ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Колеги!Напълно споделям недоволството от някои производители на майки.Може би от повечето.Не споделям, че е възможно да се подържа в производствени условия подходяща раса с висока генетична чистоита.При нас може да завършва само т.н.промишлено кръстосване по определена схема и да използуваме само F1-първото поколение резултат от тази комбинация на гени.След него идва разпадането и се получават като правило поколения с преобладаващи отрицателни качества.Това е ефекта от митизацията.През 70 и 80 години на 20 век целенасочено и контролирано се ползуваха майки F1/местна x лигустика-италиянската/.Като му дойде времето системата се срина и сега македонците се дуят с"македонска карника",а ние,където е родината на краинската пчела, най-упорито и самоотвержено отглеждаме метиси.
И още нещо.В майкопроизводсатвените стопанства има индивиди с отлични качества.Трябва да ги принудим да продават само тяхните поколения или да вземем нещата в наши ръце.
Налага се конференция в Skyp.Иначе ще продължим да "дълбаем от дъното"надоло.
Вярните пътища са най-къси!
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

34038 написа:Колеги!Напълно споделям недоволството от някои производители на майки.Може би от повечето.Не споделям, че е възможно да се подържа в производствени условия подходяща раса с висока генетична чистоита.При нас може да завършва само т.н.промишлено кръстосване по определена схема и да използуваме само F1-първото поколение резултат от тази комбинация на гени.След него идва разпадането и се получават като правило поколения с преобладаващи отрицателни качества.Това е ефекта от митизацията.През 70 и 80 години на 20 век целенасочено и контролирано се ползуваха майки F1/местна x лигустика-италиянската/.Като му дойде времето системата се срина и сега македонците се дуят с"македонска карника",а ние,където е родината на краинската пчела, най-упорито и самоотвержено отглеждаме метиси.
И още нещо.В майкопроизводсатвените стопанства има индивиди с отлични качества.Трябва да ги принудим да продават само тяхните поколения или да вземем нещата в наши ръце.
Налага се конференция в Skyp.Иначе ще продължим да "дълбаем от дъното"надоло.
Опитваш се да иземеш функциите на НРАПП, което.....ц...ц...ц.. е много еретично. Не стига, че 10 г. се бореха за "място под слънцето", ами и ти сега - паралелни конференции!!!!! Не е хубава тази работа, а и все едно да си блъскаш главата в бетонна стена.
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Re: отговор...

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

Росен Тенчев написа:Защо само на няколко ? Аз например си имам един кошер който с бащами кръстихме " ГЕНОФОНД" вярно нямам много кошери само 40 са но ми е интересно да експериментирам . За сега не съм купувал майки . Понеже съм доволен от тези които сам си произвеждам . Пък и съм малко резервиран на тема БРОЙЛЕРИ . :!:
имах пред вид производство на майки за пчелин с до 10 кошера. Тогава мисля, че усилията на пчеларя не си заслужават. Това е мое мнение, не претендирам, че е вярно...
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

отговор...

Мнение от atanasov2004 »

Ето какво имах предвид като писах по горе-когато имах по малко коше
ри - 12-13бр имах повече време за наблюдения и селекция. Нямаше
"слаб кошер" и "лоша година".Добивите не падаха под 25-35 кг.
Като увеличих броя и запачнах и други работи да се занимавам се
получи друго-кой търтовка,кой се рои,кой има пчели пък нищо-едвам
напръсква един магазин.И стигнах до извода че трябва да се прави
селекция и да се поддържат САМО СИЛНИ СЕМЕЙСТВА и не е важно
колко кошера имаш,А Е ВАЖНО КАКВО ВАДИШ ОТ ТЯХ.Сега половинта
кошери работят,половината НИЩО.Вярно е че не всички могот да бъда
т еднакви,но трябва селекция.Успех на всички :) :) :)
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Изтрих текста на отговора.Но не става въпрос за "контра"нещо или изграждане на структури.Те и сега са повече от достатъчно. Ще се обоснова.
Вярните пътища са най-къси!
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от валка »

Някой може ли да напише имената и адресите (тел.) на всички регистрирани майкопроизводители в България.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от stonit »

ВЛИЗАШ В ФАЙЛОВ АРХИВ И ДЪРПАШ
ЛИНК::
http://stonit.mylivepage.com/file/1735
Изображение
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Gojyto »

Аз досега само веднаж закупих 10 майки от сливенски майкопроизводител.Като цяло доволен съм.Сравнявам ги ве4е 1 година с мои майки и на един колега,(моите си ги правих с енетеров апарат).Зна4и има и слаби и силни семейства с трите вида майки.Тоест май май между трите вида майки няма голяма разлика,важното е пове4е според мен да има па6а и да се оставя мед пове4е на п4елите.С храна става вси4ко,без храна е мъка....
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от petermar »

