Кой не обича тази гъста, богата златиста течност? Ето някои интересни факти за меда.
1. В пчелното семейство може да има до 60 000 пчели, които консумират до 200 килограма мед за една година.
2. Съставът на меда е 20% вода и 80% захар.
3. Процесът на приготвяне на мед започва, когато пчелата събира нектар от цвете. Събраният нектар се съхранява в „медения стомах“ на пчелата и се транспортира обратно в кошера. Там пчелата предава нектара на пчела-работничка, която „дъвче“ нектара, като ензими в слюнката го превръщат в мед.
След това медът се поставя в пчелната пита. Пчелите разпръскват меда с крилата си и ускорят процеса на изпаряване на водата. След като течността стане достатъчно гъста, те запечатват пчелната пита с восък, като я съхраняват до готовност за консумация.
4. Пчелите произвеждат мед в продължение на милиони години. Когато археолозите откриват гробницата на египетски фараон на хиляди години, те са изумени да открият буркани с мед, които все още са достатъчно добри за ядене. Според учените комбинацията от много ниска влажност, киселинност и незначителни количества водороден пероксид работят толкова хармонично в меда, че той няма срок на годност, когато се съхранява в запечатани съдове.
5. Медът е единствен по рода си източник на храна, съдържащ всички необходими вещества за поддържане на живота: вода, витамини, минерали и здравословни ензими. В допълнение, той има и антибактериални свойства.
6. Дори мнозина да наричат меда златна течност, той може да варира по цвят – бял, кафяв, червен, кехлибарен и черен. Цветът, текстурата и ароматът на меда до голяма степен зависят от вида на нектара от цветя, използван от пчелите за производството му.
7. Много медицински експерти признават ползите от меда като храна за мозъка. Съдържа антиоксидант пиноцембрин, който подобрява когнитивните функции. Той също така съдържа витамините от В-комплекса и минералите, цинк и магнезий, които са от съществено значение за добрата памет и остър ум.