Как започвате прегледа на питите в ЛР

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от genata_fi »

Здравейте колеги, дайте съвет от коя пита е най удачно да се започне прегледа при ЛР. Видях един колега да го прави по следния начен. Първо изважда първата пита от към страната на кошера от която е застанал, обляга я долу на кошера и започва да проверява поред питите като втората я слага на мястото на първата, третата на мястото на втората и така до края като първата пита я слага десета. Не се ли размества така пилото леко в страни или това не е проблем. Или всяка пита трябва да си стои на мястото, освен когато се налага добавяне на празни пити или основи до пилото. Аз например си я слагам там където си е била. Благодаря
Емилия
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2008 6:17 pm

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от Емилия »

То и аз като теб я слагам на мястото и , ама знам ли нали съм от скоро пчеларка? А понякога дори не стигам до първата много като се настървят. :oops: Ама пчеларите, коите ме учат така са ми го показвали, не слагат 10- тата като 1-ва.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от drone »

Щом ще преглеждаш рамките една по една, ги слагаш на същото място на което са били. По принцип независимо от системата кошер ,първата и последната рамка са с мед,втората е предпоследната с мед и малко прашец. Ако едната страна е топла, тоест огрявана интензивно от слънцето, вместо медена рамка ,преобладава прашецово-медена и след нея веднага рамка с пило. Тогава на студената страна има 2-3 медени рамки. В тоя случай може и да извадиш първо от студената страна една рамка с мед и след като прегледаш и преместиш всяка рамка в посока на първата извадена , може да сложиш първата извадена медова на последно място. Аз така правя.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от Scutellator »

Точно както и на теб са ти показали. Иначе няма никакво значение коя рамка ще е първа.Важното тук е удобството. Гледаш да извадиш първо тази, която има най-голямо пространство за да не мачкаш пчели или за да не повредиш майка случайно. Обикновенно това е крайна пита. Една от целите на преградната дъска- да запълва крайното пространство. Използваш я наместо крайна пита, ако има място за нея.
При ЛР да гледаш пита по пита целия кошер си е губене на време- така е замислен просто. Ако не търсиш майка, или не преглеждаш пилото за аномалии- просто не се занимавай.Аз така правя максимум 1-2 такива прегледа. От горната страна на корпуса се вижда доста добре общото състояние на семейството- количество на пилото,запасите и кога да направиш размяната на корпусите и излишното бърникане може само да им навреди. Гледай прелката-тя най добре си показва какво става вътре.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от genata_fi »

Благодаря за отговорите, сега вече нещата са ми по-ясни, защото много книги прочетох. Тази година ми беше за първа година пчеларстването и правех точно това което пише за младите пчелари, безпокоях ги безпричинно. Надявам се през новия сезон да съм по-спокоен и внимателен. Относно ЛР, аз нещата ги виждам така, напролет през март мисля да завъртя долния корпус на 180 гр. и след 2 седмици като горния се напълни с пило и пчели да им разменя местата, а края на април като се развие добре и побелеят питите, мисля да ползвам ХР над втория корпус и да сложа над нея трети корпус. За съжаление много варианти има на работа с ЛР и още не зная точно коя е най-удачна, но като понатрупам опит ще ми се изяснят нещата, а и с вашата помощ надявам се. И системата на Венер ми допада, както и Пелетовата система е добра, основното което е най важното е да се поддържат само силни семейства. Двумайчиното семейство също е нещо страхотно. Сега имам две семейства, които са на един корпус и ако тези книги ги бях прочел по-рано, сега щаха да са едно семейство. Книгите на Д-р Ангел Грънчаров за интензивното пчеларство са страхотни и много неща могат да се научат от тях. Ще се радвам ако някой колега сподели начина си на работа с ЛР, кога завърта, кога разменя корпуси и кога слага допълнителните корпуси и тн.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от batrosko »