Списък на производителите на пчелни майки и рояци, регистрирани в ОДЗГ

Област Име на физическото лице; наименование на юрид.лице търговеца Вид дейност Телефон
1. Благоевград Веселин Петров Велев производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 08984505870887250979
2. Бургас Боян Сталев Сталев производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0887397331
3. Бургас Иван Николов Кожухаров производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0889339909
4. Варна Янко Савов Ранков производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0887394981
5. В.Търново Тодор Станчев Денчев производство на изкуствени рояци /отводки/ 0899097760
6. В.Търново Тодор Йорданов Найденов производство на пл.пчелни майки и рояци /отводки/ 0887524807
7. В.Търново Ирена Пламенова Христова производство на пл.пчелни майки и рояци /отводки/ 0888622714
8. Добрич Миланчо Димов Миланов производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889/366368, 604634
9. Добрич “ТОРТ” ООД производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889/366368, 604634
10. Кърджали Неделчо Цветков Димитров производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0887881711
11. Ловеч “Апиакта 97”ООДКрасимир Стойчев Кънчев производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 068603767; 0889436500
12 Ловеч Красимир Стойчев Кънчев – като физическо лице производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 068603767; 0889436500
13. Ловеч Борислав Василев Бумов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0898563539
14. Ловеч Игнат Недков Игнев производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0888297814
15. Ловеч Венелин Светославов Венелинов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0887001140
16. Ловеч Светослав Венелинов Стоянов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0887761662
17. Монтана Кирил Петков Занков производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889795793
18. Плевен Илия Димитров Павлов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0888546965
19. Плевен Димитър Илиев Павлов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0887421383
20. Плевен Димитър Константинов Василев производство на изкуствени рояци /отводки/ 0898560451
21. Пловдив Нели Миленова Касабова производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0886347533
22. Пловдив Калоян Любославов Кисов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0878906821
23. Пловдив Асен Любославов Кисов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0878906822
24. Русе Айредин Абилов Кабилов производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889704912
25. Русе Ибрахим Ахмедов Арифов производство на изкуствени рояци /отводки/ 0885737864; 08142455
26. Сливен Петър Антонов Сербезов производство на изкуствени рояци /отводки/ 0887497545
27. Сливен Ганчо Димитров Ганев производство на изкуствени рояци /отводки/ 0896874089; 0887764640
28. Смолян Ефрем Елинов Моллов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ тел.0301/350;0889 879 378; 0898 79 8811
29. София град Анна Константинова Маринова производство на изкуствени рояци /отводки/ 0898657197
30. София обл. Петър Тодоров Петров производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889541170
31. Ст.Загора Марин Танев Маринов производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0896658749 ; 0888689023
32. Търговище "Билайн " АД -гр.Търговище производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 06025372; 0899897547; 0899154256
33. Търговище Христо Стефанов Христов производство на изкуствени рояци /отводки/ 0883341057; 0883336264
34. Шумен Драгомир Радев Друмев производство на изкуствени рояци /отводки/ 0887612365
35 Шумен Живко Христов Вълчев производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889103106
36. Ямбол "БИО МЕД" ЕООД производство на изкуствени рояци /отводки/ 0889339909
37. Ямбол Иван Николов Кожухаров производство на пл. пчелни майки и рояци /отводки/ 0889339909
Nil satis nisi optimum
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от bee_queen »

През 2009 взимах майки от АПИАКТА Ловеч и от Благоевград. От маиките на тези маикопризводители НИЩО не става. Само си хвърляте парите. Това са най калпавите маики които съм имал. Просто повече от маикопозводител маики нямя да взема. Без пари да ми ги дават. Нямям семеиства за ликвидация. Тези 10 семеиства на които съм внесъл майки сега са обединени в две на по 4 рамки с пчели просто тотална ликвидация.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от mmm.1979 »

bee_queen написа:През 2009 взимах майки от АПИАКТА Ловеч и от Благоевград. От маиките на тези маикопризводители НИЩО не става. Само си хвърляте парите. Това са най калпавите маики които съм имал. Просто повече от маикопозводител маики нямя да взема. Без пари да ми ги дават. Нямям семеиства за ликвидация. Тези 10 семеиства на които съм внесъл майки сега са обединени в две на по 4 рамки с пчели просто тотална ликвидация.
Колега bee_queen обеден съм че ти сам ако си произвеждаш маиките ще бъдат много по добри от техните.И аз преди 3 години преживях същият ужас но добре че беше средата на лятото че успях да се оправя.При тях всичко се прави за пари и докато им пълним гушките ще е така.Те вместо да ни помагат ни вредят и то доста :x :x :x .
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от mmm.1979 »

ba4o_ivan1976 написа:майките в майкопроизводителният пчелин трябва да са на отдалечено място да няма наблизо 15км други пчели защото като се оплодят с търтеите от селото за кви расови маики говорим затова после пчеличкете са шарени и по сиви и по жълти абе всичко в българия си е боза. Колкото за маиките сам си ги правя ,вземал съм и от колеги /многодобре познати/ в които съм сигурен и прехвалват някои маики просто за прба
Точно за това става дума че никой не спазва изискванията за майкопроизводство и накрая ти продават уш племенни майки.И затова майките си създавам сам .
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

