Подхранване на пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от garo »

от 10 април до цъфтежа на акацията по 5кг захар на кошер иот 10 август пак по 5кг на кошер вече 18 години и за сега взимам максимума за годината от това което ми позволи природата
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от genata_fi »

garo написа:от 10 април до цъфтежа на акацията по 5кг захар на кошер иот 10 август пак по 5кг на кошер вече 18 години и за сега взимам максимума за годината от това което ми позволи природата
И какъв е този мит, че пчелите след 15-ти август не трябва да преработват захар, защото влизали изтощени и не изкарвали зимата.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от drone »

То че не е мит за подхранването до 15 август не е. След тази дата започва люпенето на зимните пчели и вместо да се хранят правилно и да изграждат мастно тяло ,ние ги караме да преработват захарен сироп -за вредите от това особено за зимни пчели знаете.Ама нали ние все чакаме последна възможност ,пък и напоследък ми се струва ,че края на есента доста се разтегли и изостава.
vanko01
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 10:00 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от vanko01 »

колеги ,каква марка захар ползвате за захарния сироп?
Някои казват че не всяка захар е подходяща.
Особенно се говори за тази евтината ,че нямала добар ефект варху пчелите.
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от garo »

solaris60 написа:
drone написа:То че не е мит за подхранването до 15 август не е. След тази дата започва люпенето на зимните пчели и вместо да се хранят правилно и да изграждат мастно тяло ,ние ги караме да преработват захарен сироп -за вредите от това особено за зимни пчели знаете.Ама нали ние все чакаме последна възможност ,пък и напоследък ми се струва ,че края на есента доста се разтегли и изостава.
Нещо не разбирам това за подхранването със захар. До 15 август е крайния срок за свалянето на магазините-значи до тогава се качва мед. Значи ако през това време ги подхранваме според мен ние не вадим мед, а захарен сироп, който аз мисля, че не е мед. Следователно би трябвало ако се подхранват със захар да се подхранват след тази дата и последната дата за това подхранване мисля, че беше 10 октомври. До тогава все още има прашец и не би се износило така нареченото мастно тяло.
аз свалям магазините в началото на август и храня до 10 септември
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от genata_fi »

Излиза, че някои неща са се наложили като правила с времето, а дефакто всичко зависи от района на пчеларстване. Където има прашец - правилата са едни, а където няма - са други. Това е че масово не се събразяваме с тези подробности.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от светльо »

Искаш да кажеш 200гр. захар на ден,нали (:

Зарко колко семейства имаш и по коя система работиш?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от светльо »

Охооо това голема физика бре човек :wink: - аз не ги смятам така,защото не винаги правя сиропа 1:1 т.е.гледам да си преценя захарта,но не е грешно и така както го правиш ти.Обаче един съвет - смяташ сиропа,който ще дадеш като дневна дажба,но гледай да сипваш в повече,малките и чести подхранвания не са за предпочитане,250мл по това време на годината вече идват малко.

Хубаво,че си се ориентирал към 10 рамкови ДБ - дори се чудя тези 3-те 12-ка за какъв чеп са ти?Предполагам,че всичките ще ти бъдат със по два магазина?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
ben
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 8:19 pm
Местоположение: Варна 50 кошера ЛР

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ben »

garo написа:от 10 април до цъфтежа на акацията по 5кг захар на кошер иот 10 август пак по 5кг на кошер вече 18 години и за сега взимам максимума за годината от това което ми позволи природата
Колега
Редно е за активиране работата на майката пролетно време да се подхранва през 3 - 4 дена със около 300 - 400 мл захарен сироп. Също така сироп се дава когато започне преноса на прашец от природата. В различните райони това е по различно време.
Това което ти даваш според мен е леко казано прекалено.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от христо »

ben написа:
garo написа:от 10 април до цъфтежа на акацията по 5кг захар на кошер иот 10 август пак по 5кг на кошер вече 18 години и за сега взимам максимума за годината от това което ми позволи природата
Колега
Редно е за активиране работата на майката пролетно време да се подхранва през 3 - 4 дена със около 300 - 400 мл захарен сироп. Също така сироп се дава когато започне преноса на прашец от природата. В различните райони това е по различно време.
Това което ти даваш според мен е леко казано прекалено.
Обърнете внимание на стажа на колегата. Храната прави борбата. И какво са тези 18 л. сироп, за 6-7 пъти даване и до 15-20 септември ги няма.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от светльо »

Зарко написа: Ще пада голямо хранене като взема отводките ама няма начин. :D
споко,ако си сериозен всяка година ще е така :lol: - свиквай :wink:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от garo »

ben написа:
garo написа:от 10 април до цъфтежа на акацията по 5кг захар на кошер иот 10 август пак по 5кг на кошер вече 18 години и за сега взимам максимума за годината от това което ми позволи природата
Колега
Редно е за активиране работата на майката пролетно време да се подхранва през 3 - 4 дена със около 300 - 400 мл захарен сироп. Също така сироп се дава когато започне преноса на прашец от природата. В различните райони това е по различно време.
Това което ти даваш според мен е леко казано прекалено.
кошерите ми са на 670 метра надморска височина и няма как да знаеш кога какво трябва за мойте кошери не хвана ли акацията съм на фалит
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от светльо »

Ами ти и така със това изчакване до 10 април наистина ще се докараш до фалит - чак тогава ли има прашец при теб ..... честно казано,силно се съмнявам
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от garo »

светльо написа:Ами ти и така със това изчакване до 10 април наистина ще се докараш до фалит - чак тогава ли има прашец при теб ..... честно казано,силно се съмнявам
50 дни преди акацията иначе рояват
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от venco »

garo написа:
светльо написа:Ами ти и така със това изчакване до 10 април наистина ще се докараш до фалит - чак тогава ли има прашец при теб ..... честно казано,силно се съмнявам
50 дни преди акацията иначе рояват
Значи след 2-3 дни в моя район
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”