Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Вчера ми приключи пролетния преглед... дето се вика събрах се в март :) .
Имам общо 5 слаби семейства, като за сега само на едно съм добавил пило. Другите ще ги подсиля по на там ( до 10-15 дена)
Имах 1 осиротяло семейство/търтовка. Изтърсих пчелите от кошера в края на пчелина и махнах кошера.
Събота понеже духаше вятър, изварявах рамки, топих восък и направих сироп за неделно подхранване.
Изображение
Изображение
Приготвих си плодникови рамки, с тел и основа. А магазинни само с тел.
Всички пчели им давам през 2 дена сироп на 10л вода 2 кг мед + 8 кг захар. Във водата заварявам маточина и мента.
Сложил съм на всички ленти варостоп, когато им слагам рамка за градеж в плодника ще изкарам и лентите. Веднага след това мисля да третирам с друго лекарство за по-добро действие...
Имах още един спешъл случай. В двумайчин 12 рамков дадан блат.Сем. запад е в перфектно състояние ( по 1 рамка с мед и прашец от страни и 4 рамки с пило ). Сем изток с 2 рамки с малко мед и прашец, 2 празни рамки и 2 рамки с малко на тях пило но само търтиево, имаше много малко пчели вътре. Първоначално си помислих, че и там майка няма, но след щатен преглед я открих, веднага и подрязах крилата и им, добавих 1 рамка от сем, запад с пило. Надявам се всичко да е наред, ще ги наглеждам.... идеята ми е да ги поддържам като семейство и май-месец да си сменят майката...
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от валко »

На 1 април бях на гости на приятел в село Долно Ябълково , прегледахме му пчелите 2 кошера бяха на 10 рамки с пило и 2 с мед , третия беше 11 запечатани пити с пило и 10 захранени маточници 3 броя тъкмо ги затваряха , веднага влезаха в употреба и заедно с 8 пити от трите семеиства плюс 2 пити с мед стана даи боже чудна отводка . От 2001 година мъча пчелите , толкова рано изпаднало в роево състояние семеиство виждам за първи път , в Странжа винаги пчелите се развиват много рано но тази година върви с 20 дена напред .
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от dimich87 »

Миналата седмица прехвърлих 10р ДБ в лежак 24р разделен с фазер на 2х12р с цел да гледам 2 семейства в него. Като го прихвърлях беше с 7р пило и 2 прашец, като на почети всички рамки си имаха венче с мед. Днеска го отворих и е на 9р пило. Разширих го с последната възможна рамка и към 15 ще прехвърлям от другата страна на кошера отводка. Започнаха да забелват рамките, слагам не добре изградени рамки от миналата година и се ги надграждат. Обаче имам проблеми с другите кошери. Единия кошер от началото на март върви с 3р пило и днеска е пак на толкова, зад преградната дъска има 3 рамки с мед и вместо да го вземат, пчелите там пълнят пресен нектар. Отворих и другия кошер, там положението е по-добре. На 6р пило са и 4 рамки пълни с мед зад преградната дъска. Нямам обаче свободни рамки, Набутах една недобре изградена рамка и ще ги оставя така до другата седмица. Ако не почнат да вземат меда, мисля да го завъртя в центрофугата и да им го давам на сироп. Подхранване со сега съм дал по 1кг захар на сироп на кошер и по 1 буркан мед на кошер. Предполагам че есента оставям много мед в кошерите и пролетта се чудя какво да ги правя, но все ме е страх да не останат гладни.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от валка »

На семейството с 3р пило премахни-смени майката, няма да тръгне с тази майка.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от dimich87 »

И аз това го мисля, но поне след 15 април. Сега около мене няма кой да продава майки. Един ми каза към 15-20 април че ще има готови. А колко са качествени по това време не се знае. Той си ги прави в малки нуклеуси с половин рамка. В кошерите до миналата седмица аз не съм виждал търтейово пило. Чак вчера видях такова.
Зъмнява ме и друго, че рамките в този кошер са черни и от това да не иска да снася там майката. Другата седмица ще нправя едно центрофужене на мед. 4 големи рамки и ще им ги сложа да работят на тях, а меда разтворен на сироп ще им се даде обратно.
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Вчера окосих пчелина и най-вече тревите пред кошерите, че пречат на пчеличките. Сложих им сироп. Пробно направих 1 отводвка ама с голям страх.... дали ще се оплоди майката...
marianski
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 10:17 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от marianski »

