Кражба

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Mariana
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 8:08 pm
Местоположение: Vratza

Кражба

Мнение от Mariana »

Пускам тази тема, защото може да има и други изпатили като мен. Онзи ден предизвиках нападение над един от кошерите ми, като върнах в неподходящо време центрофугирани предния ден пити. Досега не ми се е случвало такова нещо, но явно няма паша. Успях все пак да се справя. От тогава наблюдавам непрекъснато този кошер и ми се струва, че постоянно има някакво оживление на прилетната дъска, което ме кара да си мисля, че продължават да влизат крадци в него. Дайте съвети как се постъпва в такива ситуации.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Кражба

Мнение от Vikari »

Mariana написа:Пускам тази тема, защото може да има и други изпатили като мен. Онзи ден предизвиках нападение над един от кошерите ми, като върнах в неподходящо време центрофугирани предния ден пити. Досега не ми се е случвало такова нещо, но явно няма паша. Успях все пак да се справя. От тогава наблюдавам непрекъснато този кошер и ми се струва, че постоянно има някакво оживление на прилетната дъска, което ме кара да си мисля, че продължават да влизат крадци в него. Дайте съвети как се постъпва в такива ситуации.
Стесни прелката възможно най-много до 1-2 см.
nikeca_k
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 9:45 pm
Местоположение: гр Чепеларе

Re: Кражба

Мнение от nikeca_k »

Превантивно съм залепил около прелките огледала,понеже четох в "Пчеларски вестк",че кражбите се предотвратяват с тяхна помощ.
Най-важното е да се спазват часовете за прегледи,да не се излива сироп и мед и да се работи по-бързо. :D
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Re: Кражба

Мнение от Vikari »

nikeca_k написа:Превантивно съм залепил около прелките огледала,понеже четох в "Пчеларски вестк",че кражбите се предотвратяват с тяхна помощ.
Най-важното е да се спазват часовете за прегледи,да не се излива сироп и мед и да се работи по-бързо. :D
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Кражба

Мнение от valaz »

Vikari написа:
Mariana написа:Пускам тази тема, защото може да има и други изпатили като мен. Онзи ден предизвиках нападение над един от кошерите ми, като върнах в неподходящо време центрофугирани предния ден пити. Досега не ми се е случвало такова нещо, но явно няма паша. Успях все пак да се справя. От тогава наблюдавам непрекъснато този кошер и ми се струва, че постоянно има някакво оживление на прилетната дъска, което ме кара да си мисля, че продължават да влизат крадци в него. Дайте съвети как се постъпва в такива ситуации.
Стесни прелката възможно най-много до 1-2 см.
Такова стесняване би било недопустимо, ако няма замрежен вентилационен отвор на дъното. В противен случай ще последва прегряване или задушаване на пилото.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Кражба

Мнение от stonit »

1.Семейството ,което е нападнато се стеснява максимално.Взима се 1 медова пита и се слага на около 10 метра от нападнатия кошер.По този начин пчелите се ориентират към питата с мед.Миналата година спасих 1 кошер .
2.Всички кошери,който са наблизо до нападнатия им се сваля капака и покривната дъска
и се оставят отворени около 30-40 минути.Всичките им пчели се прибират за да бранят кошера.Не става ако имаш много кошери.
Изображение
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кражба

Мнение от buci59 »

Напълно съм съгласен с теб.
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Кражба

Мнение от Shilo »

Трикът с питата на 10м е нож с две остриета, защото след като я опоскат, пчелите се настървяват за още и се ориентират към други кошери. Опасно е да се практикува, особено при липса на паша.

При нападения стеснявам прелката максимално - колкото да мине една пчела. Допълнително слагам запалена пушалка без капак, пръскам отвън нападнатия кошер с фенол, мравчена киселина. Други средства за ръсене са бензин и нафта. Но с тях не съм пробвал.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Кражба

Мнение от syzi »

Доста е рисковано е тази пита с мед,ако няма паша!като се настървят за кражба,ако има някое слабо семейство или такова с неоплодена майка,веднага го надушват.Това с напръскване с нафта върши работа,правила съм и "дъжд",но стане ли нападение,моли се да мръкне по-скоро
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Кражба

Мнение от stonit »

ЖЕСТОКА СЕЧ :|
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Кражба

Мнение от c-a-c- »

пчелите се учат на кражба от пчеларя!спазвайстриктно всички мерки против кражба,за да не останеш без пчелин.поздрави :roll:
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Кражба

Мнение от stonit »

тази снимка нея от моя пчелин ,от нета е.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”