ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Nikito
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Мар 07, 2007 11:11 pm

Re: мерки срещу акара

Мнение от Nikito »

Благодаря за съветите.Мисля че тази седмица и времето ще даде ръка за това ще пробвам с мравчена киселина.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: мерки срещу акара

Мнение от Gojyto »

Имам някакав блед спомен 4е тимола оставя6е не6то в питите и после в меда.Проверете дали е безвреден,не сам сигурен.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Re: мерки срещу акара

Мнение от 34038 »


Тимола е естествен продукт.Тимоловото масло се получава от дестилация на мащерка.100.1% естествен продукт.Ники,остава в питите и на това много напреднали с материала фирми го добавят в восъка за основите.Така те стават неприемл;иви за акара.Разбира се има тайна.Количеството масло.Познат е отдавна като протививароатозно средство.Но ако се превиши дозата или рязко се повиши температурата в кошера,трепе пчелите.Основна съсътавка е във всички съвремвнни т.н.екологични средства срещу акара,включително и нашия Екостоп.Прецизно е дозиран.През 70-те години на миналия век,когато инвазията на акара стана факт у нас,слагахме в кошерите мента,мащшерка и други.Имаше резултат.Но какъв,не можем да кажем.Не ни е по разряда.Но пчелите ни не умряха,за разлика от други
Вярните пътища са най-къси!
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: мерки срещу акара

Мнение от drone »

Разбира се , че екологичните препарати са добри. Даже и българския Екостоп. Имат обаче един голям недостатък- безсрамно скъпи са. :shock: Затова и трудно се възприемат от бедния български пчелар.
Nikito
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Мар 07, 2007 11:11 pm

Re: мерки срещу акара

Мнение от Nikito »

Заради цената на "лентичките" и аз започнах да ползвам мравчена киселина.Доволен съм от ефекта как събаря акара по дъното,но се убедих ,че трябва да се работи много внимателно с нея-мирише ужасно.Има и опастност след третиране семействата да се "сбият".
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Re: мерки срещу акара

Мнение от 34038 »

За безсрамно високата цена на Екостоп си прав.Независимо, че съпоставена към ползуването на Вааростоп е приемлива.Но сравнена с Варотом е убийственно висока.Срещах в литературата изследване на турски учени за подобен на Екостопа препарат.Предполагам че в комшиите е ефтин.Някой знае ли цена на внесен в нас.
Вярните пътища са най-къси!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Алтернативна борба с вароатозата

Мнение от Майка »

В стар брой на Пчела и кошер има материал за използването на тимола срещу вароатозата. Мисля, че броят е от септември месец 2005 г. Тук ще препиша рецептата, която е дадена във вестника. Според автора на статията, Франц Шивиц /зам. председател на Пчеларския съюз в Словения/, рецептата е на Института по пчеларство в Болония.

"1 кг тимол на кристали се разтопява в 1 л алкохол /какъвто употребяваме и за разтвяряне на прополиса/. След това с ножче изрязваме 5 мм дебело парче от материал, което добре попива течността. Големината на получените парчета е 70х70 мм. Върху всяко парче накапваме около 20 мл разтвор на тимол. Изчакваме малко време, за да се изпари алкохолът и слагаме получената плоча. Препоръчително е плочата да се раздели на четири части и всяка да се постави в един от ъглите на кошера. Така изпаренията на тимола ще се разпръснат по-добре из кошера и по-малко ще заплашат младото пило. Плочите остават в кошера 10 дни, след това ги заменяме с нови, свежи. Чрез двукратно поставяне на тези тимолови плочи унищожаваме толкова вароатоза, че пчелите могат леко, без никакви третирания да издържат до ноември, когато окончателно ще ги изчистим от вароатозата с оксалова киселина.
Кога унищожаваме вароатозата с тимол
Това правим след последното вадене на меда, което за нашите условия е краят на юли - началото на август, когато сме дохранили пчелите /ако е необходимо/. Над пилото тогава се намират широки венци с мед за зимата, които ще защитят младото пило от агресивното действие на тимола. За да предотвратим грабеж, третираме всички семейства едновременно, за да ограничим летенето.
Когато температурата надвиши 30 градуса С, може леко да се случи част от запечатаното пило да загине или майката за малко да престане да снася. Така след няколко дни обстановката се нормализира и пчелите свикват с необичайната миризма на тимола.
По принцип, на препоръчаните условия на използване абсолютно отговаря препаратът Api life var. Резултатите от отстраняването на вароатозата са еднакви , разликата е единствено в цените."

Тъй като имам намерение да третирам след медосбора с тимол издирвам рецепти за това.
В "Алтернативна борба с вароатозата" също има рецепта. Там третират с втечнен тимол накапан на плочи от гъби. Тимолът се втечнява при 55 градуса С на водна баня.
joka
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 10:44 am
Местоположение: София

Re: Алтернативна борба с вароатозата

Мнение от joka »

Здравейте колеги,искам да попитам откъде мога да взема тимол защото тук в София в пчеларските магазини продават някакви ленти със съдаржание на тимол,но е скъпо около 12 лв.и едно лечение също е много скъпо.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Алтернативна борба с вароатозата

Мнение от Майка »

Тимол намерих, като се порових в Интернет. Това са координатите на фирмата, от която си купих:
"Валерус", ХТМУ, квартал "Дървеница", тел. 868 20 91
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Алтернативна борба с вароатозата

Мнение от Dinko »

Колко струва килограма ?
Като смятам 1 кг ще ме оправи /100 кошера/.
Не знам защо имам кърлежи само в отводките ?
Може ли да се третира май месец ?
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Алтернативна борба с вароатозата

Мнение от Майка »

Аз го купих преди 2 - 3 месеца, цената беше 38 лв. за 0,5 кг без ДДС.
Не трябва да се третира май месец, защото ще се усеща миризмата на тимола в меда.
В брошурата "Алтернативна борба срещу вароатозата", както и в рецептата на Пчеларския институт в Болония съветват да се третира след медосбора. На други места съм срещала, че може по всяко време /например в "Здрави пчели" на Йово Кантар/. Аз ще третирам след като сваля магазините.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: мерки срещу акара

Мнение от petermar »

Ами даже е по скъпо, което гледах в Турция - около 3,5 долара на семейство е подобен препарат на базата на Тимол но количеството ми се стори двойно по-голямо. Те купуват доста наши препарати особено екостоп, защото им е евтин.
Nil satis nisi optimum
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: мерки срещу акара

Мнение от kristinobal »

Време ли е вече за варостоп? Аз мисля другата седмица да сложа лентичките но ме интересува може ли да си оставя магазините отгоре а лентичките в плодника.
Времето е още горещо да свалям магазините.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: мерки срещу акара

Мнение от dimitarbonev »

Ако смяташ да въртиш мед не слагай още лентичките.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: мерки срещу акара

Мнение от kristinobal »

С въртенето за тази година приключих, каквото съберът насетне си е за тях.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”