Как зазимяваме кошерите?

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от Майка »

Много съжалявам за изтритите постове.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от buci59 »

joka... обръщението ми е конкректно към теб.Сега по-ли си доволен като ги няма схемите и обясненията?Ето започнаха вече да се питат колегите какво е написано и защо е изтрито.
Да,ще се повторя-точно заради такива като теб и аз отдавна спрях да пиша,но ти ме принуди да се появя,макар и за кратко.Никъде в обясненията си,Борката не каза,че трябва да се рови в гнездото безпричинно,но че трябва да се преподреди е факт,известен на всички ни и не само това,но надявам се ти ще ни разясниш кое как се прави.
Борка,обръщам се към теб:НА ВСЕКИ ВЯТЪР НЕ СИ ВДИГАЙ ЯКАТА,приятелю.Ако не ти е трудно върни това което изтри,много от младите колеги ще ти бъдат благодарни и ще са доволни от написаното.Нека не обръщаме по-вече внимание на всезнайковците и всеможещите.
На всички желая успех.
Спас Василев
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Мар 18, 2010 8:35 pm

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от Спас Василев »

Ох побъркахте ме вече за първа година ми се налага да си зазимявам кошерите и изчетох 100 различни мнения.Преди седмица по мои си измислен начин си ги зазимих.Кошерите са ми ДБ 12 рамкови има 5 пчелина като 3 от тях са рояци от тази година.Та преди седмица след като си направих информативен преглед установих следното:4 от тях по абсолюто по еднакъв начин са си подредили меда ,прашеца и пилото а подредбата е следната:(2-те крайни пити и от двете страни са пълни със незапечатан мед,и по 1 и от двете страни с пашец а в центъра от горният край на питите до средата има с мед а в другата половина с пило итака чак до другата страна до питата с прашеца.И аз без да права никакво разместрания им сожих брезента ,като на него има отвор за хранилката и отгоре пак поставих магазините и отгоре орехова шума да предпазва от молци и сложих друг бризент върху магазина.Но 5-я в него е пълен хаус през една помалко мед прашец всичко карашък и най интерестото ми е че никаде нямаше пило а майката е видях,но защо няма пило незнам и цари пълно безредие.Много ми е интересно днеска като ги отварях и забелязах че от празни магазини които бях оставил преди седмица са качвали мед горе дори има по 2-3 пити запечатани наполовина:shock: .Направо ме хвърлиха в размисли и се чудя какво да правя.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от bobmastar »

Колега ако пчелите са се ориентирали да си правят кълбо,- най лесно се разбира на колко пити да се свие кошера (на колкото покриват разбира се),другите пити остават зад преградната дъска. Отделно, аз взимам една пълна пита с мед и я поставям в средата на кълбото (както казаха и други колеги ) по вече не пипам, така ме научи един стар пчелар. Кошерите са ориентирани на юг югозапад - зимното слънце след обед е по-топло и при всеки удобен случай пчелите се облитат и очистват. Не разбирам какви са тези платнища, брезенти, фибран за преградна дъска и тем-подобни, който според мен влошават вентилацията спарват и задушават пчелите - после болести влага и слаби пчели.
По-вечето от мойте кошери ДБ 12 имат горен отвор 80/8мм оставям го отворен цяла зима
- някой кошери си го затварят (запълват с прополис), други не, - сами решават и зимуват добре. Възглавниците им са с 3см. стиропор и хранилките стоят и зимата, не им затварям отворите пак за вентилация.
Решавай сам - УСПЕХ.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от valyo »

Боби се е ядосъл заради мача с Черна Гора и затова си е изтрил постовете.
Боре, не се ядосвай - не слушат. Аз им виках (от сектор Г) "Играйте правилно,бе!" ...Но те ни мене ни Мъри чуха и ето ти на - Борислав си изтри посовете. Добре че и аз не съм писъл че трябвае и аз да трия мойте :)
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от stanko 1972 »

Колеги един стар пчелар ми каза, колкото пчелари има в България толкова начина на пчеларстване има.За това не е нужно да влизаме в пререкания.Просто нека всеки да изложи мнението си по темата, а останалите във форума ще изберат това мнение, което най много му приляга според условията, опита и начина на работа. От това, което сам си избере ще си носи и последствията. Пчеларството до голяма степен е и творчество. Ако е с висока степен на универсалност нямаше и да е толкова привлекателно. Успех на всички.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от аааа35 »