Обикновено крайните пити, по една или друга причина са деформирани така, че е хубаво да си стоят в края, да се избягва отглеждането на пило в тях. Иначе добре си го замислил, както пише в книгите, но не се знае при твоите условия, дали ще стане. Така, че ровичкай, колкото може повече, но и ги наблюдавай от вън, за да "усетиш" пчелата. Тя ще ти показва сама дали и вредиш или не, и постепенно ще разбереш, че не трябва да се месиш, кой знае колко в живота и. Съвет от мен: не се гмуркай в дълбоки води в началото!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от genata_fi »

Явно към дълбоките води се гмурвам, но ще гледам да забавя темпото, защото и в живота съм такъв, все бързам и после олелеее. Пчелар се става след доста години и е пчелар е този който може да си "комуникира" с пчелите.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от Scutellator »

Относно ЛР, аз нещата ги виждам така, напролет през март мисля да завъртя долния корпус на 180 гр. и след 2 седмици като горния се напълни с пило и пчели да им разменя местата, а края на април като се развие добре и побелеят питите, мисля да ползвам ХР над втория корпус и да сложа над нея трети корпус. За съжаление много варианти има на работа с ЛР и още не зная точно коя е най-удачна, но като понатрупам опит ще ми се изяснят нещата, а и с вашата помощ надявам се. И системата на Венер ми допада, както и Пелетовата система е добра, основното което е най важното е да се поддържат само силни семейства. Двумайчиното семейство също е нещо страхотно. Сега имам две семейства, които са на един корпус и ако тези книги ги бях прочел по-рано, сега щаха да са едно семейство
Завъртането на корпуса по-добре не го прави. Вярвам че работиш с 10 рамков ЛР , при което това няма да даде резултат. Завъртане се прави когато майката е осеменила едната страна от корпуса и там вече има запечатано пило.Прави се за да може и другата част да бъде осеменена, като се постави над кълбото, но за целта пилото трябва да е запечатано иначе остава от хладната страна , където не бива хранено вече и яйцата и ларвите ще загинат.
За 2 седмици едва ли ще запълнят 1 корпус- по добре ги направи 3. А за ХР не ти препоръчвам - няма да намериш майка в бг , която да осемени повече от корпус и половина(къде отидоха 3-те корпуса по книгите).Пчелите няма да се качат над нея. По времето което вадиш ще има най-мн 3 пити с малко пило на тях на втория корпус , а на първия-нищо. Това е така защото местната пчела ограничава яйцеснасянето по време на медосбор.
За двумайчино семейство - не мисля че вече работи.За помощна майка - това е друго нещо. Опитвал съм двусемейно,и не само аз- резултатът е един и същ- загуба на едната от майките. Знам че преди 50 години е действало, но тогава породата е била друга, сега едната винаги надделява. Има нещо общо с миризмата на майките- от доста време наблюдавам поведението при различни раси пчели.
За вички тези неща които си ги прочел-вероятността да не работят е голяма. Така е ,защото са базирани на опит, но условията тук са променени- различната раса си иска своето.
Ще откриеш че нашите пчели не действат "като по учебник"- не са толкова податливи на външна намеса, те преди всичко сами се управляват и няма нужда да им се бъркаш.
Има само едно правило което трябва да използваш- да им осигуриш най- подходящи условия за развитие.В повечето случаи това значи - да имат достатъчно пространство.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от genata_fi »

