СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от davail »

СЪСТАВНИЯ КОШЕР е кошер който създадох преди няколко години, като за основа на неговата конструкция ползвах кошерите ФАРАР, ЛЕЖАК и Пионер-Хелиос, като идеята за начина на съединяване на трите модела открих в конструкцията на "Кошер със странични магазини" на Ст.Д.Стефанов от Г.Оряховица! За кошера вече публикувах статия в списание Пчелар,бр.5, 05.2006г. и който иска да се запознае по подробно може да го направи тук - http://www.bulkosh.com/SK.html!

Уникалното в конструкцията на кошера е възможноста пчеларя използвайки един и същи инвентар - корпуси, дълбоки дъна и покривни кутии, да може да практикува почти всички съществуващи технологии за отглеждане на пчели - едномайчино отглеждане по технологията и с рамка - Дадан-Блат, едномайчино или двумайчино отглеждане по технологията на К.Л.Фарар, многомайчино или многосемейно отглеждане по технологията на работа с кошери Лежак, и павилионно многомайчино отглеждане!

С този кошер спокойно може да се премине от работа с 10 едномайчини семейства в работа с 5 двумайчини, а при най-силната паша към работа с 1 многомайчино семейство с 10 майки!

Съставния кошер спокойно може да се нарече УНИВЕРСАЛЕН, защото при него пчеларя решил да си купи нови кошери, и да се откаже от неефективната технология на кошерите Дадан - Блат, чрез преминаването към кошери от така наречения Усъвършенстван кошер ФАРАР(УФ) Изображение
може в бъдеще да ги използва за изграждането на Съставни кошери с различна конфигурация! Предимствата които има Усъвършенствания кошер ФАРАР са леките корпуси, лесно и бързо сваляне и отваряне на покривната кутия и всички предимства на дълбокото дъно - противовароатозно, вентилационна мрежа, вътрешен прашецоуловител, лесно почистване, долно подхранване. Закупил кошерите УФ пчеларя може веднага да прехвърли в тях пчелни семейства от кошери Дадан - Блат, а след това малко по малко да премине изцяло към рамки 160мм. 1-2 години по-късно ако иска да види какви добиви се получават при многосемейно и многомайчино пчеларстване може, без да купува нови кошери да преминете към Съставен кошер "Конфигурация ЛЕЖАК" с доближаване на няколко кошера УФ един до друг, като им бъдат поставени и по един или повече Корпуси със странични отвори. След това ако реши, че иска да пчеларства многомайчино в стационарен или подвижен павилионен Съставен кошер то пчеларя не купува нови кошери, а единственото което трябва направи е да изгради носещата етажна конструкция и на нея да постави кошерите УФ, като броя на корпусите им се допълва до 11. Ако с напредване на възраста корпусите на кошерите УФ му се сторят тежки, пчеларя има възможността да премине изцяло към технологията на работа с кошери Лежак като сформира Съставен кошер "Конфигурация ЛЕЖАК" с по два корпуса на всяко дъно и работи с Дадан - Блатови плодникови рамки, като всичко това отново става без да закупува нови кошери.

За това дали кошера е ефективен и дали дава много мед за сега не мога да дам точни данни защото първия прототип заселих есента на 2005г. 2006 прехвърлих шесте семейства от Дадан-Блатови рамки на Фарарови, като през 2006 не съм ги обединявал многосемейно и дадоха мед като обикновенните еденични пчелни семейства. Миналата 2007г. беше много лоша и също не можах да ги обединя многосемейно и резултатите няма да покажат пълния потенциал на кошера!
В бъдеще Съставния кошер ще докаже ефектвноста си тъй като се опира на трите най-продуктивни и технологии на отглеждане на пчели - Двумайчината в многокорпусни кошери (Фарар), Многосемейната в кошери Лежак и Павилионната етажна система подходяша за подвижно пчеларстване и облекчаваща натоварването на пчеларя!!!

