Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от p4elar4e »

В друга тема се споменава,че ако пчелите се хранят с определени добавки или заместители в тях настъпват физиологични промени,като например увеличаване на хоботчето.Може ли това увеличение на хоботчето да се запази като генетична даденост ако се произвеждат майки докато се храни семейството с такива добавки :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от p4elar4e »

ОК.Нещата могат да се разглеждат и така.Ако храним пчелите с нещо,което намалява хоботчетата и произведем майка дали тя ще запази това късо хоботче в гените си :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Hristo Kasabov »

Това е основен пример в генетиката- ако ходиш на плаж , хванеш тен и почернееш- децата ти бели , или негърчета ще бъдат? А сего сериозно- външните условия са предпоставка за проявяване на определени качества , генетично заложени в организма. Хубава порода(сорт), проявява своите предимства при съотв. условия.Ако по някаква причина си успял да произведеш по-дребни пчели(стари черни пити), или с по- къси хоботчета , това изобщо не означава , че тези качества ще се унаследят в сл. поколение.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от p4elar4e »

Казват,че нашите предци били от африка където се пекли много на слънце и били черни.Интересно как сега има бели хора.
Ако в продължение на дълъг период от време храня пчелите с вещества,които примерно увеличават хоботчето и постоянно произвеждам майки от тези пчели и храня техните поколения по същия начин,дали това ще се заложи като ген в пчелите :?: :?: :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Hristo Kasabov »

Разбира се - това и още много др. неща стоят в основата на селекцията. Човека е започнал с нея като е отбирал нещата , които са му от полза , или му харесват - така в кр. сметка се е стигнало до сегашното разнообразие от породи , сортове...Само , че е нужно време и усилия- на цели институции , на вс. пчелари.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от ттитто »

Питайте азис за увеличаване на хоботчето! При него дали ще се унаследи?!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Майка »

kolobus написа:Соларис е прав.Трябва да има причина за увеличаване на хоботчето.А това са растенията с по-дълбок цвят.Само тези ,които оцеляват при такава паша имат този признак.И от тях ще са майките. :D :D :D
Не точно това иска да каже соларис. Мисля, че има друго предвид относно скъсяване на хоботчето. И то е, че ако се хранят пчелите със сироп и добавки ще им закърнее инстинктът за събиране на нектар. Но едва ли. Това е инстинкт, а не орган.
А за храненето - трябва да се храни при определени условия, няма да оставяме пчелите да си изяждат и изхвърлят пилото, я!
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

Привет!
Благодаря на Борислав Александров, че е отделил време да напише този страхотен и наистина много практичен отговор. 100% съм убеден, че ще бъде от полза за колегите!(и за мен разбира се :) )
По въпроса с хоботчето, без да имам особени познания мисля така: Гените отговарящи за дължината на хоботчето явно позволяват някаква вариация в зависимост от наличния хранителен ресурс(и химията с която подхранваме). Ако подхраним семейството от което ще вземем генетичен материал не вярвам да постигнем удължаване на хоботчето в новото семейство(най-много на новата майка да й се удължи хоботчето, което в крайна сметка не ни интересува защото майката я хранят работничките). Но също така, ако налагаме подхранване (с удължаващи съставки) за продължителен период от време, е възможно да постигнем еволюционен ефект и да получим забележимо удължаване след 20 поколения примерно. Все пак антрополозите смятат, че последните няколкостотин години сме увеличили средния си ръст заради по-доброто хранене, което е подобна постановка(не знам само, дали ако започнем да се храним както преди, няма да станем отново по-ниски? т.е. дали са се променили гените или белегът е варирал към по-висок ръст само поради наличния ресурс).
За да прогнозираме точно, трябва да познаваме начините по които външните сили влияят на гените (за мен това е табу). А можем и да експериментираме. Това ще отнеме много време, но резултатите биха дали важни отговори, така че... Пчеларче, давай! Евала за паралела който си направил :idea:

Според гугъл геномът на медоносната пчела е разчетен. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/mapview/map ... -r&CHR=LG2 - това на мен ми изглежда като написано на китайски, но все пак става ясно, че всеки ген отговаря за синтезирането на някакъв белтък. Това означава ли, че се знае кой ген за кои белези е отговорен?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от valyo »

Съветите на Борислав са добри но има спроблем - много от тях са всизвестни :(. Например трика с пускането на майките и търтейте в друго време ми е "споделян" от съселяни пчелари - т.е. всички ще си пуснат тогава търтейте , а критериите им са различни.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от valaz »

Тази година направих отводки с роеви маточници. Яйцеснасянето на тези майки е отлично, а догодина предстои да се сблъскам с роевата им наследственост.
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от khan tengri »

Все още не мога да си отговоря на въпроса, роевите майки от едно семейство по-ройливи ли са от майките получени при самосмяна от същото семейство? Ясно е, че най-често получаваме роеви майки от семейства които случайно са се роили, но ако предизвикаме роеви нагон в семейство което няма склонност към роене пак ли ще получим майки склонни към роене? Ако има колеги които са изпробвали практически, пишете, ще ми бъбе много интересно :) ! Ако ли не 2011г. ще споделя какво се е получило :oops:
Поздрави!
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от ттитто »

миналата пролет бях останал само с едно семейство. От него направих 3 отводки, но понеже нямах готови рамки се забавих малко и семейството беше започнало да залага маточници. някои от тях използвах за отводките. Тази пролет от 5те семейства от миналата година към първи май вече имаха много търтеево пило и оформени маточници. Не мога да си обнясня защо казват, че "роевите" маточници дават майки със силна склонност към роене, след като генетичния материал би бил същия, ако маточника е за самосмяна или свищев.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от Dinko »

С 5 кощера не може да се прави селекция.
Сигурно това са майчила по принуда.
Искали са да сменат майката.
Правете отводки от самосмяна.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Моите майки поне половината са роеви, но нямам проблеми с роенето. Тази година изтървах само една отводка да се изрои и то с майка от самосмяна(вината си е моя не я разширих навреме и много ме е яд имах други планове за нея, но многото ангажименти ме забавиха фатално).
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Генетика и научни основи на селекцията при пчелите

Мнение от p4elar4e »

ттитто написа: Не мога да си обнясня защо казват, че "роевите" маточници дават майки със силна склонност към роене, след като генетичния материал би бил същия, ако маточника е за самосмяна или свищев.
Това е много интересен въпрос.Ако някой успее да отговори смислено на него ще е много добре.
Може да се предположи,че при подготовката за роене пчелите захранват маточниците по по-различен начин,което да доведе до по-голяма склонност за роене у новите майки (само дето не се сещам как ще стане това).Или пък майката която се готви за роене да изменя генетичния си материал,който да предопредели по-голямата ройливост на новите майки (това май не е възможно).
Ако вземем майка,която е от роене и по някакъв начин накараме пчелите да извършат самосмяна,новата майка пак ли ще има същата склонност за роене като предишната :?:
Ако вземем майка от самосмяна и доведем семейството до роене,новите майки колко ройливи ще бъдат :?:
От тук следва интересен въпрос.Кое определя ройливостта на една майка,генетичния материал или специфичните условия довеждащи до роене :?: :?: :?:
Последно промяна от p4elar4e на Пет Юли 16, 2010 6:42 pm, променено общо 2 пъти.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”