Производство на пчелни майки

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

kalin 2588
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 10:19 pm

Re: Производство на майки

Мнение от kalin 2588 »

Йентеровия апарат излиза доста съпо и май не си заслужава. Купих си книгата Майката-уникално творение в нея има доста описани методи но ми се струват малко осложнени. Интересува ме как става в практиката, нали всеки си изгражда някакви методи за това.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Производство на майки

Мнение от Scutellator »

Купих си книгата Майката-уникално творение
Пълна помия е тая книга.


Чрез пренясяне..... или роене.
От най-голямо значение е силата (пчели/кв см) на отглеждача. Ако подсилите едно силно семейство с още толкова пити запечатано пило, след две седмици ще бъде в идеално състояние да се грижи за ларвите.

Не е никаква сложнотия. И с малко практика... Като опропастиш една-две партиди, се научаваш.

Има толкова много писано във тоя форум. Поразрови се малко, ще намериш каквото ти е нужно.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Производство на майки

Мнение от Цеко »

Одеве преглеждах тази тема, но понеже и аз не съм много напред с материала предпочетох да не се обаждам, но сега със сигурност мога да препоръчам на по новите колеги да се вслушат в съветите дадени им от колегата Scutellator, даже ако е необходимо да се обръщат към него и на ЛС, лично на мен неговите напътствия и съвети много ми помогнаха в навлизането в тази материя.

Благодаря ти колега за помощта която ми оказа миналата пролет !!!
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Производство на майки

Мнение от Yonko »

споделям моя опит: От 2002г. всяка година опитвах различни начини да си правя майки за смяна или за отводки. И в повечето случаи неуспешни, можеби защото съм съботно-неделен пчелар. В последните 2 години практикувам подрязване на крилото и засега съм много доволен. Пчелите си правят самосмяна когато сами си решат и аз имам една грижа по-малко. За мен е важно да вадя повече мед с по-малко труд. :wink:
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от velikia7 »

iasen2 написа:Понеже идва петък - малко петъчно :
Да купуваш майки е все едно някой друг да ти прави децата

Сериозно - това си е много лоша пчеларска практика според мен

Да си оставим природата да прецени коя майка си е най добра .
Не смятам ващите изказвания за верни а камо ли да налагате мнение про положение че не сте на ясно.
Много от майко производителите го карат през пръсти но 90% от пчеларите не знаят каква порода пчели отглеждат.
Много от майките не се и знае дали са чистокръвни от съответната порода.
80бр.ДБ
И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от И аз му разбирам »

хайде ква стана тя вие тук освен да упреквате друго може ли да првите
Търтолан
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 5:45 pm

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от Търтолан »

Имали значение породата при пълен магазин ? :lol:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от Scutellator »

Търтолан написа:Имали значение породата при пълен магазин ? :lol:

Точно.
Лабораторно доказаната принадлежност и цял ферман родословно дърво няма да те накарат да се чувстваш по-добре ако магазините стоят празни.


Хубаво е човек сам да си прави майките. Но не всеки може да го прави, не всеки иска и не всеки има свободно време за това. За голяма част от пчеларите е икомомически много по-изгодно( по-евтино) да си купят майки, вместо да ги отглеждат.
Младата майка е много важен компонент за успешно пчеларство. Който по-рано го осъзнае толкова повече ще спечели. Много пчелари се страхуват да дадат "толкова много пари" за една майка, но не осъзнават че оставяйки стара майка в кошера губят от добиви.
Да си купиш майка е "по-малкото зло"

Да оставиш всичко на Природата?
-Да бе. Все едно някой осъзнава какво озачава това. Кой би се отказал въобще от подхранването? Кой от вас би престанал да използва восъчни основи (поради неестествения еднообразен размер на килийките. при нас е 5,4мм (+- 0,05), при естествени условия тази вариация би трябвало да е много по-голяма) ? Кой би се отказал да третира кошерите си? Кой би се върнал 200 години назад?
При това ако само един е тоя луд, не върши работа. Нужно всички.