Преди няколко дена бях на пчеларското изложение в Плевен и пчеларите дошли там видяха кошера, а тези които успяха да разберат конструкцията му и идеите му бяха много и се изказваха много добре за него!
Ето и две снимки от там:

ИзображениеИзображение

и няколко от пчелина със Съставния кошер и пчелите в него:
Изображение
Изображение
Изображение
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от tsvetomir dimitrov »

ТАКОВА ЖИВОТНО НЕМА!!!
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от davail »

Няма ама има! :)

Тази година ако е добра ще пробвам при най-силната паша да обединя 10 семейства! А кошера няма да изглежда така както е на снимката по-долу в подписа ми, а ще е с още две колони по-широк! Ще има 5 дълбоки дъна, 55 корпуса и 5 покривни кутии!
Средния обем пространство с което ще разполага всяко семейство е 55/10=5,5 корпуса!
Пилото на семействата ще се развива на 2 или 3 корпуса(5 семейства на 2 корпуса и 5 семейства на 3 корпуса)! И в такъв вид кошера ще е с 25 плодникови корпуса с пило и 30 магазинни корпуса за разполагане на нектар и мед!
Кошера ще разполага някъде с около 10*50 000 = 500 000 пчели!
Предполагам че с такова количество пчели при една силна паша ще трябва да свалям по 10 магазина с мед на всеки 5-7 дена! :D
За един месец ще станат 40 магазина или около 500-600кг.
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Не искам да те обиждам но не виждам кран край кошера а при 2 метра височина без него няма да можеш да сваляш пълните магазини!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от Dinko »

Аз си правя собствена селекция и
слабите майки ги предавам на по- силните
преди главната паша.
Вие как ще правите селекция ?
Желая Ви успех !!
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от apis1964 »

tsvetomir dimitrov написа:ТАКОВА ЖИВОТНО НЕМА!!!
Аз също подкрепям изказването на колегата,бях решил да не изказвам мнение , но се и видяло че без него няма да мине
1.Недей да отричаш другите системи кошери които се използуват в цял свят!
2.При зараза всички семейства ще се заразят-това си го написал като недостатък
3.Неподходящ за условията в България и не само
4.Труден за обслужване
5.Икономически неефективен-заради високата си цена и заради това ,че е непреместваемо съоръжение,много по лесно е да преместиш и обслужиш 50 кошера отколкото това чудо
6.Има много велики личности в пчеларството ,те да не са глупави ,че не са измислили такова нещо?
7.Защо в САЩ не използуват такова нещо ,след като има пчелари с по и над 3000 семейства?
8.Препоръчвам ти след като си защитил проект за евросубсидия и си създал фирма за производство на кошери -произвеждай системите които се търсят ,защото това което видях като снимки на сайта е наистина добро ,а що се отнася за съставният кошер убеждавай еврокомисарите колко е добър.

Това е лично мое мнение и не ангажирам никого с него.
Ако съм засегнал някого с него ,предварително се извинявам ,защото не съм имал това за цел.
Успех!
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от davail »

tsvetomir dimitrov написа:Не искам да те обиждам но не виждам кран край кошера а при 2 метра височина без него няма да можеш да сваляш пълните магазини!
Кран не е необходим. Точно за тази цел конструкцията е етажна и всеки корпус се сваля независимо от другите! Максималното тегло което се вдига е 25кг., което е доста по-малко от ЛР магазин(35-40кг.)! Аз съм 186см. висок и мога да обслужвам без проблеми кошера въпреки, че е той е висок 230см., а по-ниски от мен хора ще могат да го обслужват само с поставянето на един палет зад кошера! Като при това без никакъв проблем кошера може да бъде изпълнен и в друг формат - не с 11 корпуса в височина, а с 10, 9 или 8 и височината му ще е посилна за всеки!
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от davail »

Dinko написа:Аз си правя собствена селекция и
слабите майки ги предавам на по- силните
преди главната паша.
Вие как ще правите селекция ?
Желая Ви успех !!
Слабо и силно семейство стоящи едно над друго в Съставния кошер се обединяват много лесно! Може да се направи само с премахване на фазерната преграда между тях, или корпусите с пилото и слабата майка да се сложат върху тези на силната, или пък под силната майка! Вариантите са много! Начина на обединяване и селекция по нищо не се различава от методите използвани при работа с кошери Фарар с две майки.
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от davail »

apis1964 написа:
tsvetomir dimitrov написа:ТАКОВА ЖИВОТНО НЕМА!!!
Аз също подкрепям изказването на колегата,бях решил да не изказвам мнение , но се и видяло че без него няма да мине
.....