ba4o_ivan1976 написа:майките в майкопроизводителният пчелин трябва да са на отдалечено място да няма наблизо 15км други пчели защото като се оплодят с търтеите от селото за кви расови маики говорим затова после пчеличкете са шарени и по сиви и по жълти абе всичко в българия си е боза. Колкото за маиките сам си ги правя ,вземал съм и от колеги /многодобре познати/ в които съм сигурен и прехвалват някои маики просто за прба
Изобщо дори нее нужно да имаш оплоден пункт с 15 км изолация , а и къде във България има (След като тръгнах да търся подходящи места , се оказа че на по-голяма от 2 км не мога и да се надявам ) . Най-сигурния метод е оплождане на остров( прекалено скъп ) , но дори и оплождането да се извършва на сушата в изолация ( в балкана) цената на майка не би била по-ниска от 60 лв ( освен допълнителни разходи като бензин , необходими постройки и т.н. загубите са много по-големи , като могат да достигнат до 100 % )
При 2 км изолация се постига над 80 % поколение от желаните търтеи . Но тук вече идва големия проблем - ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ТЪРТЕИ при който ще си проличи големия провал . Всеки лаик може да отгледа майка по всяко време на годината- най-простия метод е убиваш старата и пчелите ще решат ,че трябва да си произведат няколко . Да отгледаш търтей е друго нещо . Който не се е сблъсквал си няма и на представа ( тука много ще си помислят "защо тоя ще ни говори колко е трудно , като аз се опитвам да го предодвратя ") . Е за разлика майката ,търтея не е важен за съществуването на семейството . Семейството отглежда търтеи тогава , когато има определени условия за това (голямо количество пчели-кърмачки , приток на нектар , високо протеинова диета , семейството трябва да е във пикът си - обикновенно роевия сезон и др. ) . Да накараш избрана майка (без значение млада или стара) да снесе яйца в търтеевата пита в Август?????? и при преместването те да бъдат наистина отгледани , а не изядени , и в последствие пчелите да се грижат за тях така , че да достигнат полова зрелост ??????? - ха - Проблеми с които всеки професионалист се е сбъсквал не веднъж . Да накараш пчели да си позволят лукса да отглеждат търтеи , по време когато не се нуждаят от такива е трудна задача и много лесно всичко може да се обърка .
Няма да се спирам на въпроса за метизираното поколение толкова подробно . Само ще кажа , ако не харесвате майките сега, когато поколението им е разнородно (в едно общество всеки не е призван да е строител , полицай или доктор и не знаеш кога ще ти притрябва примерно сладкар) , при това от друга порода с присъщия на поколението хетерозис , какво ли щяхте да кажете ако бихте получили това което искате ( всеобщоприето е , че чистопородното развъждане не е за максимални добиви )



Аз лично никога не съм съдил за качествата на една пчела или майка по цвета й - все пак няма да я изпращам на ревю , а отива да събира мед. Но ако вие наистина сте такива поддръжници на българското , колкото ви карат да си мислите , бихте си направили труда да проверите какво купувате ( още не са далеч дните когато масово се продаваше светложълта италианка под названието "Родопика" ) . За ваше сведение нещата не са се променили много . За щастие все още има запазени мостри от българската пчела така както би трябвало да изглежда . Те не са строго пазена тайна , намират се в училищата за часовете по Биология . Искренно се надявам поне някой да си направи друда да провери и да открие , че там майките нямат светли пръстени (ако въобще имат някакви) , а са изцяло черни ( подобни на онези тъмнокавяви майки , които се срещат днес )
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от drone »

За мен развъдчиците на майки и цялата НРАП си е жива банда печалбари, дето са седнали да лапат субсидии за продукцията си. Между тях има и няколко човека съвестни, дето си държат на името и изхвърлят боклука. Но останалите масово я карат на кестерме. Нека да направят пари, нямам нищо против, но да ми продават качествена стока. Не вярвам някой от нас да се оплаче ,ако си купи нещо хубаво за парите си, напротив, ще се хвали. Проблема е, че няма на кой да се оплачеш за купения боклук. Някой пробвал ли е да се оплаче в сайта на НРАП и какво внимание на сигнала ще обърнат, макар, че са длъжни по закон. Нулево ! Мисля, че е крайно време да почнем да се жалваме директно в министерството с копие до НРАП, че последната не си върши задълженията вменени и със закон, който тя самата си е издействала и е крайно време да изчезне монопола и, относно отговорността за развъждането у нас на местната пчела- Карника.И да не ми разправят приказки,че прехвалената Родопика е нещо различно от Карника и не може да се внася кръв от вносно чистокръвно потекло . Не само те могат да вършат тази дейност и само да лапат и пробутват боклуци, без никой да им търси отговорност.Искам да си купувам стока и от другата сергия бе хора, щото тази от единствената в момента сергия не ми хваща окото и не ми пълни ръцете, колкото и медени приказки да ми пробутва продавача.Това е истината- трябва конкуренция.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от mmm.1979 »

Между тях има и няколко човека съвестни, дето си държат на името и изхвърлят боклука. Малко се съмнявам че има такива. :roll: :roll: :roll:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”