назад към Блог


Кампании в подкрепа на пчелния мед и пчелите в Европа и на Балканите за 2025

През 2025 година в Европейския съюз и на Балканите ще бъдат реализирани редица кампании в подкрепа на пчелния мед, пчелните продукти и пчелите. Водени от стремежа да запазят биоразнообразието и да осигурят устойчиво бъдеще, тези инициативи целят да адресират проблемите, свързани с намаляването на пчелната популация и негативното влияние на пестицидите.

Една от значимите инициативи е проектът „Save Bees and Farmers„, който се организира от PAN Europe. Кампанията настоява за забрана на синтетичните пестициди до 2035 година, като се стреми да опази опрашителите и да създаде по-здравословни условия за пчелите и фермерите. Тази инициатива е подкрепена от множество организации и работи тясно с европейските институции, за да се постигнат целите й​​. – https://www.panna.org/save-our-bees/

Пчелите опрашват значителна част от храната в света – и тези жизненоважни опрашители са в сериозна беда. Само в Северна Америка медоносните пчели опрашват близо 95 вида плодове и ядки, включително бадеми, авокадо, боровинки и ябълки. Всеки от нас разчита на пчелите — и услугите за опрашване, които предоставят — всеки ден. Но пчелите и другите опрашители достигат повратна точка, като през последните години пчеларите отчитат годишни загуби на кошери от една трета или повече. Работейки с пчелари, фермери и учени, PAN набира инерция за политики за защита на опрашителите в цялата страна. Заедно с нашите партньори, ние поддържаме натиска върху вземащите решения в окръг Колумбия и столиците на щатите от Минесота до Калифорния, за да извадят от пазара вредните за пчелите пестициди.Агенцията за опазване на околната среда (EPA) допусна неоникотиноидите на пазара без достатъчен преглед – и агенцията беше невероятно бавна, за да завърши прегледа си, въпреки че независимата наука показва ясна връзка между тези често използвани инсектициди и упадъка на пчелите. Време е за действие! EPA също позволява широкото използване на неоникотиноиди като покритие на семена върху култури като царевица и соя, въпреки че тази практика не помага много на фермерите. Всъщност третирането на семена е толкова разпространено, че фермерите съобщават, че е почти невъзможно да се закупят семена за стокови култури, които не са обхванати от неоника. И тъй като EPA не брои третирането на семена като „прилагане на пестициди“ и следователно не ги проследява или регулира като такива, пчелите продължават да бъдат изложени на въздействие върху земеделските земи в цялата страна.

И много други са в процес на работа! Искате ли да създадете убежище за пчели във вашата градина или общност? Посетете www.honeybeehaven.org, за да научите повече и да поставите вашето убежище на картата.

Спаси пчелите
Спаси пчелите

Друг ключов проект е NO-PROBLeMS, който се финансира от Европейската комисия чрез програмите Horizon 2020 и Horizon Europe. Този проект се фокусира върху разработването на пробиотици за пчелите, които да се борят с паразита Nosema ceranae, един от главните виновници за колапса на пчелните колонии в Европа. Използването на пробиотици вместо антибиотици предлага по-екологичен и устойчив начин за защита на пчелите​ (European Research Executive Agency)​.

Спаси пчелите
Спаси пчелите

Проектът PoshBee също заслужава внимание, като се стреми да оцени и намали стресовите фактори върху здравето на пчелите. Той събира данни и изследва въздействието на агрохимикалите върху пчелите, като предоставя научно обосновани препоръки за по-добри политики и практики в земеделието. Включвайки академични институции, правителствени организации и неправителствени организации, PoshBee работи за създаването на устойчиви условия за пчеларството в Европа​ (European Research Executive Agency)​.

Ползите от тези кампании са многобройни както за България, така и за цяла Европа. Първо, опазването на пчелите е от съществено значение за опрашването на много земеделски култури, което директно влияе на добивите и качеството на храните. Второ, пчелните продукти като мед, прополис и пчелен восък имат значителна икономическа стойност и здравословни ползи. Трето, чрез намаляване на употребата на вредни пестициди и подобряване на условията за пчеларството, тези инициативи допринасят за общото здраве на околната среда и за запазване на биоразнообразието​ (Food Tank)​​ (Panna)​​ (European Research Executive Agency)​.

Тези кампании и проекти не само адресират текущите предизвикателства пред пчеларството, но също така осигуряват дългосрочни решения за опазването на пчелите и опрашителите, което е от жизненоважно значение за устойчивото развитие на земеделието и екосистемите в региона.