Това е лично мое мнение и не ангажирам никого с него.
Ако съм засегнал някого с него ,предварително се извинявам ,защото не съм имал това за цел.
Успех!

Трудно мога да се засегна, все пак 95% от пчеларите реагират по този начин с много скептицизъм! Този кошер съм го правил с идеята да мога с 100 семейства в няколко такива кошера да изкарвам мед все едно работя с 300 семейства! Който не вярва, че това е възможно мога да му дам цитати от известни пчелари доказали с практиката си че това е възможно.

Ще дам кратки отговори на поставените въпроси, като не се опитвам да ги оборя, а давам моята гледна точка като създател и човек който е работил с кошера.
1.Недей да отричаш другите системи кошери които се използуват в цял свят!
Не отричам другите системи кошери. Както съм написал кошера е съвкупност от три системи кошери - Фарар, Лежак и Пионер-Хелиос! И притежава предимствата им, но не притежава много от недостатъците им! А системите Дадан-Блат и Лангстрот-Рут не съм ги използвал защото първата е отхвърлена по цял свят от професионалните пчелари, а втората не съм я използвал защото магазин ЛР пълен с мед тежи 35-40кг., което е доста и не може да се вдига от по-възрастни пчелари!
2.При зараза всички семейства ще се заразят-това си го написал като недостатък
Да теоритично е така. Една зараза може да обхване целия кошер, но това ще е по същата причина поради която се разнася и в другите пчелини - извършваните манипулации от пчеларя с заразен инвентар, или кражба от друг кошер! Повечето от заразните болести по пчелите се появяват поради небрежно отглеждане от страна на пчеларя, а с съставния кошер се предполага, че ще работят хора с висока квалификация, които не искат да им умират семействата, а искат да постигат високи добиви от силни обединени по различни начини семейства! И не на последно място семействата в кошера са разделени, и се обединяват единствено при силни паши!
3.Неподходящ за условията в България и не само
Условията в България са идеални!!! Все пак се намираме в умерения климатичен пояс! Реално могат да се използват няколко последователни силни паши! Друг е въпроса, че ако пчелина е в планината и има само една и то не силна паша няма да могат да се използват пълните възможности на кошера!
4.Труден за обслужване
Идеята в контрукцията на кошера е точно да се облекчи работата на пчеларя! Освен, чрез многото подобрения в корпусите, дъната и покривните елементи, такова облекчаване се постига в следствие от възможноста да се работи многомайчино! Едно е да обслужваш 300 кошера ДБ и да изкараш от тях по 50кг., а съвсем друго е да обслужваш само 100 семейства в 10 съставни кошера, които също в края на годината могат да дадат общо 15 тона мед!!! (звучи наивно, но е възможно)
5.Икономически неефективен-заради високата си цена и заради това ,че е непреместваемо съоръжение,много по лесно е да преместиш и обслужиш 50 кошера отколкото това чудо
Да по-скъп е поради носещата конструкция - Павилионна етажерка, но не е чак толкова по скъп! Ако обикновен кошер е 100лв. то при съставния средно цена на едно семейство е около 160 лв.
Кошера не е "непреместваемо съоръжение"! Това е така защото кошера е павилионен и идеята е с него да се правят подвижни павилиони за подвижно пчеларстване. Същевременно обаче когато е изпълнен като стационарен павилион(както е на снимките) по всяко време семействата могат да се свалят от павилионната етажетрка и за се занесат като кошери Фарар на друга отдалечена паша и в последствие да се върнат на етажерката!
6.Има много велики личности в пчеларството, те да не са глупави ,че не са измислили такова нещо?
Да има такива пчелари и те са мислили по въпроса! Ако човек отиде в патентно ведомство може да намери няколко подобни кошера(повечето от СССР), като един от тях съм използвал за основа на Съставния кошер! Това, че никой не се е сетил до сега как да обедини системите Фарар, Лежак и Павилионните системи, е не защото великите личности са глупави, а защото не са мислили по въпроса както аз съм го направил! Идеите съм ги оформил точно след като завърших инженерното си образование преди 5-6 години! А в университета(Габрово) са ни учили точно на това - да анализираме конструкцииите на съществуващи съоражения, да се правят подобрения и нововъведения с цел усъвършенстване!
7.Защо в САЩ не използуват такова нещо, след като има пчелари с по и над 3000 семейства?
Не го използват защото го нямат!!! И там работят в големи мащаби, местят семействата на хиляди киломерти и то основно за опрашване! Хората имат средства и могат да си позволят на пчелина да имат 2-3 тира, и имат повдигачи за палети! Ако погледнем по-наблизо в Словения, Русия или Грузия ще видим, че хората с по-малко средства си качват семействата в павилионни кошери АЖ или Пионер-Хелиос, а пък в грузия в един манастир практикуват т.н. богородично пчеларстване(многомайчино)! На Съставния кошер предимството му е точно в това. Можеш да почнеш като американците с 3000 многокорпусни кошера Фарар, после ако искаш можеш да ги качиш на павилионни етажетки и да пчеларстваш като Руснаците(Пионер-Хелиос) или Грузинците(богородично), или пък да обединиш по 5-6 кошера на един палет подобно на начина по който ги подрежда Врнер в Сърбия и да се работи с 5-6 майки на един палет много семейно!
8.Препоръчвам ти след като си защитил проект за евросубсидия и си създал фирма за производство на кошери -произвеждай системите които се търсят ,защото това което видях като снимки на сайта е наистина добро ,а що се отнася за съставният кошер убеждавай еврокомисарите колко е добър.
Еми аз точно това ще правя ще произвеждам стандартните кошери ДБ, ЛР, Фарар и всичко което търсят пчеларите, а Съставни кошери ще си правя за мен и за други които виждат изцяло предимствата които дава кошера!
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от apis1964 »

