса с гнилеца :twisted:
Nil satis nisi optimum
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: Small cell-натурални килийки 4.9мм

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Не разбрах това за гнилеца но ако искаш да подчертаеш че в стари пити се съдържат много болести това е така!В крайна сметка те са от моя пчелин а аз доста стриктно следя за болести и не мисля че ще имам проблем!
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Small cell-натурални килийки 4.9мм

Мнение от petermar »

tsvetomir dimitrov написа:Не разбрах това за гнилеца но ако искаш да подчертаеш че в стари пити се съдържат много болести това е така!В крайна сметка те са от моя пчелин а аз доста стриктно следя за болести и не мисля че ще имам проблем!
Точно това имах предвид, все пак всеки сам си избира технологията на пчеларстване.
Nil satis nisi optimum
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”