Колега, ти направо разби всичките ми мечти. Но явно имаш доста опит и е по-добре да те послушам. В началото колегите от форума ми препоръчаха да чета и аз това правя с голям мерак, но като че ли опита и практиката са най-големите учители.
Аз има 3 бр. 10 рамкови ЛР, бяха 8 бр останали от баща ми, зазимени на два корпуса. В началото след като ме понаядоха доста и се наложи да посетя болницата в Годеч и се поуплаших, продадох 5 и ми останах 3, сега съжалявам. Идеята ми е тези три да са ми основни семейства и напролет да си направя две отводки с които да подсилвам със запечатано пило основните семейства преди пашите и август месец за създаване на повече зимни пчели. Ще ми кажеш ли кога и кави са признаците при които се налага да се разменят местата на корпусите, за завъртането на 180 градуса разбрах. Нали все пак това е начин да се подтикнат семействата към по-бурно развитие преди главната паша. Аз март месец прибрах кошерите при мен на вилата, те бяха горе над Вакарел в Ихтиманска средна гора. Подхранвал съм ги веднъж февруари и веднъж през март с подбудителна храна закупена от пчеларски магазин. През април на един от тях при преглед установих, че горния корпус е пълен с пчели и пило , а долния е празен и им размених местата. През май им сложих трети корпус директно над втория, но следващата седмица го сложих между първи и втори корпуси, за да не се роят, не се рояха. Общо взето нищо друго не съм им правил, освен някой и друг преглед от любопитство и тези три семейства ме възнаградиха с по 30 кг среден добив мед, направо останах доста впечатлен. Един приятел на татко ми даде пролетта съвет, щом носят прашец и нектар, не ги подхранвай, относно ХР, да не се ползва, нека майката се разхожда където си иска, дори са имали случай с баща ми при който на кашер с четири корпуса, майката се е качила най-отгоре да засеменява. Иначе района ни е полупланински, над 700 м надморска височина,на 4-5 км от гр.Годеч ми е вилата и в двора са ми кошерите. Има малко акация, основно разчитаме на ливадната паша и около Годеч има доста слънчоглед. Тази година имаше доста добра поддържаща паша. Мерак ми е да си взема един кошер с високо дъно с корпус и полукорпус който да ползвам като хранителна надставка. Какво ще ме посъветваш за тази ми идея, или да си остана на стандартните ЛР които имам, все пак вероятността от роене е по-малка при положение, че семейството се развива в два корпуса а не само в един, нали така.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от Scutellator »

Не е лошо да четеш, просто някои неща не работят при нас, поради различия в пчелите, климата и т.н.
Направи отводки пролетта, но едвали ще бъдат толкова силни че и пило от тях да прехвърляш и да подсилваш други- по-вероятно е обратното.За създаването на повече зимни пчели може би имаш предвид да ги обедениш зимата, щото ако ги използваяш за подсилване не биха имали досатъчно пчели да презмуват. Местната пчела доста рано след последната паша ограничава яйцеснасянето,като дори и подхранването понякога не помага.Тук ще те посъветвам да им осигуриш слънчево място, без влага, ветрове,ако има някаква излация тя е в плюс. Друго почти нищо не можеш да направиш- малкото кълбо си е генетично заложено, макар и не понякога правилно.
Завърташ корпусите когато майката няма място да снася в горния или поне 75% са заети с пило. Пълния корпус го слагаш от долу.
За дълбокото дъно чувам добри отзиви, аз лично ползвам дъно с мрежа.За полукорпусите не знам-аз се придържам към корпуси с еднакъв размер- фарар и ЛР(по прктично е). Най важно е пчелите да имат толкова пространство ,че да го покриват- зависи от майката- 1-2 3- корпуса. Ако е повече не се развива добре, ако е по- малко може да се рои.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от drone »

Докато не се напълни горния корпус с пило и пчели, няма смисъл да се ротират корпуси. А обръщане на единия корпус на 180 гр. се прави, когато и в двата копруса има доволно количество пило и искаш оше пило. Но основния проблем ,за да няма желаното развитие на семействата/ както е по книгите/ не е породата пчела , а липсата на паша у нас. А това напоследък е основно от сухия климат и липсата на достатъчно валежи когато е най-нужно.Не ми се говори отново за отвратителните вносни хибриди слънчоглед, дето започнаха отпреди 10 години да сеят у нас и които не пускат никакъв стоков мед. Истината е само да намерите достатъчно медоносен район и постоянно да подобрявате пашата със засаждане на допълнителни медоноси.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от Scutellator »