Благодаря за изчерпателният отговор,все пак ме убеди в предимствата.
Нали знаеш всичко ново се посреща с недоверие,но след като работиш с него значи става.
Пожелавам ти успех !
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от valvrv »

аз съм за
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от dimitarbonev »

Честно казано съм доста скептичен относно този тип кошери. Вие какви добиви реализирате с тази система? Какво тогава е предимството пред обикновения фарар, след като за да се транспортира трябва да се извадят "касетите" и да се направи обикновен кошер. Освен това с двусемейни или двумайчини многокорпусни кошери - Рут и Фарар, също може да се реализират високи добиви, а са и по-лесни за преместване и обслужване. Нека да не забравяне, че работата с двусемейни или двумайчини семейства си има тънкости и при тях всяко нещо трябва да се прави в точния момент за да се получи искания ефект.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
davail
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Ное 28, 2006 7:41 pm

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от davail »

dimitarbonev написа:Честно казано съм доста скептичен относно този тип кошери. Вие какви добиви реализирате с тази система? Какво тогава е предимството пред обикновения фарар, след като за да се транспортира трябва да се извадят "касетите" и да се направи обикновен кошер. Освен това с двусемейни или двумайчини многокорпусни кошери - Рут и Фарар, също може да се реализират високи добиви, а са и по-лесни за преместване и обслужване. Нека да не забравяне, че работата с двусемейни или двумайчини семейства си има тънкости и при тях всяко нещо трябва да се прави в точния момент за да се получи искания ефект.
Предимството пред обикновенния кошер Фарар е в това, че кошера е етажен и когато се разместват плодниковите корпуси по методите на К.Фарар пчеларя не сваля магазините с мед от кошера! Ако се пчаларства с две майки в кошери Фарар са необходими 4-5 корпуса за майките и още 5-6 за магазини, получават се 9-11 корпуса(К.Фарар използва 12-13 корпуса).
Именно в такива случаи се вижда разликата между етажния съставен и обикновенния кошер Фарар!

