Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от caby »

Здравейте колеги.Така да се каже съм сравнително нов пчелар.Интересувам се за метода за предаване на нова майка в с-вото.Още е много рано за това разбира се,но ми предстои такава процедура през пролетта.Вече втора година не мога да се реша на това.Та моля обяснете ми подробно метода.Знам че е специфичен процес,най вече заради факта че може да загубиш новата майка.Смятам да си закупя майки и така да направя смяната.Предварително Ви благодаря.Поздрави
...време е да пчеларстваме...
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от atanasov2004 »

Здравей :) Колега ако имаш свои млади майки,съветвам те не по рано от първи април.Тогава се появяват горе долу
търтеи които ако стане "грешка" може да са поправи от пчелите,т.е да не си останат търтовка. Ако си решил да
купуваш майки,не по рано от 15-24.май.,при добра година ще има оплодени майки. Как става ли - не е сложно.
Най добре с клетка-подхранваш 2-3 пъти пчелното семейство,намираш старата майка и я отделяш. Поставяш клетка
та намазана с малко мед м/у рамките. След 1-2 дена ако пчелите не са я освободили,пущаш я ти.Успех!
пп-Няма 100% гаранция.
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от garo »

Здравеи .Четри пет часа преди да предадеш новата отнеми старата майка .Намажи транспортната клетка смед от същия кошер преди дая поставиш .На пласмасовите клетки прорежи и двата отвора че миналото лято единя отвор беше потесен и маиката не беше излязла.Аз поставям майката м/у пити с пресно пило и проверявам след пет дни дали е приета.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от Scutellator »

Майки можеш да придадеш с успех от март до септември. Важното е да са тазгодишни и къде са произведени. 3 часа преди придаването правя отводка( може и върху горните корпуси) от всичкото зряло пило + пчелите върху тях. Така остават само млади пчели. Слагаш клетката някаде по средата над рамките. Успех 100%. Когато се излюпи поколението от младата майка, старото семейство може да го придадеш, махайки му майката.Не мажа клетките с мед и тем подобни. Ако имат хартия върху тестото - я надраскваш или отсраняваш. Някои производители слагат на клетките феромони - тогава дори още докато разнасяш майките , летящи пчели идват да прислужват на майката. След седмица просто махаш клетката и хвърляш бърз поглед над целостта на пилото.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от batrosko »

Това е най-добрият и сигурен начин.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от buci59 »

Споделям мнението на Scutellator .Когато имам млада оплодена майка и изкам да я предам на някое с-во с цел да сменя старата майка,правя отводка в най горния к-с и след 3-4часа когатостарите пчели се върнат на старото си място и останат само млади я придавам в клетка с много малко тесто за да могат пчелите по-бързо да я освободят.Гаранцията както казва Scutellator е100 о/о.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от валка »

За приеме дадено семейство новата майка, много важен фактор е яйценосливоста, ако майката е скоро пронесла тя трудно се приема от едно семейство със стара, но привишаваща носливоста на новата майка. Ако млада та майка е пътувала то тя в момента е с не активни яйчници. Приемането чрез отводка наподобява, излюпването и в роил се кошер. При липсата на възможност да се направи отводка, ето как: По време на активната паша майка та се намира и отстранява, след около 3-4 часа кошера се напръсква с някаква етерична есенция (ментово масло), също и клетката, последната се поставя в последния магазин между последните две пити. Ако между плодника и магазините има ханеманова решетка тя се отстранява. На есен пчелите по лесно приемат новите майки.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от stonit »

Можете да разберете дали пчелите ще приемат майката по начина по който се държат към нея.Щом пъхат хоботчетата към майката ,това означава че ще я приемат.Когато искат да ужилят майката това е сигурен белег ,че няма да я приемат.Най сигурния прием е когато се направи временна отводка , без стари пчели, и придружителките на майката трябва да се махнат.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от Scutellator »

Т'ва с махането на придружителките правил ли си го ? Там от където си го прочел трабвало да пояснят , че става дума за mellifera mellifera. Аз до сега не съм го правил и нямам убита майка. Дори и когато пъхат задника си в клетката, не е сигурно, че ще я убият. Тогава клетката се намазва с мед и се надрасква хартията( ако има) на кърмовата маса, ако все още не е направено и всичко е ОК.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от stonit »

Т'ва с махането на придружителките правил ли си го ? Там от където си го прочел трабвало да пояснят , че става дума за mellifera mellifera. Аз до сега не съм го правил и нямам убита майка. Дори и когато пъхат задника си в клетката, не е сигурно, че ще я убият. Тогава клетката се намазва с мед и се надрасква хартията( ако има) на кърмовата маса, ако все още не е направено и всичко е ОК.

ДА ВИНАГИ КАТО ПРИДАВАМ МАЙКА С КЛЕТКА МАХАМ ПРИДРУЖАВАЩИТЕ ПЧЕЛИ.
Изображение
caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от caby »

Според мен става така ( не претендирам че съм прав ):
1.След като ми е пристигнала новата майка,правя отводка в която слагам по една рамка запечатано и незапечатано пило,заедно с пчелите разбира се.От външните страни слагам пити с мед и прашец.
2.На следващия ден оеднаквявам миризмата на отводката и тази на новата майка с придружаващите я пчели ( това става по различни начини ).
3.Поставям кутийката с майката в горната страна на семейството , между 2 рамки с незапечатано пило.
4.Проверявам след 2-3 дена,какво е положението в отводката.

