пролетен преглед

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
stiffen
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Дек 01, 2009 12:44 am
Местоположение: Кубрат 220 бр. - Фарар , 10 бр - Л.Р. и 75 бр.- Дадан
Обратна връзка:

пролетен преглед

Мнение от stiffen »

здравейте , колеги направихте ли вече пролетния преглед? Споделете имате ли загуби през тази студена зима ?
Успех през новия сезон!!!
bee101
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 12:18 pm

Re: пролетен преглед

Мнение от bee101 »

Вчера прегледах всичките си 38 кошера . Има само 1 без майка . Обединих го с един от по-слабите . На 13 семейства обаче меда е намалял застрашително . Купих твърда храна и ще подхранвам . А есента се чудех дали не съм им оставил много мед . Пило има във всички кошери .
GHoney
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 7:25 pm

Re: пролетен преглед

Мнение от GHoney »

И ние преглеждахме. Нашите са с достатъчно мед. Имат вече и пило, някои на по 4 до 5 пити. Имаме 3 кошера умрели. Пчелите са се прехварлили от другата страна на преградната дъска може би още на есен...не са се върнали и са умрели от глад. Явно са последвали майката...
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: пролетен преглед

Мнение от valaz »

При мен едно семейство загина, най-вероятно от акара. На останалите 9 оцеляли, поставих варостоп или екостоп. Макар тази събота да бе топло, излезе вятър, и не ми се искаше да задълбочавам прегледа, за да търся пило.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: пролетен преглед

Мнение от medar1967 »

При мен положението е следното: от 26 зазимени кошера имам един загинал/меда го няма а пчелата измряла набита в килийките.../...може да е ограбен есента ... останалите кошери са в сравнително еднакво добро състояние с обилни запаси от мед...ако има пило не ще да е много защото тук зимата държи още и няма летеж....
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: пролетен преглед

Мнение от stan »

valaz написа:При мен едно семейство загина, най-вероятно от акара. На останалите 9 оцеляли, поставих варостоп или екостоп. Макар тази събота да бе топло, излезе вятър, и не ми се искаше да задълбочавам прегледа, за да търся пило.
Колеги,
Сега ли е времето да се слагат лентичките за пролетно третиране или да изчакам още малко?
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: пролетен преглед

Мнение от bobmastar »

Колеги не е ли малко рано за пролетен преглед?????
Във събота направих малък преглед така да кажа, имам 12 кошера като всички
са отводки от миналата година преди 2 седмици им сложих питки и ги наглеждам
хапват ли добре. Всички се облитат нормално, няма диарични петна и разпълзяване.
Но знам че по това време не се ровичкат питите, отварям само да сложа питките и
толкова за състоянието на семействата съдя по облитане и външни белези. Смятам
че едно такова ровичкане ще раздвижи много пчелите а нощем става студено и
калбото трябва да се направи отново. А за ленти против вароатоза абсурт - незнам
дали не е вредно за пчелите ,като не се движат и са на кълбо.
И аз съм начинаещ но се научих да бъда търпелив с пчелите те подсказват по-вече
отколкото ние знаем. Така ме научи един 90-годишен пчелар.
Успех на всички.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: пролетен преглед

Мнение от stan »

И аз така. Не съм ги ровичкал хич.
Отварям колкото да сложа питката. Видях отгоре (без да вадя пити) че има доста пчели и се виждаше запечатан мед все още по горната част на рамките. Толкова предполага стига. не бих ги ровил и аз преди трайно дасе затопли времето.
Затова се учудих че колеги са започнали с лентичките. Ако наистина има яко акар...може би трябва. Но аз не видях да има много при мен и мисля само профилактично да ги третирам.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: пролетен преглед

Мнение от TVB »

stan написа: Затова се учудих че колеги са започнали с лентичките. Ако наистина има яко акар...може би трябва. Но аз не видях да има много при мен и мисля само профилактично да ги третирам.
Колеги, за да се прецени дали е време за прилагане на противовароатозен препарат, трябва да се познава състоянието на пчелните семейства по отношение на опаразитяването от късната есен /зазимяването/.
А конкретно за лентичките - трябва да се отчита факта, че лекарственото вещество се предава на пчелите при пряк контакт /докосване, отриване../. Така, че най-добрия вариант е кълбото да е разпуснато и семейството да е активно, пчелите да се движат активно и максимално често да се докосват до лентичката, след това при контактите с другите пчели да предават лекарственото вещество... При слаба активност лентичките ще изветряват напразно, без да се постигне лечебен ефект.
Успех на всички !
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: пролетен преглед

Мнение от evil_dea »

TVB написа:
stan написа: Затова се учудих че колеги са започнали с лентичките. Ако наистина има яко акар...може би трябва. Но аз не видях да има много при мен и мисля само профилактично да ги третирам.
Колеги, за да се прецени дали е време за прилагане на противовароатозен препарат, трябва да се познава състоянието на пчелните семейства по отношение на опаразитяването от късната есен /зазимяването/.
А конкретно за лентичките - трябва да се отчита факта, че лекарственото вещество се предава на пчелите при пряк контакт /докосване, отриване../. Така, че най-добрия вариант е кълбото да е разпуснато и семейството да е активно, пчелите да се движат активно и максимално често да се докосват до лентичката, след това при контактите с другите пчели да предават лекарственото вещество... При слаба активност лентичките ще изветряват напразно, без да се постигне лечебен ефект.
Успех на всички !
Прав си но това не е всичко.На лентичките си пише да се използват при определена външна температура.Мисля че пишеше че не трябва да пада под 12 градуса.А сега нощем си е доста под тая температура.Според мен колегата е сгрешил с толкова ранно поставяне.
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: пролетен преглед

Мнение от garo »