Предимство пред обикновенния Фарар е и това, че човек може да пчеларства МНОГОСЕМЕЙНО в съставния кошер поставен е двора на къщата му където има например само акациева паша, но в случай, че в някоя нива на 10 км. от двора са засели слънчоглед пчеларя сваля семействата и като обикновенни ЕДНОСЕМЕЙНИ кошери ги кара на слънчогледа, а там вече по желание отново може да ги обедини МНОГОСЕМЕЙНО в конфигурация "Лежак"! Докато ако кошерите са му обикновенни кошери Фарар, то с тях се пчеларства едносемейно в 80% от случаите, а единствено при по добра организация и двусемейно!

Разликата между едносемейното, двусемейното и многосемейното пчеларстване е голяма!
На един и същи пчелин ако обикновенно семейство с една майка даде 50кг., а двумайчино даде по 70кг. средно от майка, то при многосемейно или многомайчино пчеларстване в зависимост от броя на майките резултатите ще са доста по-големи - 80, 90, 100, 120кг. средно от майка!!!

Ето какво се казва в книжката Продуктивно пчеларство на К.Фарар:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

Ето например едно семейство има 60 хил.пчели и дава 50кг. мед, тоест ще дава по 50/60=0.83кг. мед на 1000 пчели!
Ако имаме двумайчино семейство с 120хил.пчели то няма да даде по 0.83кг.мед на 1000 пчели
, а 150-160% повече - 0.83х1.5=1.24кг. мед на 1000 пчели, или общо двумайчиното семейство ще даде 1.24х120=148.8 кг. мед, което прави средно по около 75кг мед от майка!
Ако имаме тримайчино семейство с 180 хил.пчели, то няма да дава по 0.83кг. , а ще дава 200-230% повече - 0.83х2.0=1.66кг. мед на 1000 пчели, или общо тримайчиното семейство ще даде 1.66х180=298.8 кг. мед, което прави средно по около 100кг мед от майка!



Изображение

На практика за да се получи този резултат трябва да се подържат силни семейства, да има паша и празни магазини!
СЪСТАВЕН КОШЕР - БЪЛГАРСКИЯ УНИВЕРСАЛЕН КОШЕР
http://www.bulkosh.com/

Изображение - Изображение
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от dimitarbonev »

Съгласенсъм с това, че дву и повече семейните кошери са доста по-продуктивни. Аз също залагам на двусемейни многокорпусни кошери. Съгласен съм и с това, че можеби по-лесно се обслужват плодниците, но все си мисля че варианта не е особено подходящ при подвижно пчеларство.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: СЪСТАВЕН КОШЕР - Универсален БЪЛГАРСКИ кошер!!!

Мнение от Scutellator »

Всъщност това не е чак толкова революционно- съставния кошер се ползва предимно в Австралия за подвижно пчеларство. И не съм съгласен че многомайчиното отглеждане дава по-добри резултати - работата е много повече. Аз използвам няколко майки в един кошер само през зимата, оставям ги на по 1 корпус 2/3 лангстрот. В Австралия , ако се абстрахираме от местните пчели без жило, отглеждат само италианки, които имат два пъти по-голяма яйценостност от нашите, но при тях варроата не е на лице. Използват съставния кошер за да си улеснят манипулациите- размяната на корпуси и товаренето. Много по-лесно е с мотокара да вземеш многосъставен кошер от колкото да ги товариш по отделно. А при зимуване не се амортизират толкова ,щото са защитени от атмосверни влияния. Иначе размера е горе-долу същия , само майките са по-малко.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”