Има доза истина в тва дето го казваш, но въпреки това не си прав. Ето сега започвам.По книгите пише че една майка снася 3000 яйца дневно- да си виждал такава?Аз съм. По книгите пише пило на 3 корпуса ЛР или 2 ДБ-да си го срещал? Аз съм?Кога за последно си наблюдавал зимно кълбо от 8 междурамия( по Л. Радоев)? Сега започвам да говоря от наблюдения. Местната пчела , както и карника тази година прекратиха яйцеснасяне първите дни на Септември; Лигустика- на 20 октомври все още имаха яйца. Лигустика носи прашец и летя активно допреди да захладнее; местните- спряха още Септември. Лигустика осеменява всяка годна почистена пита дори и да не е покрита с пчели,но имайки капацитета да се покрие; местните- само там където питите са покрити от млади пчели.Местната пчела може и да не се подхранва ; при Лигустика това ще е огромна грешка. Лигустика запълва първо горния корпус с мед, местната- първо плодника.Да не говоря за африканизираните пчели- имам данни ,че събират над 3 пъти повече мед от европейските там където присъстват.
Тук не говоря за разлика в цвета на косъмчетата,в кубиталния индекс, медовата гушка,а за физиологични различия и инстинкти.
Ще ти дам пример по-лесен за асимилация- Да си виждал негър тежкоатлет?- броят се на пръстите на едната ръка.За сметка на това са бегачи, културисти и т. н.
За липсата на паша- е тука Zгреши фатално. В умерения климат главната паша е през Май. На много места биха се радвали ако има някаква паша и през Юни, а ние се оплакваме ,че нямаме паша. Първата паша както тази година беше още през средата на Април, като продължи до 6 Юли. Има години когато продължава чак до средата на Август.
Сух климат а ? - какво стана с "адаптираната" местна пчела !!!!? Ето тука е "италианската сила"- сухото лято.
От памук да си вадил мед? - 100% хибрид и то в най- сухия период от годината-Август. При цял месец без валежи щом е възможно да съберат стоков мед и да се запасят за през зимата, значи паша има. Е не е като Юни , но по 5 кг е нещо все пак.А за хибридите - ние използваме най- малко такива от цяла Европа. Парадокса тук е , че повечето хибриди в Европа са именно Български. Всеки ден се занимавам с аграри, та може и човек да се научи на "нещо".

С горенаписаното нямам за намерение да пропагандирам една или друга раса.Просто изразявам субективно мнение. Всеки има право на избор. Аз моя съм го няправил.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от batrosko »

Интересно ми е, колко мед вадиш от италианките, че толкова много ги харесваш? Да речем, тази година, от семейство, което не си го подсилвал с пчели и пило.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от Scutellator »

Тази година за съжалиние ме нямаше за месец и половина в бг. На първи Май,преди да замина, изкарах по 10 кг. На 15-и заминах ,и когато се върнах Юли месец бяха запълнили всичко с мед, на места имаше малко пило, изкарах по 35 кг., като им оставих по 1 корпус със запечатан мед. Тази година не съм подхранвал- нямах време(по 1 кг на семейство не го смятам за подхранка), не съм ги водил на паша дори- тряваше да им сменя майките, че бяха на по 3 г., мн от тях бяха направили самосмяна. Както ги оставих така и ги заварих- никой не им е слагал основи дори, нищо че бях приговил рамките- зателени с основи.Баща ми е твърде зает , че и моите пчели да гледа. Ако се смили някой познат поне меда да им изкара е добре.
Миналата година няма да я коментирам- дойдох си късно есента и направо ги зазимих. Какво е ставало не мога да кажа. Важното е че бяха живи.
По- предните години, когато имах време да ги обслужвам продуктивността е 50%
над другите, а пилото до 100%. Дори ми се е случвало да вадя в година ,когато всички други в местността, не вадеха нищо и дори се налагаше да подхранват, за да не загинат.
Тази зима смъртността беше голяма- и въпреки всичко от италианките нямам нито едно загинало семейство.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: Как започвате прегледа на питите в ЛР

Мнение от valvrv »

Scutellator еии контрабандист такъв :D замърсяваш чистата българска порода с твоите римлянки хи- хи,ще изядеш хляба на пламен.
А сега сериозно да не забравиш да кажеш основното за тези пчели на хората ,че маиката му е подхранването в началото на годината и наистина да се остави един корпус с мед за зазимяването :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”