Пчелният прашец е продукт от неуморната работа на пчелите. Първоначално пчелите- работнички cъбиpaт цветен прашец от цвeтoвeтe нa различни pacтeния. След това пчелите го смecвaт c естествените eнзими на собствената си cлюнчecтa жлeзa. Гранулираната до съвършенство форма на пчелния прашец се дължи на обработката по завaлвaне, която осъществяват пчелите. Те шлифоват продукта си правейки го под формата на мaлĸи тoпчeта. Той е основна прехраната за членовете на кошера в студените месеци от годината.
Пчелите събират прашец от тичинките на растенията. Поленът полепва по мъхчетата от телата на пчелите, докато обикалят от цвят на цвят. С помощта на задните си крачета, те го събират и изтръскват. Смесват го с доза секрет от слюнчените си жлези или с нектар. Малките топченца поставят в кошнички (corbiculae), които се намират на задните им крака. Всички те се събират в т.нар. прашецоуловител на кошера, в който се прибират пчелите. Една част от прашеца остава именно в тези малки дупчици. Друга част обаче успяват да внесат в кошера. Пчелният прашец се покрива с тънък слой мед или восък, за да се създаде т.нар. пчелен хляб. Във времето той леко ферментира и се запазва, заради млечната киселина. Той е основен източник на протеин за пчелите. Една пчелна колония може да даде до седем килограма полен на година. Пчеларите прибират само част от излишното количество пчелен прашец за консумация от хората.
Пчелният прашец съдържа изключителен комплекс от ценни елементи, които по никакъв начин не отстъпват по качества на добре известния пчелен мед. Пчелният прашец притежава богат асортимент от биологично активни вещества, полезни въглехидрати, протеини и захари и естествени аромати. В състава му влизат и минерални вещества като калий, калций, магнезий, цинк, мед, хром, фосфор, желязо, манган, фолиева киселина и много други. Преобладава съдържанието на витамини С (аскорбинова киселина), някой витамини от B групата още А и Е. Пчелният прашец е незаменим източник и поради разнообразното наличие на аминокиселини.
Пчелният прашец се прави от пчелите и в същото време е храна за младите пчели. Считан е за една от най-питателните храни, тъй като съдържа почти всички хранителни вещества, необходими за човешкия организъм. Прашецът, събиран от пчелите, е богат на протеини (приблизително 40% протеини), аминокиселини, витамини, включително витамин В комплекс и фолиева киселина.
Пчелният прашец е “завършена” храна и съдържа много елементи, които продуктите от животински произход не притежават. Пчелният прашец е по-богат на протеини от който и да е животински източник. Съдържа повече аминокиселини от говеждото месо, яйцата или сиренето със същото тегло. Около половината от неговите протеини са под формата на чисти аминокиселини, които са директно усвоими от тялото.
Пчелният прашец има и лечебно въздействие. Приемането му подпомага изграждането на костната система. Съдържащият се в него витамин Е влияе положително върху потентността. Рутинът укрепва кръвните клетки, намалява кървенето, действа укрепващо на сърцето, нормализира високото кръвно налягане, чрез въздействие върху кръвния поток. Прашецът е богат на лецитин, който нормализира мастната обмяна и по този начин подпомага нормализирането на теглото. Прашецът е много богат и на селен, който действа профилактично при някои ракови заболявания, подпомага организъма при освобождаването му от тежки метали.
Укрепване на имунната система
Прашецът е добър за чревната флора и по този начин укрепва имунната система. Пчелният прашец има подобни на антибиотика свойства, които защитават организма от вируси. Също така той е богат на антиоксиданти, които предпазват клетките от вредното окисляване на свободните радикали.
Дихателна система
Пчелният прашец има високо съдържание на антиоксиданти, които имат антивъзпалителни ефекти върху тъканите на белите дробовете и предотвратяват наченките на астма.
При алергии
Прашецът редуцира наличието на хистамин и влияе благоприятно върху повечето от алергиите. Всичко, от астма и алергии до проблеми със синусите, се лекува с помощта на прашеца, като това свидетелства, че той е ефективен срещу широк кръг от заболявания, свързани с дихателната ситема.
Укрепва сърдечно-съдовата система
Пчелният прашец съдържа големи количества рутин, антиоксидант биофлавоноид, който заздравява капилярите, кръвоносните съдове и нормализира нивата на холестерола. Неговите анти-съсирващи способности могат да спомогнат за предотвратяването на сърдечен удар.
При диабет
Пчелният прашец действа положително при страдащи от диабет. Полезното му действие се изразява в това, че контролира нивата на кръвната захар. Приемайте го с мед, сок, прясно или кисело мляко. Може също така да смучите зрънцата, като поставите няколко в устата си.
При гастрит и колит
Съдържащият се в пчелното млечице лецитин помага за облекчаване на стомашни проблеми като гастрит и колит. Този ензим подобрява дейността на храносмилателния тракт и благодарение на него пчелният прашец се слави като лек срещу заболявания пряко свързани с неговата дейност.
При проблеми с бъбреците
Пчелният прашец се препоръчва при проблеми с бъбреците заради това, че предотвратява натрупването на песъчинки и камъни, като спомага и за изхвърлянето на съществуващи такива.
Как да консумираме пчелния прашец?
Най-вкусният и лек вариант за консумация, който е и лесен за приготвяне, включва 1 кофичка кисело мляко, в която се разтваря 1 супена лъжица прашец. Преди да се консумира, трябва да престои около 10-15 минути, за да може пчелният продукт да се разтвори. В тази форма е чудесен за закуска – вкусен и питателен старт на деня.
Друг вариант е да се смеси с мед – 100 г прашец на 1 кг мед. Желателно е преди това да се смели, за по-бързо разтваряне. След смесването се оставя около седмица, като периодично се бърка, докато се разтвори изцяло в меда. Приема се 3 пъти дневно по 1 чаена лъжичка преди хранене.