roene

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: roene

Мнение от p4elar4e »

korradi трудно се търси майка когато пчелите са пощурели и щъкат наоколо (дано да има майка).Надявам се сега когато се излюпи новото поколение пчели свободните килийки да нарастнат значително и нещата да се оправят.

garo не съм взимал всички новоизградени пити.Оставял съм някои,за да може майката да снася.
Изобщо вече не знам за какво става дума.Имаше типично изградени маточни основи с яйца в тях и същевременно свищеви маточници със захранени ларви (основите бяха във формата на килийка).
Ще следя положението.Ако реша за акацията да подсиля някой от кошерите с пчели от ДБ който заселих днес как да го направя :?: Имам предвид обединение,а не прехвърляне на рамки с пчели.
И ако обединя семействата дали ще се появи отново роево настроение :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: roene

Мнение от batrosko »

В семейство в роево настроение и, когато е много агресивно, майката много трудно се намира и в повечето случаи е болезнено за пчеларя :D . Затова, поставяш един празен кошер на мястото на стария, като слагаш в него 2-3 пити - празни, с мед или със запечатано пило (без маточници). Когато старата пчела се върне в новия кошер, вече е лесно да намериш майката в стария кошер, прехвърляш я в новия заедно с питата, допълваш с още празни пити, изтърсваш 2-3 пити с млади пчели от стария кошер и си готов. Чакаш да оформят добре маточниците в стария кошер и си избираш някой хубав, а останалите унищожаваш. Ако е много силен, може да направиш и 2 отводки, още е рано и ще се развият добре за слънчогледа (ако имаш) - обединяваш двете отводки и ще вадиш мед от 2 кошера.
А за наличие на майка в другия кошер гледаш дали има прясно снесени яйца.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: roene

Мнение от genata_fi »

P4elar4e, и аз имах голям зор с намиране на майката, и знаеш ли какво направих. Купих си лак и още през март, когато бяха по-малко пчелите ги маркирах и на двете семейства. Сега доста бързо я откривам. Много е удобно, само че трябва да сте двама души, един да държи питата и втори да задържи леко майката и да я маркира.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: roene

Мнение от p4elar4e »

genata_fi с обикновен лак за нокти ли :?: Дай по-подробно инфо за стъпките които правиш в процеса на маркиране.

batrosko аз искам да хвана акацията и липата,ти ми говориш за слънчоглед.

След всички спънки последните месеци остава кошерите да ми се роят точно когато не трябва :?
В тва скапано време не мога да направя обстоен преглед и да унищожа всички маточници които открия.

batrosko когато има снесени яйца в новоизградени пити и ако е по-тъмно трудно забелязвам дали има нещо снесено,защото обикновенно след работа имам време да ровя из кошерите.

Ще скова рамките и ще ги сложа + сироп.Дано да се оправят до акацията и да няма роене.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: roene

Мнение от dimitarbonev »

В пчеларските магазини предлагат специални маркери и приспособления за белязване на майките. Лакът за нокти не е подходящ за целта.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: roene

Мнение от Boro »

Във филма си Чорбич казва и показва как ги бележи с обикновен лак за нокти. И аз съм се чудил,защото в него има ацетон.Дали пък не е вреден? Да ама човека така го прави. Преди дни проверявах в пчеларските магазини-има такъв лак (за тая година - зелен),но на цена 10 лв.Колко е специален,не знам.На външен вид много прилича на обикновен лак, който пък струва от 0,90 ст. до 1,20.
P.S. Смятам да кача клипче от филма,но линка ще го публикувам в темата за майките.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: roene

Мнение от Христо Христов »

p4elar4e написа:Преди малко отворих кошера.Естествено пчелите бяха агресивни и ме нападнаха.Две ме жилнаха по рамото през блузата,а една ме жилна по тиквата през булото :shock: :? Явно ще трябва да се снабдя с по-дебело було и подходящи дрехи.
Възможно ли е мухъл в хранилката да дразни пчелите и да стават агресивни :?: Забелязах,че имаше черно в нея.Не съм я чистил скоро време :oops:
Веднага запалих пушалката и ги напуфках хубаво.Никакъв резултат...Пак бяха изградили маточници както на снимката която постнах по-рано.
На мен лично агресивността не ми се връзва с роенето.Ако семейството преди не е било агресивно а сега е, по-скоро може да предположа, че е осиротяло.Когато го преглеждаш, както те посъветва Бат Роско, търси яйца.Ако няма - нямаш майка.Мухъла в хранилката не може да е причина за такава агресивност.Провери колко захранени маточници имаш, защото ако е самосмяна може пчелите да изградят повече маточници, но да захранят само 2-3.Прочети още веднъж всичко налично което имаш за роене, осиротяване и самосмяна - може някой признак за тези състояния да ти е убягнал и да се ориентираш по правилно в ситуацията.
sandan
Мнения: 48
Регистриран на: Съб Юни 28, 2008 7:36 pm
Местоположение: Сандански
Обратна връзка:

Re: roene

Мнение от sandan »

Boro написа:Във филма си Чорбич казва и показва как ги бележи с обикновен лак за нокти. И аз съм се чудил,защото в него има ацетон.Дали пък не е вреден? Да ама човека така го прави. Преди дни проверявах в пчеларските магазини-има такъв лак (за тая година - зелен),но на цена 10 лв.Колко е специален,не знам.На външен вид много прилича на обикновен лак, който пък струва от 0,90 ст. до 1,20.
P.S. Смятам да кача клипче от филма,но линка ще го публикувам в темата за майките.
Чорбич след белязване с лак за нокти отбелязва че майката трябва да се сложи в клетка за да се уеднакви отново миризмата и иначе пчелите я убиват.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: roene

Мнение от p4elar4e »

Днес се порових из кошерите.По-силния,който беше агресивен последния път сега нямаше признаци на агресия,а другия,по-слабия сега проявяване голяма агресия.
И в двата кошера видях майките,които осеменяваха :D
В агресивния кошер станах свидетел на това как майката се доближи до един свищев маточник и започна да го прегризва.Около нея се скупчиха няколко пчели и те започнаха да гризат маточника.
От тази гледка ми дойде мисълта,че агресията е следствие на опитите на майката да пригризе маточниците (явно отделя някъква миризма ,която кара пчелите да са доста бойни).С това си обяснявам агресията.Някой да ме поправи,ако не е така.
Роевите маточници предполагам са в следствие на ограничаването на майката поради липсата на свободни килйки за снасяне.
Надявам се сега нещата да се разминат и да няма роене.
Отводката,която направих нещо не беше сполучлива защото старите пчели се върнаха в стария кошер и останаха само 1-2 рамки млади пчели.Днес и от двата кошера стръсках пчели в отводката докато беше слънчево и повечето стари пчели бяха на паша.Надявам се по този начин да намаля вероятността от роене.
Моля коментирайте написаното от мен.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: roene

Мнение от buci59 »

Колега,агресията вероятно с дължи на неустойчивото време защото и при мен веднъж са агресивни а друг път не а не причините който изтъкваш.По правило пчелите прогризват маточниците а не майката и не на върха а под него за да може майката да убие чрез ужилване своята съперница.Затова ако искаме да запазим запечатани маточници в/у тях се нанизват предпазители/пластмасови или телени за да не могат пчелите да го прегризат/.Така че нещо си се объркал като си видял,че майката гризе маточник.Но това е за друга тема и не е за тук.И друго-не е необходимо да се рови в кошера за щяло и нещяло ден през ден.За два дни нищо няма да се промени вътре.Те и затова се дразнят вероятно.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: roene

Мнение от p4elar4e »

Знам,че тук не е темата,но знам какво съм видял и не съм се объркал.Майката гризеше основата на НЕзапечатан маточник,а 5-6 пчели също гризеха маточника.Ако не е вярно значи трябва да съм се надрусал яко,за да си представя тази гледка...
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: roene

Мнение от midis69 »

Пчеларче,относно агресивноста искам да те попитам с какво зареждаш пушалката, и да не би от страх да не те нажилят да ги пухкаш като луд през прелките? Не го прави.Движи се бавно,като отидеш пусни едно,две кълбета пред кошера,след това като отлепиш капака пусни пак малко пушек,а като ги отвориш пускай пушака хоризонтално, а не перпендикулярно в междините с пчели.Ще видиш , че ще има ефект.Аз пушалката я зареждам с плътно навито на руло велпапе с отворите на велпапето нагоре.Паля отгоре с накъсани парченца картон.Дано да съм ти помогнал.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: roene

Мнение от p4elar4e »

Стърготини+тополова кора+малко клей.Никога не съм напушвал през прелките.Ползвам пушалката едва когато видя,че без нея няма да мина,иначе отварям бавно и спокойно.Казано ми е да ги напушвам само в краен случай.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: roene

Мнение от georgi_an64 »

Пчеларче, ако си прочел ВНИМАТЕЛНО поне един наръчник по пчеларство ще знаеш че когато подпушиш пчелите с дим те се насмукват с мед и стават по спокойни.Напълнената медова гушка не им позволява да прегъват лесно коремчето си, за да жилят, благодарение на което прегледът значително се улеснява. Така че подпушвай но не прекалявай с дима.
Последно промяна от georgi_an64 на Пон Май 04, 2009 12:02 pm, променено общо 2 пъти.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: roene

Мнение от p4elar4e »

georgi_an64 аз наръчници съм чел.Миналата година когато си взел пчелите един стар пчелар над 70 години ми каза-"недей да напушваш пчелите,ако не се налага,защото ги тормозиш излишно".Така и правя.Миналата година съм палил пушалката 1-2 пъти.Тази година семействата станаха по-силни и когато нещо ги подразни става лошо.Затова се налага да ползвам пушалка по-често.

Нека спрем с писането на неща,които изобщо не засягат тази тема :!:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”