Как си намирате най лесно майките.

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Как си намирате най лесно майките.

Мнение от Пламен Керчев »

Спешно трябва да намеря майката от най силното си семейство, но засега мисията неуспешна, след 3-4 опита. Много пчели и майката все някъде се скатава.Ако някои може да помага с някоя хитринка.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от dimich87 »

Слагаш 2 изградени празни пити и на следващия ден майката ако я има трябва да е на тях.
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от Nic »

dimich87 написа:Слагаш 2 изградени празни пити и на следващия ден майката ако я има трябва да е на тях.
По средата на гнездото или няма значение къде.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от Цеко »

Обърни повече внимание на питите с прясно снесени яйца - много вероятно е майката да е още там :idea: Много по малка е вероятността да е на пити с мед, прашец или със запечатано пило - освен ако не е блокирана и там да търси празни килийки. Ако си с ДБ кошери и имат магазин виж и в него, а също и там където има голямо струпване на пчели по питата.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от dimich87 »

Nic написа:
dimich87 написа:Слагаш 2 изградени празни пити и на следващия ден майката ако я има трябва да е на тях.
По средата на гнездото или няма значение къде.
ь

Ами да по средата, майката веднага я насочват на там за да ги запълни с яйца.
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от Shilo »

Ако е започнал да прави самосмяна, майката се намира възможно най-далече от маточника. Поне аз доста пъти съм я намирал на първата крайна пита с мед или пило. Може и в магазина да е. Възможно е вече да е излетяла с първия рой. Ровиш кошера докато я намериш. Като ти писне затваряш и след време пак.
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от Пламен Керчев »

Кошера е ДБ.Вече 3 или 4 пъти я търся по 10-15 мин. и нищо.
Цеко написа:Обърни повече внимание на питите с прясно снесени яйца - много вероятно е майката да е още там :idea: Много по малка е вероятността да е на пити с мед, прашец или със запечатано пило - освен ако не е блокирана и там да търси празни килийки. Ако си с ДБ кошери и имат магазин виж и в него, а също и там където има голямо струпване на пчели по питата.
Обръщам особено внимание на питите с прясно пило но..........а то струпването на пчели е навсякъде.Прегледах щателно и магазина.
dimich87 написа:Слагаш 2 изградени празни пити и на следващия ден майката ако я има трябва да е на тях.
Ще се възползвам от съвета на dimich87.
Благодаря ви за съветите ,ще пиша за резултата ако има такъв.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от HINAP »

Намирал съм М на най невероятни места/включително в булото ми/.Най вероятно сега тя се намира на далаците на строителните рамки/ако има поставени/,или на нови пити поставени за осеменяване.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от genata_fi »

Рано пролетта , когато пчелите са по-малко , тогава майката лесно се намира и може да се маркира. След това много лесно се намира. Аз определено не я търся, освен когато ротирам или разделям корусите с ХР. иначе при другите случаи въобще не я търся.
bobokid
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Сеп 06, 2010 1:38 pm
Местоположение: Регион Монтана

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от bobokid »

Когато я търсиш избягвай да ползваш пушалката, тъй като подпушването я кара да зарязва работата и да "тича" по питата. Често се крие между летвата и питата.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от светльо »

A e щом не си писал още предполагам,че не си я намерил - не съм видял темата по-рано,та ще извиняваш.

Със празните пити,ще имаш наистина най-голяма вероятност и КЪСМЕТ :lol: - но щом е до късмет,значи и това си е хамалогия.

Има много по-нежен ,ефикасен,100% сигурен и успешен начин - и това е със ХР,та ако не си я намерил и ако все още не се досещаш как да стане пиши,ще помагаме.

п.п.и ако не е тайна,защо я дириш тази майка?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
astraaa
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Апр 03, 2011 1:19 pm

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от astraaa »

светльо написа:A e щом не си писал още предполагам,че не си я намерил - не съм видял темата по-рано,та ще извиняваш.

Със празните пити,ще имаш наистина най-голяма вероятност и КЪСМЕТ :lol: - но щом е до късмет,значи и това си е хамалогия.

Има много по-нежен ,ефикасен,100% сигурен и успешен начин - и това е със ХР,та ако не си я намерил и ако все още не се досещаш как да стане пиши,ще помагаме.

п.п.и ако не е тайна,защо я дириш тази майка?

Маркера, ако искаш непременно да я виждаш. А иначе по снасянето.
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от Пламен Керчев »

Намерих я и то без специална подготовка, просто реших да я потърся както досега и маи имах повече късмет.С внимание преглеждах питите с прясно пило но тя се оказа на една от крайните пити. Причината за търсенето и е отводка. Това едно от най силните ми семейства и множеството пчели ме затрудни така. Благодаря на всички колеги за съветите, за в бъдеще ще се възползвам от тях, мисля че всеки един от тези съвети би помогнал и които ги има в пред вит ще има успех.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
ceco.hristozov
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 9:35 am

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от ceco.hristozov »

Принципно майката не е желателно да се рови много да се търси, често неволно я убиваш, ако не е нужно специално, на мен ми е достатъчно да видя че има прясно, еднодневно пило и воче знам, че всичко е наред. :D
todorin
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Авг 16, 2011 11:54 pm

Re: Как си намирате най лесно майките.

Мнение от todorin »

Белязвай я-така по лесно се вижда!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”