Времето и пчелите

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

stonit написа:из новините ::
Необичайно топлото време събуди и пчелите

Зорница Ризова

Размер на шрифта: a a a

Необичайно топлото време събуди пчелите месец и половина по-рано. Най-големият пчелин с 1100 кошера край с. Тияновци, Видинско вече е активен. Ако обаче отново застудее, това ще бъде фатално за част от пчелните семейства, предаде БНТ.

Рекордно високите температури, които през последните десетина дни достигнаха 20-21 градуса, объркаха работливите пчели, които в средата на януари литнаха да търсят прашец и нектар.

"Цъфнали са кокичета, цъфнал е и кукурякът, леската също е цъфнала и пчелите обикновено по обедните часове, когато е най-топло, носят много активно прашец", обяснява Петър Младенов, собственик на пчелина, цитиран от БНТ.

Липсата на зимен покой означава и по-голяма консумация на хранителните запаси, които както се уверихме ще стигнат най-много още за месец.

"Ако настъпят възвратни застудявания, това ще окаже негативно влияние върху семействата. Това означава, че семейството вече ще гладува", допълва Петър Младенов.

Топлото време пречи зимуването на кошерите да протича по нормалния начин - смятат пчеларите, затова са необходими двойно повече усилия за спасяване на пчелите и подготовката им за навлизане в стопанската година
много ми е интересно пчелина в тази статия пчелин в българия с 1100 кошера. Някои виждал ли ги е на едно място ли са? снимки ако има някои може да ги пусне да видим.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Времето и пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Пчелин с 1100 кошера на едно място?
Приказка. Абе то хубаво ама каквоядат тея пчели? Какъвто и да е района 1100 сенмейства не ще изхрани. В дебелите бунаги пише, че 80-100 кошера таван на едно място. От там на татък нерентабилно.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

dimitarbonev написа:Пчелин с 1100 кошера на едно място?
Приказка. Абе то хубаво ама каквоядат тея пчели? Какъвто и да е района 1100 сенмейства не ще изхрани. В дебелите бунаги пише, че 80-100 кошера таван на едно място. От там на татък нерентабилно.
това което пишеш е така правси.Незнам дали са на едно място.според мен на едно място може да има около 400 кошера но само зимуване пролетта хранене и с прашецова храна защото в природата няма да и стигне и изкарване на рапица после някаде акация на по високо за да не се засече с рапицата после слънчоглед много слънчоглед така съм съгласен 2009 видях пчелин във Враца изкаран между два огромни блока слънчоглед единя беше цъфнал а другия тамън почваше да прави пита.После разбрах от пчелари че е извадил много мед неговите са 200 и стоят на едно място всичките.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Времето и пчелите

Мнение от dimitarbonev »

200 да, въпреки, че и те са много но 1100 си е цифра.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

dimitarbonev написа:200 да, въпреки, че и те са много но 1100 си е цифра.
да много са.сигурно са поне на 5 места.В 5 села примерно и на паша се изкарват и се обединяват зависимост от големината на блока.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от tatu »

Такъв голям пчелин видях между Дулово и Силистра преди три или четири години.Беше направен с пари по САПАРД.Такова чудо не бях виждал,кошери докъдето ти око вижда,със сигурност бяха над 1000.Всичко това беше по време на цъфтежа на слънчогледа,така че не са упражнявали подвижно пчеларство.Предполам, че са поизмрели, защото няма да има прашец за всички.Нектара може да се компенсира с изосуит или захар, но за прашеца не знам.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Времето и пчелите

Мнение от buci59 »

Този пчелин просъществува точно 1 год и буквално се изпари.Да,кошерите бяха около 1000 но почти половината бяха само на стойки и празни.Всеки се досеща за какво става въпрос.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

Правили са врътки с фондовете.Може един собственик да има над 1000 но задължително подвижно пчеларство и персонал.
PZ59Hipara
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Яну 06, 2010 7:16 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от PZ59Hipara »

какво е времето през зимата е от съществено значение за доброто презимуване на пчелните семейства и последващо тяхно благоприятно развитие. Тази зима определено не е добра за тяхното презимуване. Ако не се вземат бързи мерки много от пчелните семейства ще загинат. най-рискови са силните семейства. Какво имам предвид:
Зимата е топла и пчелите са активни т.е. пчелите консумират повече храна отколкото ако са в летаргия, но няма приток на такава и те изразходват запасите си. Второ - когато са активни, майката снася, има младо поколение и пило, особено при силните кошери.Когато застудее пчелите формират кълбото върху пилото за да го топлят. Обикновенно край тях няма хранителни запаси вече. Имал съм случай, когато цялото семейство е умряло, на топка, върху пилото, а храната от тях е само на 3-4 см. Ето защо е наложително /дори вече е късно/ да се сложат питки и то задължително върху кълбото.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

