Белязане на майките

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Белязане на майките

Мнение от Niki S »

Alfist 8C,

След маркиране се връща във клетка намазана с мед. Маркера може да не е подходящ /остава силна остатъчна миризма/. След маркиране М се оставя няколко минути извън кошера в клетката да се испари разтворителя. При директно връщане /без клетка/ гърба се намазва също с мед да подтисне миризмата. По принцип в клетка се връщат племенни М.
Потърси филма "Tiha smena" показано е как става.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Белязане на майките

Мнение от Boro »

Това бат Цеко е световен стандарт. Наистина за любителя пчелар каквито сме повечето, разцветка в 3 варианта би бил вършил подходяща работа. Някъде из темите обаче един колега ме уби с твърдението си че имал майка на 8 сезона :shock: Не се ли намеси пчеларя, намесва се природата запомнете го това и пчелите си знаят работата - самосмяна. За маркерите не знам , не съм ги ползвал но от Апиакта закупих миналата година 2 майки за да сменя малко кръвта, на пролетта бяха чисти по гърбовете-това честно. Отделно маркирането на майките не е само тяхното ЕГН, но и по-лесен начин за откриването им по питата. Този факт също не трябва да се омаловажава. Аз ги лакирвам и на този етап съм доволен.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Белязане на майките

Мнение от аааа35 »

немските маркери на шнайдер са по добри от японските,японските много миришат на ацетон
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Белязане на майките

Мнение от Цеко »

Boro написа:Това бат Цеко е световен стандарт. Наистина за любителя пчелар каквито сме повечето, разцветка в 3 варианта би бил вършил подходяща работа. Някъде из темите обаче един колега ме уби с твърдението си че имал майка на 8 сезона :shock: Не се ли намеси пчеларя, намесва се природата запомнете го това и пчелите си знаят работата - самосмяна. За маркерите не знам , не съм ги ползвал но от Апиакта закупих миналата година 2 майки за да сменя малко кръвта, на пролетта бяха чисти по гърбовете-това честно. Отделно маркирането на майките не е само тяхното ЕГН, но и по-лесен начин за откриването им по питата. Този факт също не трябва да се омаловажава. Аз ги лакирвам и на този етап съм доволен.
С какво и как ги лакирате тия майки бе, миналата година опитах да лакирам две - едвам оживяха, тая година ми купиха някакъв лак уж на кетонова основа, а той по гадно мерише и от обикновения дето е на ацетонова основа, две майки лакирах с нуго и нарочно ги държах в клетка повече от пет минути и двете ги убиха пчелите. От миналогодишното маркиране на майките със син цвят (с маркер за над 10 лева) е останало почти нищо, трябва първо да намеря майката и след това много внимателно да се вгледам в нея за да видя бледите остатъци от миналогодишния маркер (ако въобще са останали). Тази година купих друг маркер от друг търговец, друга фирма и друг производител - първоначално буквално удавих една майка в боя и тя загина, няколко са доста грозно нацапани (маркера понякога пуска повече боя отколкото трябва), а на първите успешно маркирани майки, боята очевидно взе да им бледнее :evil: :evil:
astraaa
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Апр 03, 2011 1:19 pm

Re: Белязане на майките

Мнение от astraaa »

Тази година се опитах да ползвам виетнамски, от по-малките, купих го от Пчеломанията за 8 лева. Не мирише, пчелите не реагират. Аз не хващам майките, а ги притискам леко с решетка. Лошото е, че понякога изпуска много, така оцапах две майки, че ме досрамя от себе си. Добре, че успяха бързо да се раздвижат. Иначе маркирането за мен е голямо улеснение на работата. Ако попадна на хубав маркер, ще го ползвам не само за годината, за ЕГН-то на майката има пчеларски дневник.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Белязане на майките

Мнение от аааа35 »

не разбрах маркерите как изпускат повече боя ,но да споделя моя опит като начинаещ,клатушкам маркера ,натискам острието му в някакво твърдо покритие за да пусне малко боя и чак тогава почвам да маркирам .немските на шнайдер имат твърдо острие,японските са по меки .но за маркирането не е проблем,ако се притиска маркера върху майката за да пусне боя ,тогава наистина ще има проблеми
Аватар
gorooo49
Мнения: 105
Регистриран на: Нед Май 28, 2006 9:05 am
Местоположение: Пловдив Георги Георгиев
Обратна връзка:

Re: Белязане на майките

Мнение от gorooo49 »

marjan-pcelar
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:28 pm

Re: Белязане на майките

Мнение от marjan-pcelar »

Maticata ja obelezuvam na sledniot nacin:

1.ja zemam maticata za krilca
Изображение

2. ja fakam za glavata (tvrd del) , nikako za zadniot del da ne se povredi

Изображение

[hr]Следна порака: [time]вто, 05 јул 2011 11:53:24 GMT+6[/time][hr]
3 .Nezno ja dopiram so penkaloto
Изображение

