Бъкфастската супер пчела

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от volodq »

Scutellator написа:Не и външни (въпреки че външно, всички Бъкфаст малко или много напомнят на италианката). Бъкфаст е по-скоро начин на селекция, отколкото готова статична раса.
Те се селектират за повече от 13 най-важни белега, които са единствения критерий.
Възможно ли е в България случайно да се е получила Бъкфаст-тъй като понякога срещам жълти майки(при самосмяна) без да съм имал въобще такива или това са остатъци от италианките,които сме внасяли някога?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Nic »

Имате ли снимки на различните породи медоносни пчели, така по-лесно ще си ориентираме за да ги разпознаваме. Търсих из интернет, но не можах да открия.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от kolobus »

Възможно ли е в България случайно да се е получила Бъкфаст-тъй като понякога срещам жълти майки(при самосмяна) без да съм имал въобще такива или това са остатъци от италианките,които сме внасяли някога?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

В пчеларския живот случайности почти няма.Точно така,правилно си предположил.Но и скоро разбрах ,че има причина да мислиш и за Бъкфаст.Ако има внос то е много таен.Италианките са прелетели по въздуха.За пчелите гранично пропускателен пункт няма.А и не сме единствените колеги с такива намерения.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от ivandespotov »

kolobus написа:Възможно ли е в България случайно да се е получила Бъкфаст-тъй като понякога срещам жълти майки(при самосмяна) без да съм имал въобще такива или това са остатъци от италианките,които сме внасяли някога?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

В пчеларския живот случайности почти няма.Точно така,правилно си предположил.Но и скоро разбрах ,че има причина да мислиш и за Бъкфаст.Ако има внос то е много таен.Италианките са прелетели по въздуха.За пчелите гранично пропускателен пункт няма.А и не сме единствените колеги с такива намерения.
Да бе да, кой ми се из.....и в бикините та забременях!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Възможно ли е в България случайно да се е получила Бъкфаст

Никакъв шанс. Ти сам прецени - ето някои от критетриите за селекция на Бъкфаст:

(1) Жизненост на пчелите (резистентност към болести)
(2) жизненост на пилото ( отсъствие на "прошарване" на пилото; резистентност към болести на пилото)
(3) Кротост ( пчела, която е еднакво кротка при различни климатични условия и видове паша; лицевата мрежа не е част от екипировката при повечето Бъкфастски пчелари)
(4) Ройливост ( възможно най-ниската)
(5) Плодовитост ( умерена; търси се "златната среда". повечето пчеловъди развъждат пчела която поддържа 9-10 ДБ рамки с пило от Май до Юли)
(6) Медодобив ( подходяща за ранна, средна и късна паша)
(7) зимоустойчивост
(8) восъкоотделяне и изграждане на рамки ( възможно най-високото)
(9) използване на прополис ( много слабо. в последно време се търси пчела която трупа прополис през есента, а през останалото време от годината поддържа свободно от прополис гнездо)
(10) изграждане на мостове ( възможно най-малко, т.е. в общия случай - липса на мостове)
(11) инстинкт за складиране на запаси ( през активния сезон - възможно най-далеч от пилото
(12) ) вид на запечатването ( сухо)
(13) Хигиеничност ( умерена до висока)
(14) резистентност към вароатоза ( в начален стадий)

и др.


Бъкфастската пчела престава да се нарича такава, щом престане да се развъжда по бъкфастските принципи, дори и генетично да е запазена "чиста".
Бъкфаст е сложна комбинация от етнически подгрупи (касти) във пчелното семейство, която е "неестествена" за Природата и може да бъде постигната и поддържана само по изкуствен начин ( чрез контрол над търтеите). Както липсата на "престъпници" при едно общество изградено от хора може да бъде поддържано само по изкуствен начин, и тук е така ( липсват определени касти в пчелното семейство способни да извършват определени длъжности, които са в ущърб на пчеларя).
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от volodq »

ivandespotov написа:
kolobus написа:Възможно ли е в България случайно да се е получила Бъкфаст-тъй като понякога срещам жълти майки(при самосмяна) без да съм имал въобще такива или това са остатъци от италианките,които сме внасяли някога?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