обикновено за зимуване се погодтвям още като вадя последния мед,при условие че имам още месец слаба паша
събирам питите с голям венец и малко пило в един корпус понеже не ползвам хр ,ако са събрани в 1корпус след въртенето на меда го вдигам в 2 позиция,ако е събран в 2 корпус ,остава там
таз година за първи път ще ползвам преградна дъска ,евентуално ако намеря по празна пита ,ще го махна
мнението ми е лично поне при мен действа
Последно промяна от аааа35 на Чет Сеп 09, 2010 6:34 pm, променено общо 1 път.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от Alfist 8C »

stanko 1972 написа:Колеги един стар пчелар ми каза, колкото пчелари има в България толкова начина на пчеларстване има.За това не е нужно да влизаме в пререкания.Просто нека всеки да изложи мнението си по темата, а останалите във форума ще изберат това мнение, което най много му приляга според условията, опита и начина на работа. От това, което сам си избере ще си носи и последствията. Пчеларството до голяма степен е и творчество. Ако е с висока степен на универсалност нямаше и да е толкова привлекателно. Успех на всички.
Послушай старият пчелар.И...занаят се краде,не се учи(народна мъдрост)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от toko652003 »

Разгледах темата. Едно е ясно, че при всички системи кошери се зазимява по един и същи начин т.е както зимуват в природата.
Разположението на меда и пчелното кълбото трябва да е подобно. Пчеларя трабва само ''малко'' да им помогне... със една забележка, че почти към всяко семейство трябва да се подхожда идивидуално.
toko6520035927(Skype)
ivan40
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 10:49 pm

Мнение от ivan40 »

Здравейте
С пчеларство се занимавам от тази пролет и нямам почти никакъв опит, но се чудех дали за борба с влагата не може да се използва Силикагел или друг хидроскопичен материал, и дали някой го е пробвал.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от dimitarbonev »

Малко скъпичко е със силикагела. Ако правилно се подреди кошера и му се създаде добра вентилация влага не ще се задържи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от genata_fi »

На мен ми направи впечатление, че при повечето семейства, (входовете са ориентирани на юг), при последния преглед миналата седмица разположението на питите с пило и запаси е следното - от към източната страна са питите с по-малко мед, по средата са по-пълните и към западната страна са питите с венци и запечатано пило и прашец.
Давам пример - ЛР 10 рамки, на един корпус.
от към източната страна:
1-ва - малък венец
2-ра - малък венец
3-та - дебел венец
4-та - пълна с нектар
5-та - пълна с нектар
6-та - пълна с нектар
7-ма - венец и запечатано пило
8-ма - венец и запечатано пило
9-та - венец и запечатано пило
10-та прашец

За момента има добро покритие на пчели и на 10-те пити.
Според вас, трябва ли нещо да преподреждам или след като се излюпи запечатаното пило, кълбото ще се прехвърли да зимува върху питите с мед.
Има много спорове относно това дали да оставим пчелите сами да си подредят гнездото или да се намесваме и ние. Така както си мисля, при силните семейства май не трябва много да се пипа, но при слабите май е наложително. Също така кога трябва да се прави самото зазимяване, все още има доста стари пчели, които скоро ще загинат, има все още пило за извеждане, за сега състоянието с пчелите и запасите е едно, но след месец ще е друго.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от buci59 »

Ако с-та са зазимени в средата,ефекта ще е по-голям.Така с-та ще бъдат като едно цяло и взаимно ще се топлят.Желая ти успех.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от buci59 »

Той да го зазими така а напролет да си ги развие както трябва,пък после ще прехвърля в по-голям кошер щом като иска двумайчино.Въпросът му беше как да го направи и мисля,че това е правилният начин.Желая на всички успех.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Как зазимяваме кошерите?

Мнение от toko652003 »

tanasi Виж началото на темата там сме описали, кой как зазимява.А иначе от линка, които даваш има какво да се прочете и научи, но не всичко написано е на 100% миродавно за различните географски ширини. Най точна сверка дава практиката.Според мен най-успешно зазимяване има тогава, когато се получи необходимия баланс на количеството пчели спрямо меда и спрямо вентилацията. Не случайно има правило за ширина на прелките. Затоплящите материали изолации и т.н са нужни едва, когато пилото започне да се увеличава и кълбото е полуразпуснато.По лесно е да се сложат предварително, а не в края на зимата... естествено това си има и недостатъци. Наистина, когато няма достатъчна вентилация се създава конденз и наличето на влага е доста голямо, но от друга страна не трябва да се прекалява и с отворите отгоре,заради течението. Затова казвам е нужен баланс.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”