каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Gojyto »

Дайте ми постоянни поддаржа6ти па6и и 3 главни и в акумулаторни кутиии 6те ги гледам п4елите и 6те вадя мед :D .Най-важното за семейството е да има храна ватре в ко6ера,и отван в природата.След това е майката,силата на самото семейство,ко6ера и т.н....
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Gojyto »

Ама господ дал и мангали Жорка :? :? :?
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Boro »

Малко Off Topic
Понеже стана дума за ромите,та преди 2 години на едно приятелче в края на януари му бяха наритали в снега всичките 100 кошера,за да вземат............винкела.Върнаха го в първи клас момчето. :evil:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Gojyto »

Да не дава господ..... :|
vania
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 9:33 pm

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от vania »

Работила съм с различни системи кошери. Наистина "Фарар" няма равен на себе си.Много е удобен за работа и е подходящ за силна и за слаба паша. За съжаление моите ги откраднаха и от тогава не мога да намеря производител който да :P ми произведе качествени кошери "Фарар".Друг кошер който е незаменим при слаба паша и лек за работа е "Роже Делон" Смятам да премина на тази система.Засега имам само три броя от тях /останалите ги откраднаха/.И в най лошите години от тях вадя поне 30 кг. мед. Пчелина ми е в район където не се отглеждат етерично маслени култури и пашата е много слаба.Най добри резултати имам от "Роже Делон" и "Фарар".
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от georgi_an64 »

vania написа:Работила съм с различни системи кошери. Наистина "Фарар" няма равен на себе си.Много е удобен за работа и е подходящ за силна и за слаба паша. За съжаление моите ги откраднаха и от тогава не мога да намеря производител който да :P ми произведе качествени кошери "Фарар".Друг кошер който е незаменим при слаба паша и лек за работа е "Роже Делон" Смятам да премина на тази система.Засега имам само три броя от тях /останалите ги откраднаха/.И в най лошите години от тях вадя поне 30 кг. мед. Пчелина ми е в район където не се отглеждат етерично маслени култури и пашата е много слаба.Най добри резултати имам от "Роже Делон" и "Фарар".
И в кой район се намират кошерите ти?
vania
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 9:33 pm

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от vania »

До с. Бистрица окр. Кюстендилски.
nedyalko
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 11:17 am

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от nedyalko »

И слаба да е пашата, ти си в район където вали дъжд, а при нас тази година само два пъти гръмна...... :(
pchelar
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 4:43 pm

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от pchelar »

Gojyto е прав че пашата е най-важното нещо ,но другото не по-малко важно ,е силата на пч .с-во. Дето казват старите пчелари ,силния кошер и от пръста мед ще извади.Вече до системата кошери ,зависи кой каква технол .си е избрал.
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Руслан »

Основно кошерите ми са ДБ.От 2-3 години пробвам с един Фарар и с един многокорпусен с хранителна надставка и магазини с ниска рамка.Резултатите не ми харесват!Все нещо не се получава!Пролет семейството в многокорпусния е силно- разширявам с втори корпус, правя ротация.Фарара пък не се развива добре.Изчел съм книгите и за Фарара и за многокорпусната технология и въпреки това, резултатите не са добри!Тази година също!Сменяха майки и дори Фарара си изгуби майката.Мед също няма.Яд ме е , нещо не се получава!Логиката е че трябва да има много по добри резултати, явно нещо не се справям!От ДБ, тази година , до този момент имам над 40 кг. от семейство.От единият дори надхвърлих 100 кг.Имал съм години и със добив от над 70 кг.Трябва да си купувам нови кошери, бях решил да са Фарар, защото на теория много ми хареса, вече обаче съм разколебан.Направо не знам какво да правя!Да инвестирам в нови сандъци и след това резултатите да не са добри....
Двете семейства са с дълбоко дъно, опитвам се да правя нещата по модерен начин, но резултатите са плачевни!
От ДБ тази година направих и отводки, пак в ДБ, които дори вече и мед ми дават.
Шантава работа!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от medar1967 »

Колега Руслан, не е шантава работата а е своего рода отрезвяване след преминало залитане.....не навсякъде корпусните кошери са ефективни.....така че ако ДБ ти дава толкова добри резултати хич недей да скачаш на корпусни заради модата.....това като съвет от мен.....
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Gojyto »

Колега едно семейство сменя ли си майката пролетта (ако се е изгубила старата) мед по4ти не 4акай от него.Пак зависи и кога ти е па6ата,но ако е и малко по ранна не е 4удно 4е не си взел мед от тия двете семейства.Какви са ти па6ите ??
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Майка »