В пчеларския живот случайности почти няма.Точно така,правилно си предположил.Но и скоро разбрах ,че има причина да мислиш и за Бъкфаст.Ако има внос то е много таен.Италианките са прелетели по въздуха.За пчелите гранично пропускателен пункт няма.А и не сме единствените колеги с такива намерения.
Да бе да, кой ми се из.....и в бикините та забременях!
По-спокойно го давай Иване-да си не счупиш оная работа с това из....в бикините!Въпроса ми беше към Скутелатор.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от volodq »

Колега Скутелатор,пчели които никога не са третитани против вароа и са живи и здрави,и мед вадят-дали са станали устойчиви трайно(следващи поколения) на акара и струва ли си да се използват като генофонд?
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Ако не става въпрос за някой изолиран остров където пчелите още не са имали контакт с акара, -ДА. И би трябвало да това да се предава в поколението, особено по майчина линия ( има връзка и с феромоните на майката, също и с тези на пилото). Тук околната среда също играе роля - при един климат пчелите може да са резистентни, а при друг - не. Затова и за да се определи категорично наличието на резистентност, потенциално резистентните пчели се тестват при различен климат (100-ина км разлика е достатъчна), влияние може да оказват, различните билки в района, влажността на въздуха, както и самите акари ( когато се селектират резистентни пчели, често човек си задава въпроса дали селектира по-резистентни пчели или по-малко агресивни акари).

И още едно последно нещо - популацията на акара се развива различно във големи пчелини и когато пчелините са малки ( предполагам че има нещо общо с налитането/блуждаенето на пчели). Често се случва да има диви рояци в хралупи и те да си живеят там много години ( един рояк беше известен че обитава хралупата си от поне 8 години, преди да бъде изваден от там от колегата). Но когато бъдат поставени в кошер, редом до другите семейства, не винаги се оказват напълно резистентни.
Болестите и неблагоприятните условия на отглеждане (влага, глад и др.) също могат да премахнат наличието на вече потвърдена резистентност.


Надявам се че това ще ти е от полза.
Светни ме ако имаш предвид нещо конкретно - някой познат с такива пчели може би ?
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от volodq »

Надявам се че това ще ти е от полза.
Светни ме ако имаш предвид нещо конкретно - някой познат с такива пчели може би ?[/quote] Един дядо почина и остави 4-ри кошера(пчелни семейства)които не са изолирани,а напротив в радиус 4км.има много други пчелари-но той никога не е ползвал препарати и др.за борба с акара.Мисля да ги купя от наследниците и да продължа наблюдението в/у тях.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Определено!
Дори може да направиш да речем по 10-ина маточника от всеки от кошерите, за проба. Като се оплодят, аз бих си оставил само най-едрите. Не знам какъв цвят са майките на покойния дядо, но по цвят гледай да оставиш тези които приличат горе-долу на тях (или малко по-светли, до кафяво с тигрова окраска, забрави за чисто черните; ако има светло жълти -само тези с пръстенчета )

Резистентността към акара е много чувствителна на близкородствено съешаване, затова не трябва да разчиташ прекалено много на него (ако всичко е наред, всяка година може да редуваш бащините семейства - едната година търтеи да дават тези майки с произход кошер № 1, другата-№2 и т.н.)

Малко разводних първоначалното заглавие на темата, за което моля за извинение.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от saso »

