Много подмор поради акара.

Модератор: Scutellator

genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от genata_fi »

Много задълбахте отново.
Ако се спазват дозировките и периода на третиране и да няма магизини по време на третрането и да не се вади мед от пити които е люпено пило и съответно опушван с амитраз. Тогава белята е по малка. Все пак инвазята на акара и на кошерния бръмбър на какво ли още не - е огромна и някога се налага да се плзват и бойно отровн вещества. Тогава да се заядем и за меда от рапица и от слънчоглед , те също се пръскат с вещества, които пчелите внасят в кошера. Проблема е огромен и не е нужно да се караме. Все пак не претендираме, че меда ни е биологично чист. Имайте впредвид, че в момента се одобрява лекарство за използване в БГ на базата на амитраза, но той ще действа по различен начин. Това зная за сега. Иначе ако семействата се третират с минимални количества от дадени препарати и тези препарати се редуват, тогава нещата ще са доста по различни. Четох я и аз книгата на Йово Кантар, той пише, че заради постоянното използване на амтраза, акара станал резистентен към него, вследствие на което пчеларите са увелчили двойно и тройно дозата във врметео , за да се справят с акара и тогава вече това се е отразило много на меда и на восъка.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от valyo »

Абе Гена .... какво да ти кажа.
Ако чакаш на черното да кажа бяло ....

Кошерен бръмбар + инвазия + България ? Ако става въпрос за "малкия кошерен бръмбар" дори инфото че е наблюдаван в Испания май не се потвърди. Аз лично не съм чул никой да потвърди у нас че го има. камо ли за инвазия? Ще ми е интересно ако ти знаеш нещо повече по въпроса.

Инвазия на "Какво ли не"? - и той амитраза помага срещу всичко това "какво ли не"? Оставам с такова впечатление от товйте думи. Ми няма как да е вярно. Напротив, според мен увреждайки и пчелите освен акара в по-голяма степен от другите препарати, той им намалява съпротивителните сили допълнително, и ги прави уязвими в по-голяма степен. Все пак амитраза е с "обща насоченост", трови наред, акар, пчела, хора. Не е селективен.

Това К. Гургулова ли ти каза че правят нов препарат на базата на амитраз. Иска ми се да го видя това нещо., тоет повече ми се иска да НЕ ГО видя реализрано. Мога да се досетя за причините, но разбира се, но няма как да го одобря.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от genata_fi »

valyo написа:Абе Гена .... какво да ти кажа.
Ако чакаш на черното да кажа бяло ....

НЕ ВАЛКА, НЕ ОЧАКВАМ ТОВА. ПОЗНАВАМЕ СЕ МНОГО ДОБРЕ.

Това К. Гургулова ли ти каза че правят нов препарат на базата на амитраз. Иска ми се да го видя това нещо., тоет повече ми се иска да НЕ ГО видя реализрано. Мога да се досетя за причините, но разбира се, но няма как да го одобря.
ДА, ТЯ ГО КАЗА НА ЛЕКЦИЯТА СИ.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от светльо »

Аз друго ми е чудно - след като правят такива подробни проби на меда, че да чакаме с месеци да ни "одобрят" стоката, как така аджеба минава този амитраз. (явно нали всеки втори го ползвал)


п.п. големия проблем не е просто меда - наистина, ако се третира без магазини, респективно след пашите, в меда няма да има остатъци, но при всички положения се натрупва във восъка .... то вече се чудя какво ли няма в този восък (основите).
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от kolobus »

Значи да съжалявам ,че съм сменил восък за основи ли?
Апиакта Ловеч.Те са на фирмения знак.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от valyo »

светльо написа:Аз друго ми е чудно - след като правят такива подробни проби на меда, че да чакаме с месеци да ни "одобрят" стоката, как така аджеба минава този амитраз. (явно нали всеки втори го ползвал)


п.п. големия проблем не е просто меда - наистина, ако се третира без магазини, респективно след пашите, в меда няма да има остатъци, но при всички положения се натрупва във восъка .... то вече се чудя какво ли няма в този восък (основите).

Или не е чак толкова масово употребяван или ако caby е прав че всеки 2ри го ползва, са ни такива анализите.
Или изкупения мед се залива с фруктозо-глюкозен сироп по рецептата на Пушкин и шапка на тояга. Не сме ние за съжаление дето можем да отговорим на тоя въпрос а прекупвачите.


Според мен Колобус няма за какво да съжаляваш ако нямаш камера за обеззаразяване на восъка на 120 градуса. Примерно ако не си зъболекар (знам че не си).