Руслан написа:Основно кошерите ми са ДБ.От 2-3 години пробвам с един Фарар и с един многокорпусен с хранителна надставка и магазини с ниска рамка.Резултатите не ми харесват!Все нещо не се получава!Пролет семейството в многокорпусния е силно- разширявам с втори корпус, правя ротация.Фарара пък не се развива добре.Изчел съм книгите и за Фарара и за многокорпусната технология и въпреки това, резултатите не са добри!Тази година също!Сменяха майки и дори Фарара си изгуби майката.Мед също няма.Яд ме е , нещо не се получава!Логиката е че трябва да има много по добри резултати, явно нещо не се справям!От ДБ, тази година , до този момент имам над 40 кг. от семейство.От единият дори надхвърлих 100 кг.Имал съм години и със добив от над 70 кг.Трябва да си купувам нови кошери, бях решил да са Фарар, защото на теория много ми хареса, вече обаче съм разколебан.Направо не знам какво да правя!Да инвестирам в нови сандъци и след това резултатите да не са добри....
Двете семейства са с дълбоко дъно, опитвам се да правя нещата по модерен начин, но резултатите са плачевни!
От ДБ тази година направих и отводки, пак в ДБ, които дори вече и мед ми дават.
Шантава работа!
Преди две-три години и аз така бях недоволна от Фарарите. Случайно или не, не знам, но Фарарите бяха останали без майки. Разправях се с търтовки цял сезон. Тази година всичко е наред с тях. Тези проблеми ги нямам, лесно се работи с тях, няма роене, ротиране в началото на сезона, разширяване, по-малко бърникане в сравнение с ДБ.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от dimitarbonev »

Руслан написа:Основно кошерите ми са ДБ.От 2-3 години пробвам с един Фарар и с един многокорпусен с хранителна надставка и магазини с ниска рамка.Резултатите не ми харесват!Все нещо не се получава!Пролет семейството в многокорпусния е силно- разширявам с втори корпус, правя ротация.Фарара пък не се развива добре.Изчел съм книгите и за Фарара и за многокорпусната технология и въпреки това, резултатите не са добри!Тази година също!Сменяха майки и дори Фарара си изгуби майката.Мед също няма.Яд ме е , нещо не се получава!Логиката е че трябва да има много по добри резултати, явно нещо не се справям!От ДБ, тази година , до този момент имам над 40 кг. от семейство.От единият дори надхвърлих 100 кг.Имал съм години и със добив от над 70 кг.Трябва да си купувам нови кошери, бях решил да са Фарар, защото на теория много ми хареса, вече обаче съм разколебан.Направо не знам какво да правя!Да инвестирам в нови сандъци и след това резултатите да не са добри....
Двете семейства са с дълбоко дъно, опитвам се да правя нещата по модерен начин, но резултатите са плачевни!
От ДБ тази година направих и отводки, пак в ДБ, които дори вече и мед ми дават.
Шантава работа!
Явно при теб по-удачни са ДБ. Аз пробвах с ДБ, но резултатите бяха трагични. Магазините така си оставаха полупразни. Смених системата, като си оставих няколко ДБ за сравнение. Е вече нямам ДБ. От рута вадих средно по 30кг а от Даданите нищо. Явно за всеки район си има по-подхдящи кошери. Дори и сега колегата дето работи с дадани при по-силни от моите семейства резулта е наполовина по-нисък. а бяхме на едно и също място. Та щом си доволен от ДБ продължи с нея. Мисля, че като посвикнеш малко с рута ще можеш да постигнеш не по-лоши резултати. За фарара нямам опит с него.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Re: каква система кошери използвате какъв е +и- за семейството

Мнение от Руслан »

[quote="Gojyto"]Колега едно семейство сменя ли си майката пролетта (ако се е изгубила старата) мед по4ти не 4акай от него.Пак зависи и кога ти е па6ата,но ако е и малко по ранна не е 4удно 4е не си взел мед от тия двете семейства.Какви са ти па6ите ??[/quote]
Смениха си майките след акацията.Тази година бе по особенна, понеже за пръв път около мен сяха рапица.До сега първата ми паша бе акацията.При мен пашите са рапица(от тази година), акация(не всяка година), липа(последните години липсва, но се появяванякакъв букет), слънчоглед и накрая ако има влага- ливадната.
От Дадан-Блата не всички започнаха от рапицата, някои се включиха на акацията други на слънчогледа.Отводките които направих след акацията ми дадоха по два магазина мед.
Многокорпусния бе много силен пролетта, имаше пчели мед, след като си смени майката обаче замря- мижава работа, да съм изкарал 20кг мед.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”