Странно как за едни неща казваме "природата знае най-добре", докато за други вършим точно обратното.
Това е все едно да казваш че си вегетарианец, само че от онези дето не ядат животни с имена.
Аз лично нямам нищо против да съм познавал това което ям. Гошко и Марко ми звучат доста апетитно, лошо е ако е Шаро.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от DAN »

Какво правите със старите майки след, като ги смените?
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от ba4o_ivan1976 »

DAN написа:Какво правите със старите майки след, като ги смените?
Пробвах ги на супичка - но не стават добре !
/майтап/
Късаш главата и изхвърляш или като чорбич - събираш мърши в един кошер и зимата най вероятно умира! Във филмчето му нямаше силен кошер-само мърши!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от DAN »

Ако реша да не убивам старите майки и всичките ги събера в един кошер, като ги пренасям всяка с по една пита от старото семейство и по този начин формирам отводка от стари майки, според вас има ли опастност някоя от майките да се върнат по старите си кошери и да се объркат нещата с приема на новозакупените майки.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от valaz »

DAN написа:Ако реша да не убивам старите майки и всичките ги събера в един кошер, като ги пренасям всяка с по една пита от старото семейство и по този начин формирам отводка от стари майки, според вас има ли опастност някоя от майките да се върнат по старите си кошери и да се объркат нещата с приема на новозакупените майки.
Старите майки не могат да летят, освен при роево настроение. Но не съм оптимист за бъдещето им в такава сборна отводка. По-добре направи с тях помощни семейства, които през есента обединяваш с основните. Това обаче освен че изисква допълнителен инвентар-кошери или нуклеуси, си е и допълнителна работа.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от DAN »

Не ми се ще да ги убивам. Все пак мед съм вадил от тях. Затова мисля да ги събера в нова отводка. Те ще се селектират сами и най-жизнената от тях ще отселее.
С това целя следното:
1. Не ми се налага да убивам майки;
2. Освобождавам място в кошера за нови рамки;
3. Сформирам ново семейство с относително добра стара майка, която задължително ще се подмени през следващата година.
Димитър Русков
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 2:32 pm

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от Димитър Русков »

DAN написа:Не ми се ще да ги убивам. Все пак мед съм вадил от тях. Затова мисля да ги събера в нова отводка. Те ще се селектират сами и най-жизнената от тях ще отселее.
С това целя следното:
1. Не ми се налага да убивам майки;
2. Освобождавам място в кошера за нови рамки;
3. Сформирам ново семейство с относително добра стара майка, която задължително ще се подмени през следващата година.
Здравейте,първо да Ви кажа ,че съм привърженик на майките отгледани в своя пчелин,отдавна беше времето когато на два три пъти опитах да ползвам "елитни"майки,пчелите ги сменяха в 90% след 2-3 месеца,ставаше неприятно и се налагаше в повечето случай да обединявам семейства,явно прекъсването на яйцеснасянето по време на транспорта през активния период е доста неблагоприятно.
Каквото и да правите,(събиране на по една рамка с майкиата за експеримент)го направете когато има изобилие от млади пчели и добра паша и подхранете с медено захарен сироп за да не се избиват пчелите,грехота е.
Опитайте да си произведете с прехвърляне на личинки,метода е известен като метод на прат-дулитъл,лесно е и удоволетворението е гплямо,ако не успеете,свищевите маточници в над 95 % от случайте са прекрасни,само не трябва да се пипат маточниците(да се оставят пчелите да си изберат кои,често те запазват и резервен-арестуват и охраняват майката в маточника до оплождане на майка),добре е да се подхранва докато се запечатат. Поздрави и успех.
iconikolov
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 7:10 pm
Местоположение: Нови пазар

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от iconikolov »

Здравейте, прочетох коментари по горе. Всеки си има мнение. Това е нормално. Реших да напиша и аз моето мнение по темата.Отглеждам около 100 пчелни семейства и от 2003 година работя с ентеров апарат. Доволен съм от майките които произвеждам с него. Процеса не е сложен а и не е трудоемък. Сменям майките почти всяка година, младата майка си е млада майка. Не съм купувал до момента майки от майкопроизводители.
Нека всеки си направи простата сметка: ентеров апарат-120-130 лв. дори и най-неопитния пчелар ще успее да си произведе поне 10-20 майки за една година, да вземем средно 15 майки по 15-16 лв всеки сам да си сметне.
В зависимост от броя на отглеждачите и силата им с едно зареждане на апарата могат да се произведат до 99 маточника. Посочвам тази цифра, защото до момента това е най големият брои маточници отгледани при едно зареждане на апарата в моята практика.
Поздрави на всички, дано започващият нов сезон е добър поне колкото миналогидишният(поне при нас маналата годината беше супер)
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”