Тук май най-много време ("най-свтнат по въпроса" ) да преценя качеството на основите е valaz. Той доста ги гледа и сравнява продукциите на различните фирми. Доколкото знам продължава с експериментие.
Той има 2 фаворита Пчела, Г.Оряховица и Енчев , Сливен.
Ако това изобщо значи нещо.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от OVanBASTEN »

Обеззаразяване не означава изчистване на восъка от химически(лекарствени) вещества на восъка. А Енчев, Сливен е най-вероятно Петко Пенчев?!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от valyo »

Никой не твърди че обеззаразяване е едно и също с премахване на химически примеси. Само казвам че е необходимо.
Не знам дали е Енчев или Пенчев. Васко (valaz) всеки случай му казва (пише го) Енчев. Може и да е Пенчев. Моите не са от там.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от Майка »

viewtopic.php?f=2&t=2102&p=25629&hilit= ... %80#p25629

Мислех, че влизайки в Евро съюза, нещата при нас малко ще потръгнат.
Но излиза, че просто ние ще бъдем тоалетната, битака или сметището на Европа.
Стари коли, стари мъже, туристи дошли тук да търсят евтини жени и евтин алкохол, нискокачествена стока или с изтичащ срок на годност - това идва тук.

А ние нищо не можем да изнесем, защото сами си определяме нивото, а нивото ни е ниското качество.
Така, че колеги, като почнете да се жалвате за ниската цена на меда, просто знайте, че сами сме си виновни за това.
Кел файда, като си запазите семействата, а не можете да си продадете меда!
caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от caby »

Отново казвам че съм съгласен с колегите.Публикацията е много показателна .Разковничето е правилното използване на препаратите за определени болести и състояния.Както прекомерната употреба на захар при хората е вредно, прекомерната употреба на мазнини, алкохол и т.н ( примерите са много), водят до критично състояние на организма при хората, така е и при пчелите.От уста на уста предавана една "рецепта" за борба с някоя болест води до "изродяване " на тази рецепта.Така се стига и до неправилна употреба на дадено вещество или препарат.В повечето случаи първо пробваме после четем упътване или инструкции за употреба.Този казал.....или онзи направил така....Не така.Щом става въпрос за препарати трябва да се работи с конкретни стойности предписани от производителя.Така ще се ползват правилните дози за борба с вредителя, без да се нарушава състоянието и здравето на пчелата, след това качеството на меда и накрая здравето на нас хората.Аналогично е с нас хората.Неизбежно е във времето някой от нас да се разболее и да не ползва антибиотик или други лекарства.Когато обаче те са предписани от лекар с правилните дози за употреба заболяването успява да се излекува, без да се навреди на други органи.
Дано съм дал правилните сравнения за да ме разберете. Бях линчуван заради тезата си за правилното ползване на даден препарат, като през цялото време се опитвах да Ви убеждавам в написаното по горе.
...време е да пчеларстваме...
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от srg »

Майка написа:viewtopic.php?f=2&t=2102&p=25629&hilit= ... %80#p25629

Мислех, че влизайки в Евро съюза, нещата при нас малко ще потръгнат.
Но излиза, че просто ние ще бъдем тоалетната, битака или сметището на Европа.
Стари коли, стари мъже, туристи дошли тук да търсят евтини жени и евтин алкохол, нискокачествена стока или с изтичащ срок на годност - това идва тук.

А ние нищо не можем да изнесем, защото сами си определяме нивото, а нивото ни е ниското качество.
Така, че колеги, като почнете да се жалвате за ниската цена на меда, просто знайте, че сами сме си виновни за това.
Кел файда, като си запазите семействата, а не можете да си продадете меда!
Има много истина в това което казваш. :(
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от valyo »

С последното си мнение колегата caby променя впечатлението коеот остави у мен преди.

Така е. С тази уговорка, че дори от разрешените препарати трябва внимателно да подбираме.
Все пак при "разрешаването" им играят много търговски и други интереси. Кризата е повсеместна, тя не подминава и научните и изследователски колективи, ако изобщо е останало нещо от тях. При липсата на средства и база за експерименти и изследвания и те в един момент почват да търсят лесните решения и се обръщат към старите съставки. Като разбира се залагат на търговски успех. А за да има търговски успех трябва да има търсене. А ние, пчеларите в БГ сме си консервативни и си обичаме и търсим "доброто старо". Който не мисли така му препоръчвам да прочете темата от линка на Майка (поклон). В този на смисъл, на амитраза като нещо ползвано и познато, може да му се предрече търговски успех. Не забравяйте че връзката е двупосочна, не само Гената черпи инфо от К. Гурулова, но и тя при срещите си надава по някое ухо какво търсят и говорят пчеларите. И като чуе от 10 човека че ползварт и търсят амитраз - ето ти ново лекарство на негова база. Някой и друг лев за далеч не разбогателия изследовател е гарантиран. И той прави компомис. И ето ти ново лекарство на база амитраз, за което Гената намека.