4. Obelezana

Изображение

5. ja fakam povtorno za krilcata ,ovoj pat obelezana
Изображение

5. ja stavam vo stipkata

Изображение

6. ja pustam vo semejstvoto

Изображение

7.Obelezanata matica e uspesno prifatena:
Изображение
Изображение

Pozdrav kolegi Pcelari
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Белязане на майките

Мнение от Aleksey »

marjan-pcelar написа:



7.Obelezanata matica e uspesno prifatena:
Изображение
Изображение

Pozdrav kolegi Pcelari
Маряне с какво тртираш против вароа.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Белязане на майките

Мнение от Scutellator »

marjan-pcelar написа:Maticata ja obelezuvam na sledniot nacin:

1.ja zemam maticata za krilca

2. ja fakam za glavata (tvrd del) , nikako za zadniot del da ne se povredi

3 .Nezno ja dopiram so penkaloto

4. Obelezana

5. ja fakam povtorno za krilcata ,ovoj pat obelezana

5. ja stavam vo stipkata

6. ja pustam vo semejstvoto

7.Obelezanata matica e uspesno prifatena:
Pozdrav kolegi Pcelari


Много добре си онагледил как става (въпреки че хващането на майката за крачетата, вместо за гърдичките, е също много разпространено). Хареса ми че поставяш майката в клетка докато изсъхне боята - някои колеги ги държат в ръцете си и се умирисват на човек. Миризмата от ръцете на човека е много по-честата причина да се нахвърлят на майката, отколкото миризмата на боя.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
marjan-pcelar
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:28 pm

Re: Белязане на майките

Мнение от marjan-pcelar »

Aleksey написа:
marjan-pcelar написа: 7.Obelezanata matica e uspesno prifatena:
Изображение
Изображение

Pozdrav kolegi Pcelari
Маряне с какво тртираш против вароа.
Алексеи , се приметува на сликата дека има вароа ,затоа треба редовно да се бориме против вароата кај пчелите.
Употребувам мравја киселина 65% , 25мл на јако пчелно семејство и 15 мл на нуклеус третирање 3 пати на 6 дена, а зимоска третиранје со оксална киселина со метод на накапување по 5 мл на улица полна со пчели. На пролет биолошка метода со рам градезник.
Поздрав
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: Белязане на майките

Мнение от Margarita Dikova »

От години белязвам майките по следния начин:
1. Намирам майката, изваждам рамката и я подпирам под наклон на метална стойка, поставена върху гнездото. (Същата стойка е предназначена за поставяне върху едната стена на кошера за нареждане на извадените рамки при преглед на плодника.)
Работя със стъклена тръба с отвор по средата, която в единия край завършва с пластмасова мрежа. В нея има бутало с пластмасова мека тапа във вътрешния край (принципа на спринцовката).
2. Захлупвам с отвора на тръбата майката, като същевременно леко прибутвам буталото, за да я насоча към мрежата. Внимавам майката да е обърната с гърба си към мрежата. Съвсем лекичко я фиксирам.
Използвам лак за нокти в съответния за годината цвят. На пазара има лакове във всевъзможни разцветки. За жълт цвят използвам златист лак. Въпреки, че лаковете са на ацетонова основа, те са бързо изпаряващи се и миризмата изчезва за миг. Преди това използвах коректор, немски маркер, чийто връх беше твърд и изсъхваше за минута, докато не ми хрумна да използвам лак за нокти, който се оказа най-сполучлив.
3. Предварително развинтвам капачето на шишенцето с лак, така че в момента на белязването само отцеждам лака от четчицата о гърлото на шишенцето, нанасям точка върху гръбчето на майката и духвам два-три пъти, за да изсъхне по-бързо лакът.
4. Преди да изтегля буталото, мацвам тялото на майката с мед от рамката. Изтеглям буталото до ръба на отвора, за да осигуря пространство за движение на майката.
5. Поставям тръбата с майката върху капака на съседния кошер. Вдигам подпряната на стойката рамка, махам стойката и връщам извадената рамка на мястото й в гнездото. Така майката престоява в тръбата 2-3 минути, през които и ацетонът се изпарява, и майката се успокоява
6. Поставям тръбата с отвора надолу върху междината на изважданата и съседната рамка и бавно изтеглям буталото, докато майката се спусне в междурамието.
Манипулацията от улавянето до освобождаването на майката трае няколко минути
Предимства: а) Лакът за нокти е траен (имах майка на четири години и върху гърба й още стоеше белега, но вече като чертица), фиксира се добре върху гръбчето на майката, не се разлива и явно не дразни пчелите, защото нямам случай на убита майка; б) при този начин на белязване е изключен допирът на майката с пръсти, а и по-неопитните пчелари може от притеснение да стиснат по-силно коремчето на майката и да я наранят или пък да повредят крилата, ако я хващат за тях. Изобщо това прехвърляне на майката от едната ръка в другата, хващането й ту за горната част на тялото, ту за крилата е хем пипкаво, хем рисково.
в) при работа с тръбата се гарантира пълна сигурност при улавянето, при белязването и при освобождаването на майката.
Тръбата е чешко производство и се предлагаше преди десетина години от плевенска фирма. Струваше 14 лв. Може и в момента да е на пазара – не съм се интересувала. Горещо я препоръчвам.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Белязане на майките