ето това правих аз боядисах този старичък кошер,а жената го поукраси :lol:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Ще задам 1 въпрос може и да не е в правилната тема но ако се наложи ще се коригирам.След Акациевата паша взема 2 рамки със млади пчели без личинки и им придавам оплодена майка и 5-6 дена след като я приемат можели да взема отводката и да я поставя на мястото на основния кошер от който съм направил отводката.Целта ми е да се засили кошера(отводката) за да може да си изгради по бързо и повече рамки. Старите летящи пчели който ще се върнат в кошера и който ,ще са повече как ще реагират след като попаднат на друга майка(чуждата) има ли вероятност да Не я приемат (убият)
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Зарко »

kapaneca написа:Ще задам 1 въпрос може и да не е в правилната тема но ако се наложи ще се коригирам.След Акациевата паша взема 2 рамки със млади пчели без личинки и им придавам оплодена майка и 5-6 дена след като я приемат можели да взема отводката и да я поставя на мястото на основния кошер от който съм направил отводката.Целта ми е да се засили кошера(отводката) за да може да си изгради по бързо и повече рамки. Старите летящи пчели който ще се върнат в кошера и който ,ще са повече как ще реагират след като попаднат на друга майка(чуждата) има ли вероятност да Не я приемат (убият)
Защо ще си играеш да правиш отводка и тогава да налиташ пчелите? Направо слагаш 4-5 рамки, между тях майката в клетка и сменяш местата на стария и новия кошер. Аз така мисля да направя след акацията.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Зарко написа: Защо ще си играеш да правиш отводка и тогава да налиташ пчелите? Направо слагаш 4-5 рамки, между тях майката в клетка и сменяш местата на стария и новия кошер. Аз така мисля да направя след акацията.
При тоя вариант който казваш ме притеснява това дали стара летяща пчела ще приеме майката охотно(със желание) тя няма и друг вариант за залагане на маточници или може би най вероятно ще стане търтовка.Тоя вариант който си мислиш да направиш правил ли си го друг път
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

kapaneca написа:
Зарко написа: дали стара летяща пчела ще приеме майката охотно(със желание)


Чувал ли си удавника за какво се хваща?
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Зарко »

Не, не съм го правил. Колега от форумите ми го каза, че такава му е практиката. По една или друга причина все още не съм го пробвал, но сега се каня да го направя.

Има вариант майката да я сложиш в новия кошер, който ще е на мястото на стария, а новата майка да я предадеш след 3-4 часа на преместения.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

Днес изрязах първите търтиеви далаци от строителните рамки.Пресовах далаците. И тази година оставих търговците на стимуланти за пчели без моите пари.Не малко кърлежи забелязах по дъната на търтиевите килийки,а и по телата на личинките се забелязваха.След 15-20 дни седва ново рязане.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Днес правих преглед разпечатване разместване където е необходимо,слагане на рамки за градеж на които прецених , че имат започнато надграждане на рамките .Рамката която пуснах пробно да видя да ли има градеж със пластмасова полуизградена основа е изградена. Накрая преди да сложа възглавниците напръсках рамките леко от горе със Йод разтворен(50мл-5% спиртен р-ор в 1л вода).подхранване сироп (1:1)+ Витамини
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Motorhed4o »

Преди 4 дена сложих магазините. Във всяко едно семейство сложих по една магазинна рамка с мед на 100% запечатана, съхранена в склада ми от миналата година. Рамките преди да ги сложа в магазините ги разпечатах. Горе долу се пада по кило и триста грама мед. Пчелите охотно го пренесоха в плодниците и удвоиха летежа. Големи терминатори са. Като натовски самолети на мисия. Много добре им дойде подхранката. Смятам да ми стане навик.
Успехи.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”