PZ59Hipara написа:какво е времето през зимата е от съществено значение за доброто презимуване на пчелните семейства и последващо тяхно благоприятно развитие. Тази зима определено не е добра за тяхното презимуване. Ако не се вземат бързи мерки много от пчелните семейства ще загинат. най-рискови са силните семейства. Какво имам предвид:
Зимата е топла и пчелите са активни т.е. пчелите консумират повече храна отколкото ако са в летаргия, но няма приток на такава и те изразходват запасите си. Второ - когато са активни, майката снася, има младо поколение и пило, особено при силните кошери.Когато застудее пчелите формират кълбото върху пилото за да го топлят. Обикновенно край тях няма хранителни запаси вече. Имал съм случай, когато цялото семейство е умряло, на топка, върху пилото, а храната от тях е само на 3-4 см. Ето защо е наложително /дори вече е късно/ да се сложат питки и то задължително върху кълбото.
Да задалжително е да се сложат питки добре направени аз вече сложих по кило.Да прав си но някои силни може да загинат, не се безпокои пчелите неса толкова тъпи.Има си периоди в които маиката снася но сега зимата без храна отвън на дали ше насере 5 пити пило.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Времето и пчелите

Мнение от данко пейчев »

Като че ли много се вайкате, а на някой дъната му да са отворени? Моите са отворени и когато беше топло в началото на месеца отворих 6-7бр. за добро или лошо нямаха никакво пило и имаха мед според мен предостатъчно.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

данко пейчев написа:Като че ли много се вайкате, а на някой дъната му да са отворени? Моите са отворени и когато беше топло в началото на месеца отворих 6-7бр. за добро или лошо нямаха никакво пило и имаха мед според мен предостатъчно.
Да така е тя пчелата си знае.Аз храна яко защото искам да си удвоя кошерите, не че нямат храна или че ме е страх от топлото.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Времето и пчелите

Мнение от mmm.1979 »

evil_dea написа:
данко пейчев написа:Като че ли много се вайкате, а на някой дъната му да са отворени? Моите са отворени и когато беше топло в началото на месеца отворих 6-7бр. за добро или лошо нямаха никакво пило и имаха мед според мен предостатъчно.
Да така е тя пчелата си знае.Аз храна яко защото искам да си удвоя кошерите, не че нямат храна или че ме е страх от топлото.
Колега evil_dea назнам дали с това яко хранене по това време ще успееш да удвоиш кошерите си или може да се получи по скоро обратното -да намалиш бройките.Щом имат храна и не са застрашени няма смисъл от подхранване така излишно изтощаваш пчелите и ефекта е обратен .Изчакай и към 15-20 февруари започвай да ги подхранваш с цел активиране макар че силни сем. с млади майки се развиват рано напролет и без подхранване .Така че в тези студове е безмислено такова подхранване при положение че имат мед.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Времето и пчелите

Мнение от evil_dea »

mmm.1979 написа:
evil_dea написа:
данко пейчев написа:Като че ли много се вайкате, а на някой дъната му да са отворени? Моите са отворени и когато беше топло в началото на месеца отворих 6-7бр. за добро или лошо нямаха никакво пило и имаха мед според мен предостатъчно.
Да така е тя пчелата си знае.Аз храна яко защото искам да си удвоя кошерите, не че нямат храна или че ме е страх от топлото.
Колега evil_dea назнам дали с това яко хранене по това време ще успееш да удвоиш кошерите си или може да се получи по скоро обратното -да намалиш бройките.Щом имат храна и не са застрашени няма смисъл от подхранване така излишно изтощаваш пчелите и ефекта е обратен .Изчакай и към 15-20 февруари започвай да ги подхранваш с цел активиране макар че силни сем. с млади майки се развиват рано напролет и без подхранване .Така че в тези студове е безмислено такова подхранване при положение че имат мед.
Може и да си прав, но само едно ще кажа за мен - МЕРАК
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Времето и пчелите

Мнение от drone »

Не е може би прав колегата за ранното хранене, а е напълно прав ! Аз докато не цъфне бадема /първото масово цъфтящо в района ми след дряна/ ,изобщо не си помислям да храня. Цъфне ли - давай колкото искаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”