Моля ,поправяйте ме ако бъркам някъде.това е важно за мен.Благодаря
...време е да пчеларстваме...
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от stonit »

Значи отводката трябва да е по силна с 4-5 рамки с пилос 2 рамки с мед и прашец след като при дадеш майката ще и трябва поне15 дена за да може майката да почне да снася и да се стабилизира самата отводка, тоест да има запечатано пило. Чак тогава можеш да пристъпиш към обединение като върху старото семейство сложиш вестник и го надупчеш на няколко места.Старата майка можеш да отделиш с 2-3 рамки рамки с пило които до есента е развиват и на есен да ги обединиш.А можеш да оставиш пчелите сами да си изберат по добрата майка,
Изображение
caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от caby »

Разбира се че ще трябват поне 15 дена за да започне да се развива новото семейство.Казвам ново,защото имам в предвид нов кошер с това семейство.Аз работя с ДБ.Ще ми струва скъпичко да мина на друг вид.
...време е да пчеларстваме...
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от валка »

stonit написа:Т'ва с махането на придружителките правил ли си го ? Там от където си го прочел трабвало да пояснят , че става дума за mellifera mellifera. Аз до сега не съм го правил и нямам убита майка. Дори и когато пъхат задника си в клетката, не е сигурно, че ще я убият. Тогава клетката се намазва с мед и се надрасква хартията( ако има) на кърмовата маса, ако все още не е направено и всичко е ОК.

ДА ВИНАГИ КАТО ПРИДАВАМ МАЙКА С КЛЕТКА МАХАМ ПРИДРУЖАВАЩИТЕ ПЧЕЛИ.
Колега, били споделил каква логиката да се махат придружаващите пчели.а много места съм го чел но никой не пише ЗАЩО го прави, уж пчелите от кошера убивали придружителките. Да ги махнеш преди това, също загиват, аз не ги махам и няма проблем с приема, не съм и забелязал пчелите да се опитват да убият тези в клетката, преди да е излязла майката.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от stonit »

Пчелна майка се придава по два начина: пряко и косвено. ПРЯКО ПРИДАВАНЕ Прилага се само при благоприятно време. Начинът е лесно приложим и е за предпочитане, но е рискован и при допускане на най-малката грешка пчелите нападат и убиват незащитената майка. В пчеларската практика се използват няколко начина за пряко придаване. По-важните от тях са поставяне на новата майка на мястото на старата, пускане през входа, придаване с пчели, с пило, придаване на обездвижени (упоени) пчели и др. При усилен летеж на пчелите и принос на нектар и прашец новата майка може да се придаде веднага след като се отнеме старата. През обедните часове се извършва основен преглед, старата майка се отнема, на нейно място на същата пита се пуска новата и кошерът се затваря. След няколко дни се проверява дали майката е приета. Майка може да се придаде при спазване на същите условия и през входа на кошера. Старата майка се отнема и веднага през входа се пуска новата, леко намазана с мед. През входа се пускат 5-6 струи дим и входът се стеснява. След 2-3 дни се проверява дали майката е приета. Подобен на тези начини е придаването на майката след напръскване със захарен разтвор. След като се постави на мястото на старата, новата майка и околните пчели може да се напръскат с пулверизатор, като се внимава да не се напръска незапечатаното пило. Кошерът се затваря и през следващите 2-3 дни не се преглежда. КОГАТО Е ОТГЛЕДАНА В НУКЛЕУС, МАЙКАТА МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРИДАДЕНА НА ОСНОВНОТО СЕМЕЙСТВО ЗАЕДНО С ПЧЕЛИТЕ И ПИТИТЕ НА НУКЛЕУСА Основното семейство осиротява, от него временно се изваждат всички пити с пило (без пчелите). Останалите в гнездото пити се разделят, така че в средата да остане място. След 2-3 часа там се поместват питите с пчелите и майката от нуклеуса. Добре е да се уеднакви миризмата на двете семейства (с ментово масло или с друга подходяща миризма). Пряко придаване на оплодени и неоплодени майки в семейство, пчелите на което са временно обездвижени (упоени). Обездвижването се извършва с химични вещества: етилов спирт, въглероден диоксид, етилов етер, азотен окис (райски газ) и др. При тези случаи е много важно да се спази точна доза, съобразена със силата на семейството. Майката се пуска в средата на гнездото върху упоените пчели. Пчелите, след като излязат от упойката, лесно приемат новата майка. КОСВЕНО ПРИДАВАНЕ Прилага се масово в практиката, като се използват клетки. Клетките временно защитават майката, докато пчелите свикнат с нея. По форма, големина и материал клетките са разнообразни. След като семейството се подготви за придаване, майката се поставя в клетката, отворът й се затваря плътно и клетката се закрепва в горния край на гнездото между питите. На следващия ден без подпушване кошерът се отваря. Ако пчелите са спокойни, отворът на клетката се освобождава и се запълва с хранителна маса или с мед, така че пчелите сами да освободят майката. Два три дни след това клетката се изважда и се проверява за снесени яйца на средните пити. Наличието на яйца показва, че майката е приета и не е необходимо да се търси. При неблагоприятни условия за успешно придаване на майка се образува временна отводка. За тази цел до основното семейство се създава отводка на 3-4 пити. На следващия ден в отводката остават само млади пчели, които много лесно приемат новата майка. Майката се оставя известно време да снася яйца. След като отводката се засили, основното семейство се подготвя за подмяна на старата майка. Подмяната се извършва по описания по-горе начин (чрез нуклеус). Когато при проверка се окаже, че майките не са приети, трябва да се установят причините. След като се отстранят, на семействата отново се придава майка по един от посочените начини
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”