Да се върнем на темата.
Това лято имах възможност да видя как изглеждат и как работят майките “ВВ” 2013, а също така да взема пита с яйца и да си произведа от тях майки BB-F1.
Принципно имам определени забележки към вида на пилото на майките “BB” 2013, което видях, но тъй като впечатленията и информацията ми са бегли и недостатъчни няма да ги излагам.
Мога, обаче да ви кажа за BB-F1. Майките се излюпиха в началото на месец септември и пронесоха някъде около средата му. Е, не всички де!
Половината от тях успяха да се оплодят и да се върнат в семействата си, а другите се загубиха. Факт, на който засега нямам обяснение. Случвало ми се е да се загубят единични млади майки при оплождане, но такова нещо- за първи път.
На 16 ноември семействата на майките BB-F1 продължаваха активно да внасят прашец и при прегледа се оказа, че поддържат пило от всички стадии, като яйцата и откритото пило са в сериозно количество за това време на годината. Въпреки хладното време имаха активен летеж, което не очаквах от тях, но тук може би се намесва “горещата италианска кръв”. Знае ли човек?
Така или иначе пчеличките ще правят каквото си решат, а за мен остава удоволствието от представлението.
В крайна сметка имам 5 семейства с майки ВВ оплодени 2013г, които тепърва ще показват потенциала на пчелите ВВ-F1 през следващия сезон 2014.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Зарко »

saso написа:Да се върнем на темата.
... Е, не всички де!
Половината от тях успяха да се оплодят и да се върнат в семействата си, а другите се загубиха. Факт, на който засега нямам обяснение. Случвало ми се е да се загубят единични млади майки при оплождане, но такова нещо- за първи път.
...
Като гледам сравнителната таблица на Scutellator в началото, за чувство на ориентация е -1. Дали това няма да има общо с това, че много майки не са се върнали?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Проблема с ориентацията много лесно може да бъде минимизиран посредством подходящи операционни действия, по тази причина в никоя селекционна програма на която и да е било пчела това не си заслужава усилията да бъде селекционен признак. Това важи и за всеки признак който може да бъде сравнително евтино "коригиран" и по този начин премахвайки икономическият стимул за наследственото му подобряване ( напр. докато третирането срещу вароатоза е евтино, лесно и действа....)

Лично мен ме притеснява "вида на пилото"
Или трябва да бъдат понижени нивата на патогени в кошера или да се повиши умунитета на пчелите посредством селекция ( отстраняване на "лошите" гени/акумулация на добри) или метизация ( скриването им - гените причиняващи смърт или заболяване на преносителя си обикновенно са рецесивни, в противен случай трудно биха имали шанса да бъдат предадени на следващото поколение)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от saso »

Със сигурност отчитането на преките и косвени икономически ефекти има голямо значение при създаването и изпълнението на една сериозна селекционна програма.
Разбира се всеки селекционер сам решава какви са селекционните цели, които си поставя, и дали си заслужава да се работи в дадена насока. Това, че даден признак може лесно и евтино да бъде компенсиран не е достатъчна причина да не се работи върху наследственото му подобряване. Например, третирането срещу вароатоза може да е евтино, лесно и да действа, но има развъдчици които работят върху устойчивостта към вароатоза и се полагат немалко усилия за подобряването на това качество.

Относно “вида на пилото” на майките “ВВ” 2013 . Има и други- сещам се за поне още две възможни причини, но отчитането и отстраняването им са в компетенцията на производителя им. И тук се стига до принципното положение: Ако има проблем и не можеш да помогнеш, по-добре недей да пречиш!

Условно наречените майки ВВ-F1 са майки произведени от яйца на “ВВ”2013, които са оплодени от наличните местни търтеи, а излюпените от техните яйца пчели-работнички са F1 ( ВВ*местни търтеи). Та тяхното пило засега е нормално. Като изключим факта, че не заложиха търтиево пило(оплодени са септември), което приемам за нормално.
Продължават да поддържат пило, но тъй като засега семействата им представляват сбор от най-различни пчели изобщо не можем да говорим за “характерно” поведение. Картинката би трябвало да се изясни чак някъде късно напролет.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Понеже си имам представа кой ги селектира (ако е същия за който аз се сещам), затова и отговора ми беше такъв.

Ако ми кажеш и от коя линия си пренесъл ( нищо че въпросните майки не са предназначени за тази цел, още повече че най-вероятно са свободно оплодени), бих могъл да ти дам по-конкретен отговор. Ако не знаеш коя е линията, на мен ми е достатъчно да знам кога майките са били получени за да се досетя.

Продължавай да споделяш впечатления, дори и ако те са негативни (най-вече тогава). Смятам че би било полезно за всички.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”