САМО НАБЪРЗО ГИ ПРОВЕРИХ ЗА СЕГА СА ЖИВИ И ИМАТ МЕД.СПОРЕД МЕН Е РАНО ЗА ЛЕНТИ ПРОТИВ АКАРА;"
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: пролетен преглед

Мнение от garo »

kzhelev написа:Здравейте,колеги!
Виждам,че ви липсва достатъчен опит за да знаете,че ранното пролетно третиране против акара е най-желано.Така пчеларя помага на своите любимки в пролетното развитие.И колегата,който е третирал сега, хич не е сбъркал.Ще му дам само един съвет-на 8/10см от кълбото в посока гръб се поставят лентите.
А за температурата,не забравяйте,че сега има вече пило и в кошера е по-топло.На колегата,който смята,че ефекта на лечение е само с допир,ще кажа,че лекарството е летливо вещество и действа чрез изпарението си.Ето защо сега е много правилно да се третира.
Поздрави от мен!
ПРЕЗ МАРТ ЗАПОЧВА ТРЕТИРАНЕТО СРЕЩУ ВАРОАТОЗАТА. РЕГИСТРИРАНИТЕ ПРЕПАРАТИ за това са ВАРОСТОП, ВАРОТОМ, БАЙВАРОЛ, ФУРМИТОМ, ОКСАВАР, ВАРОСТАТ-Р. Прилагането на лентите /Варостоп, Варотом и Байварол/ изисква те да престоят 1 месец в гнездото и да се извадят 1 месец преди поставяне на магазините. Ако използва Варостоп или Фурмитом, пчеларят трябва да се съобрази с температурата на въздуха. Първият се прилага при температура над 14 градуса по Целзий, а вторият - между 15 и 25 градуса, които да се поддържат в продължение на минимум 3 часа, за да е ефективен препаратът и да няма поражения върху пчелите.
През март при някои семейства може да се прояви и аскосфероза, затова трябва да се отстранят всички неблагоприятни фактори. Семействата се стесняват, дъната се подсушават. Прилага се Фунгисан по указанията на фирмата - 2-4 мл на 1 л сироп, 2-3 пъти през 4-5 дни.
АКО ПЧЕЛАРЯТ РЕАГИРА СВОЕВРЕМЕННО И ИЗВЪРШИ НЕОБХОДИМИТЕ ТРЕТИРАНИЯ, НЯМА ДА ИМА ЗАГУБИ ОТ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРЕЗ ТОЗИ ПЕРИОД!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: пролетен преглед

Мнение от ivandespotov »

garo написа:
kzhelev написа:Здравейте,колеги!
Виждам,че ви липсва достатъчен опит за да знаете,че ранното пролетно третиране против акара е най-желано.Така пчеларя помага на своите любимки в пролетното развитие.И колегата,който е третирал сега, хич не е сбъркал.Ще му дам само един съвет-на 8/10см от кълбото в посока гръб се поставят лентите.
А за температурата,не забравяйте,че сега има вече пило и в кошера е по-топло.На колегата,който смята,че ефекта на лечение е само с допир,ще кажа,че лекарството е летливо вещество и действа чрез изпарението си.Ето защо сега е много правилно да се третира.
Поздрави от мен!
ПРЕЗ МАРТ ЗАПОЧВА ТРЕТИРАНЕТО СРЕЩУ ВАРОАТОЗАТА. РЕГИСТРИРАНИТЕ ПРЕПАРАТИ за това са ВАРОСТОП, ВАРОТОМ, БАЙВАРОЛ, ФУРМИТОМ, ОКСАВАР, ВАРОСТАТ-Р. Прилагането на лентите /Варостоп, Варотом и Байварол/ изисква те да престоят 1 месец в гнездото и да се извадят 1 месец преди поставяне на магазините. Ако използва Варостоп или Фурмитом, пчеларят трябва да се съобрази с температурата на въздуха. Първият се прилага при температура над 14 градуса по Целзий, а вторият - между 15 и 25 градуса, които да се поддържат в продължение на минимум 3 часа, за да е ефективен препаратът и да няма поражения върху пчелите.
През март при някои семейства може да се прояви и аскосфероза, затова трябва да се отстранят всички неблагоприятни фактори. Семействата се стесняват, дъната се подсушават. Прилага се Фунгисан по указанията на фирмата - 2-4 мл на 1 л сироп, 2-3 пъти през 4-5 дни.
АКО ПЧЕЛАРЯТ РЕАГИРА СВОЕВРЕМЕННО И ИЗВЪРШИ НЕОБХОДИМИТЕ ТРЕТИРАНИЯ, НЯМА ДА ИМА ЗАГУБИ ОТ ЗАБОЛЯВАНИЯ ПРЕЗ ТОЗИ ПЕРИОД!
Колега,нещо за нерегистрираните препарати да споделиш?
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: пролетен преглед

Мнение от garo »

ПОЛЗВАЛ СЪМ САМО ПЕРИЦИН ВАРОТОМ И ВАРОСТОП НЯМАМ ОПИТ С ДРУГИ ПРЕПАРАТИ
Последно промяна от garo на Пон Фев 22, 2010 9:59 pm, променено общо 1 път.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: пролетен преглед

Мнение от mmm.1979 »

Колега garo не съм много съгласен че за третирането с Варостоп температурата трябва да е над 14градуса.Никъде не пише /нито но сайта на Примавет нито на опаковката и инструкциите за употреба/каква трябва да е темп. но пише че се слага рано когато площите с пило е минимално.За препаратите които са с мравчена кисилина температурата на въздуха е изключително важна за деиствието им.Ранното третиране е от важно значение за пролеттното развитие на пчелите. Ако съм с грешка ме поправи :wink:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”