Тоест, както каза Майка, както и Скутелатор е повтарял много пъти (за качеството на майките), както съм го срещал при други колеги - трябва многократно да завишим собствените си критерии, да уважаваме положения труд, който стои зад дадена по-висока цена, грамото и информирано да избираме не само най-евтиното, да сверяваме информацията поне с още един източник и най-вече да помним, че живеем заедно, с други хора точно като нас, наши братя и сестри и имаме отговорност за това което им предлагаме.
Защото инак те ще се обърнат рано или късно 100% към шоколада.
Така можем да имаме надежда че инашия труд също ще бъде по-справедливо оценен.

Горното е утопия естествено - сега прегледах пак мненията на medar1967
Последно промяна от valyo на Пет Фев 17, 2012 12:51 pm, променено общо 1 път.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от Майка »

caby написа:...Неизбежно е във времето някой от нас да се разболее и да не ползва антибиотик или други лекарства.Когато обаче те са предписани от лекар с правилните дози за употреба заболяването успява да се излекува, без да се навреди на други органи.
Дано съм дал правилните сравнения за да ме разберете. Бях линчуван заради тезата си за правилното ползване на даден препарат, като през цялото време се опитвах да Ви убеждавам в написаното по горе.
Бих казала, че е абсолютно неизбежно да се разболеем като ядем храна замърсена от пестициди, ВМП, пием вода пак замърсена, дишаме въздух замърсен.
И после ни "реанимират" с антибиотици и химиотерапии!!! Просто ни довършват!
Много хора започват да отглеждат собствени пчели, собствени зеленчуци, собствени плодове, за да могат да се хранят малко по-здравословно. Това означава по-малко клиенти за мед, за зеленчуци, за плодове. Те ще знаят какво ползват за третиране на храната си и ще са малко по-спокойни, за това, което ядат.
Защото колегата намекна и за производителите на краставици, и за производителите на мед. :mrgreen:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от Scutellator »

WoW. "Ние установихме, че даже при повече от 32 третирания, не е възможно да се запази семейството от опаразитяване" (предполагам 32 третирания годишно)
и
"Видимият ефект (голямото падане на акари при третиране) изцяло се компенсира с голяма скорост в нарастване на броя на акарите (след третиране, бел. авт.) Увеличаване на плодовитостта на акара след обработка с някои препарати отбелязва и Стоболов (1987)" ( по мое мнение това се дължи на отслабените съпротивителни сили на пчелите, а не на увеличаване на потентността на акара)
и
"При използването на всякакви химични средства, не притежаващи 100% ефективност, оживяват не само акарите, най-устойчиви към това средство, но и най-жизнеспособните"
цитати от статията към линка


Коментара оставям на вас
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: Много подмор поради акара.

Мнение от estabien »

Майка написа:
caby написа:...Неизбежно е във времето някой от нас да се разболее и да не ползва антибиотик или други лекарства.Когато обаче те са предписани от лекар с правилните дози за употреба заболяването успява да се излекува, без да се навреди на други органи.
Дано съм дал правилните сравнения за да ме разберете. Бях линчуван заради тезата си за правилното ползване на даден препарат, като през цялото време се опитвах да Ви убеждавам в написаното по горе.
Бих казала, че е абсолютно неизбежно да се разболеем като ядем храна замърсена от пестициди, ВМП, пием вода пак замърсена, дишаме въздух замърсен.
И после ни "реанимират" с антибиотици и химиотерапии!!! Просто ни довършват!
Много хора започват да отглеждат собствени пчели, собствени зеленчуци, собствени плодове, за да могат да се хранят малко по-здравословно. Това означава по-малко клиенти за мед, за зеленчуци, за плодове. Те ще знаят какво ползват за третиране на храната си и ще са малко по-спокойни, за това, което ядат.
Защото колегата намекна и за производителите на краставици, и за производителите на мед. :mrgreen:
Аз съм един от тези хора спрях да купувам ,защото не знаех какво поемам ,сега знам какво е било и се радвам много ,че спрях ....и приятелите ми сега купуват от мен,защото искат да знаят ,че не ядат вредни неща и не ги интересува ,че доматите и медът ми не са с перфектния търговски вид :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”