Подхранване на пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Благодаря за съветите :D
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:Благодаря за съветите :D
Ти пак си благодари, но кажи дали взеха меда след толкова съвети. :roll:
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Взели са са половината мед.
Носеха много розов прашец , може би и нектар.
Времето беше добро за паша.
Очаквам като захладнее да свалят меда в плодника.
Ще пиша след време...
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Майка »

Да и при мен носят розово-цикламен прашец. От какво ли е?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Aleksey »

Най вероятно розовия прашец е от слез.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Това е слез , от работа нямам време да огледам района :D
bilkata-slez.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от solaris60 »

При мен няма прашец с такива нюанси, но забелязвам, че носят в доста големи количества. Мисля, че това е добре. Подхранването ще даде по - добри резултати, ако и продължи по дълго ще е ОК.
Последно промяна от solaris60 на Пет Сеп 05, 2014 11:23 pm, променено общо 1 път.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Майка »

Да, много добре е, че има такова изобилие на прашец в момента. Това означава добър старт на семействата напролет и то без големи напъни от наша страна. Прашецът ще е в кошера. През последните години при мен забелязвам забавено развитие точно заради липса на прашец в гнездата през пролетта /нямам резервни пити с прашец/.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ZhivkoBG »

drone написа:То че не е мит за подхранването до 15 август не е. След тази дата започва люпенето на зимните пчели и вместо да се хранят правилно и да изграждат мастно тяло ,ние ги караме да преработват захарен сироп -за вредите от това особено за зимни пчели знаете.Ама нали ние все чакаме последна възможност ,пък и напоследък ми се струва ,че края на есента доста се разтегли и изостава.
Тази година ми е първа ! В началото ми помагаше един стар пчелар заедно отваряхме двете ми отводки 3-4 пъти... след това продължих сам !
Нямам практика, но се подготвях 3 години на теория !
В книгите пише, че есенното подхранване със захарен сироп трябва да продължи до края на август и най-късно до 15 септември както направих и аз !!!
В началото на септември зависи и от времето се люпят и последните зимни пчели които не се включват в преработката на сиропа те имат други задължения това правят старите пчели !
От май месец до 15 септември сам подхранил двете отводки с около 35 кг. захар във вид на сироп ! Мисля, че се развиха чудесно и наистина равномерното подхранване, а не ударното със захарен сироп дава много добри резултати !
И още нещо да не забравяме и как хубаво и бързо изграждат восъчните основи... с две думи захарният сироп според мен е незаменим симулатор на паша !!!
По силната отводка ми изгради 4 основи, поставени до пилото майката веднага ги осеменява !
И пчелите са по едри от тия които се люпят в стари рамки !
Слабата изгради 2 основи можеше и още но не исках да ги товаря понеже беше слабичка !

Ето и нещо интересно !!!
Пчели които ще отпаднат през зимата в % !
Излюпени през юли - 60 %
Излюпени през август - 18 %
Излюпени в края на август и началото на септември - 12 %
Излюпени през късната есен - 30 %

Консумация на мед в кг.
октомври - 1.100
ноември - 0.900
декември - 1.000
януари - 1.200
февруари - 1.600
март - 2.300
април - 3.600
май - 4.700

Извадката е от книжката на Милош Чорбич ! Надявам се да съм бил полезен и аз с нещо ! :)
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tsc »

ZhivkoBG написа:
От май месец до 15 септември сам подхранил двете отводки с около 35 кг. захар във вид на сироп ! Мисля, че се развиха чудесно и наистина равномерното подхранване, а не ударното със захарен сироп дава много добри резултати !
И още нещо да не забравяме и как хубаво и бързо изграждат восъчните основи... с две думи захарният сироп според мен е незаменим симулатор на паша !!!
По силната отводка ми изгради 4 основи, поставени до пилото майката веднага ги осеменява !
И пчелите са по едри от тия които се люпят в стари рамки !
Каква беше дневната доза на кошер? Всеки ден ли зареждахте хранилките?
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от venco »

Аз имам 30 кошера ,който за последните 10г, общо не са видяли толкова захар.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от solaris60 »

venco написа:Аз имам 30 кошера ,който за последните 10г, общо не са видяли толкова захар.
Колега, много си изостанал да знаеш. Някои наши колеги, които аз не бих нарекъл мои, вече работят по принципа на капковото. Други ги наливат кат цистерни. :P Ако не вярваш ще ти спусна някоя и друга снимка.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ZhivkoBG »

tsc написа:
ZhivkoBG написа:
От май месец до 15 септември сам подхранил двете отводки с около 35 кг. захар във вид на сироп ! Мисля, че се развиха чудесно и наистина равномерното подхранване, а не ударното със захарен сироп дава много добри резултати !
И още нещо да не забравяме и как хубаво и бързо изграждат восъчните основи... с две думи захарният сироп според мен е незаменим симулатор на паша !!!
По силната отводка ми изгради 4 основи, поставени до пилото майката веднага ги осеменява !
И пчелите са по едри от тия които се люпят в стари рамки !
Каква беше дневната доза на кошер? Всеки ден ли зареждахте хранилките?
Хранилките са ми по 1 л. и никога догоре понеже бяха отводки, а не силни пчелни семейства !
До края на август по около 150-250 мл. на кошер на ден, понякога прескачах без да храня все пак носят нектар и прашец и отвън...
Когато цъфна липата не съм хранил около 7 дена...
От края на август до 15 септември около 15 дена храних ударно пълни хранилки догоре всеки ден, на следващия ден хранилките са пресушени ! Това е с цел старите пчели да преработят сиропа, те така или иначе ще отпаднат още в началото на зимата...
След 15 септември не е добре да се дава сироп дори и при хубаво време понеже "зимните" пчели се включват в преработката му, а това отслабва мастното им тяло което ще им трябва до напролет, за да отгледат първото пило...
Именно за това до 15 септември трябва да сме осигурили достатъчно запаси от мед, който ще им стигне до пролетта !
А на колегата, който спомена, че 30-те му сандъка за 10 г. не са виждали толкова захар ще кажа, че захарният сироп по никакъв начин не вреди на пчелите или хората ! Пчелите с ензими го разграждат до глюкоза и др.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ZhivkoBG »

tsc написа:
ZhivkoBG написа:
От май месец до 15 септември сам подхранил двете отводки с около 35 кг. захар във вид на сироп ! Мисля, че се развиха чудесно и наистина равномерното подхранване, а не ударното със захарен сироп дава много добри резултати !
И още нещо да не забравяме и как хубаво и бързо изграждат восъчните основи... с две думи захарният сироп според мен е незаменим симулатор на паша !!!
По силната отводка ми изгради 4 основи, поставени до пилото майката веднага ги осеменява !
И пчелите са по едри от тия които се люпят в стари рамки !
Каква беше дневната доза на кошер? Всеки ден ли зареждахте хранилките?
Колега ако си начинаещ като мен и ти е интересно виж това ! http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... f=1&t=3630
Тук съм отворил тема, качил съм и снимки !
Така започнах с отглеждането на пчели тази година !
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Не е добра идея да се сложи найлон между плодника и магазина
когато трябва да се обират пити с мед за подхранване.
Найлона се залепва с восък който трябва да се чисти.
По добре питите да се сложат през една,
без найлон , така по бързо ги обират.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”