Мнение от kolobus »

Здравейте.
Добре е ,че описвате така подробно как се извършва тази манипулация.Лично на мен ми е известно особеностите и причините за това действие.Но все пак нека Ви попитам:Защо толкова е необходимо да бележим майките?
Имам разбира се и съответните съмнения от чистотата и редността на практиката.Какво ще рече да бележа ланска майка с цвят за тази година?Или защо ми е необходимо да търся майката ,когато зная ,че тя успешно си изпълнява задълженията?Ако ще се доверявам на майкопроизводител то ,това ще е безпрекословно.Боята няма да направи една майка елитна.Ще я направи нейният произход.Криво ми е защото вече убих една майка и то истинска принцеса.Да не говорим за генетичния потенциал, който се затри.
Място за спорове няма.Повечето от нас правят това за да удовлетворят пчеларското си его.Мисля,че това е изключителна потребност ,когато се прави търговия или износ на пчелни майки.Но също така мисля и белязането да не се прави по самия индивид,а да бъде нанасяно по транспортната клетка.Ако един майкопроизводител не се отличава със своя марка или герб ,то и това е редно да се въведе.Поне на аматьорска основа.Това е моето РЕШЕНИЕ и бъдеща практика от моя страна.Това разбира се крие и страшно големи рискове.Манипулативни хора от бранша, колкото щеш.
Нека задам и още въпроси.Кога е необходимо да се търси майката в гнездото?Защо е необходимо да се търси?И какво печелим ,когато я зърнем?
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Белязане на майките

Мнение от ba4o_ivan1976 »

kolobus написа:Здравейте.
Добре е ,че описвате така подробно как се извършва тази манипулация.Лично на мен ми е известно особеностите и причините за това действие.Но все пак нека Ви попитам:Защо толкова е необходимо да бележим майките?
Имам разбира се и съответните съмнения от чистотата и редността на практиката.Какво ще рече да бележа ланска майка с цвят за тази година?Или защо ми е необходимо да търся майката ,когато зная ,че тя успешно си изпълнява задълженията?Ако ще се доверявам на майкопроизводител то ,това ще е безпрекословно.Боята няма да направи една майка елитна.Ще я направи нейният произход.Криво ми е защото вече убих една майка и то истинска принцеса.Да не говорим за генетичния потенциал, който се затри.
Място за спорове няма.Повечето от нас правят това за да удовлетворят пчеларското си его.Мисля,че това е изключителна потребност ,когато се прави търговия или износ на пчелни майки.Но също така мисля и белязането да не се прави по самия индивид,а да бъде нанасяно по транспортната клетка.Ако един майкопроизводител не се отличава със своя марка или герб ,то и това е редно да се въведе.Поне на аматьорска основа.Това е моето РЕШЕНИЕ и бъдеща практика от моя страна.Това разбира се крие и страшно големи рискове.Манипулативни хора от бранша, колкото щеш.
Нека задам и още въпроси.Кога е необходимо да се търси майката в гнездото?Защо е необходимо да се търси?И какво печелим ,когато я зърнем?
НИКОГА до сега нямам убита майка от боядисване !Незная как го правите че имате проблем с боядисването? След като не ги боядисваш как ще знаеш че кошера е направил самосмяна или майката е дъртичка? Няма смисъл да ме убеждава който и да е че ще я познае по власинки крачета или темподобни! Имам майки на 3-4 г които изглеждат като млади !
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Белязане на майките

Мнение от kolobus »

Здрасти, Ванка!
Да, точно така е както го описваш,
напълно подкрепям твоите впечатления.Точно това искам аз да подчертая.Не е необходимо да боядисам мама заради моето информиране за самосмяна.Аз я подменям всяка година.Не съм имал случай пчелите да подменят със самосмяна майка, която е на една седмица.Става въпрос за момента на началото на осеменяване.Наистина белязана майка притежава класа.Класата на отглеждано животно със специално предназначение.Но си мисля също,че класата трябва да присъства винаги на нашите пчелини под формата на добре отгледани майки.Смятам лично аз ,че едрината на майката е най-доброто средство за неиното забелязване между пчелите.Тя е бавноподвижна и се стреми да е на открито пило или празни площи.
Точно това е което трябва да търсите от нашите приятели и партньори -майкопроизводителите.

Не съм противник на белязането.То има своето предназначение.Но мисля,че не е там където трябва.Заради това погрешно место, ние страдаме.А също и пчелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”