Подхранване на пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от valyo »

И аз съм на около 600 метра, но чисто технически толкова захар не мога да дам ако искам да не ходи в меда дето го ям. Подхранвам есен и пролет с по < 1 литър сироп на кошер. За повече няма място по питите, нали все пак и стеснявам.
Есента храних едни по-слаби рояци с по около 1.5 СИРОП, не захар. Пролетта питите бяха натъпкани със мед, предполагам преработен сироп. наложи ми се да "стеснявам" допълнително пролетта.
Абе пчеларстванто в райони без паша си е неблагодарна рабоа. само четеш как хората извадили рапица, после акация, па липа па фацелия па бикет па слънчоглед. Колегата пък почва още от черешите, минава цялата верига и накрая вади и бръшлян. А на високото, като изтървеш акацията, чакаш средата ан август за малко букет.:) .
Но пък ни е вкусен меда поне. И си викам, като е малко поне да е чист.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

valyo написа:И аз съм на около 600 метра, но чисто технически толкова захар не мога да дам ако искам да не ходи в меда дето го ям. Подхранвам есен и пролет с по < 1 литър сироп на кошер. За повече няма място по питите, нали все пак и стеснявам.
Есента храних едни по-слаби рояци с по около 1.5 СИРОП, не захар. Пролетта питите бяха натъпкани със мед, предполагам преработен сироп. наложи ми се да "стеснявам" допълнително пролетта.
Абе пчеларстванто в райони без паша си е неблагодарна рабоа. само четеш как хората извадили рапица, после акация, па липа па фацелия па бикет па слънчоглед. Колегата пък почва още от черешите, минава цялата верига и накрая вади и бръшлян. А на високото, като изтървеш акацията, чакаш средата ан август за малко букет.:) .
Но пък ни е вкусен меда поне. И си викам, като е малко поне да е чист.
Колега,
Няма как с литър и половина сироп да задръстиш кошерите с преработен захарен сироп. Това количество пчелите даже не са го усетили.
Колкото пчеларството в райони без паша наистина е неблагодарна работа, точно за това, когато се създава пчелин се гледа каква паша има в района, но това за вас сигурно не е от такова голямо значение. Иначе има и вариант подвижно пчеларство, тогава паши има достатъчно.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от garo »

Аз пак да попитам чисто технически как подхранваш с толкова захар?[/quote]
15 не пълни хранилни на кошер какво технически е трудно да ги дадеш
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от valyo »

Колега Бонев горе долу си прав, с уговорката че аз не вадя за да продам на всяка цена. Лани при мен беше нулева година заради роене и по този случай не съм вадил изобщо. Т.е. този литър дето съм им го дал и той е бил горница, но го давам защото слагам нозестат и на по-слабите стартовит или подобно. Пролет пак по същите причини.
Не съм бил съвсем точен в поста, признавам не е този литър дето може да запълни кошера.
Има вариант с подвижното пчеларство,но няма време. Работата ми е свързана с командировки и по тази причина опасявам се и сега не полагам всички необходими грижи - ланшното роене е пример. Сега от 7ми март до днес съм бил у нас само за 5 дена - кое по-напред? Смея ли обаче да я оставя та да се занимавам само с пчели и да ми късат нервите някой "Михайловци" :)
Това последното пак не е точно де. И да не се занимава с пчели човек пак има кой да го ядосва ...
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Прав си колега в твоя случай пчеларството е основно удоволствието да си покрай пчелите. Но и това не е малко. Трудно е човек да си вади хляба само с пчеларстване. А относно Михайловците, те не са толкова виновни. Не е луд този който е изял баницата, луд е този който му я дал.Та и нашата е същата. Ако се бяхме организирали когато му беше времето сега нямаше да ближем рани. Ама всеки народ си заслужава управлението, та и с нас е така.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от garo »

valyo написа:Колега Бонев горе долу си прав, с уговорката че аз не вадя за да продам на всяка цена. Лани при мен беше нулева година заради роене и по този случай не съм вадил изобщо. Т.е. този литър дето съм им го дал и той е бил горница, но го давам защото слагам нозестат и на по-слабите стартовит или подобно. Пролет пак по същите причини.
Не съм бил съвсем точен в поста, признавам не е този литър дето може да запълни кошера.
Има вариант с подвижното пчеларство,но няма време. Работата ми е свързана с командировки и по тази причина опасявам се и сега не полагам всички необходими грижи - ланшното роене е пример. Сега от 7ми март до днес съм бил у нас само за 5 дена - кое по-напред? Смея ли обаче да я оставя та да се занимавам само с пчели и да ми късат нервите някой "Михайловци" :)
Това последното пак не е точно де. И да не се занимава с пчели човек пак има кой да го ядосва ...
като сипваш сироп редовно сироп им създаваш работа и ако им слагаш да градят по малко ще ти рояват
vanko01
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 10:00 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от vanko01 »

колеги каква захар ползвате за сироп ,каква марка захар е най добра .
Много видове станаха човек да не знае коя е хубава
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ianev »

Каквато намериш аз намерих 3 вида захар и ги смесвам по няколко пакета от вид като 2-та са 390 Калории а третия вид е 400 Калории по принцип не било от значение. Тази която е по силна (400) е на Горна Оряховица.
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от atanasov2004 »

Привет колеги :) Чета тука и не мога да повярвам-5-10-20кг захар на един кошер
К`во правите бе колеги че те вашите кошери "изпиват"-200-300литра ракия :lol:
Това за мен е ненормално, живи мъки е да тровиш пчелите.... Ползвам кошери система ДБ, кошери не стеснявам-оставям си 10 или 12 рамки, мед вътре има 20-25кг минимум може и повече. Отгоре слягам подходящ плат/брезент най често/или
едно вълнено дебело кече-3мм.,има изрязана дупка под форма на триъгалник но
не е махнато парчето а е подвижно...магазините си стоят отгоре.
Към края на януари-началото на февруари от магазина който е над плодника вадя
2-3 рамки от средата и запредвам напречно триъгълното прозорче плат и поставям върху плата малко зад пчелното кълбо-буркан с кристализирал мед....
Дупката на плата е почти колкото отвора на буркана....пчелите веднага го почват
и пренасят така подадения мед около пилото...не че няма мед но им давам по един или два килограма кристализирал мед-от влагата и топлината отпуща бавно
и много интересно като с фреза го остъргват от буркана....
После при меко време и подходящо-разпечатвам на два пъти по 1-2 пити с мед...
Никаква захар. Който храни с мед-вади мед :D Захарен сироп се е налагало да дам САМО В ЛОША ГОДИНА/1-2 ПЪТИ ДО СЕГА/ и то есента за попълване на слаби
семейства със запаси.... Успех през 2012г.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Реших да подхраня по гладните кошери с
магазинни пити с останал мед след медосбора.
Сложих ги в магазина и го отделих с найлон с дупка от плодника.
Не вземат меда, защо ли :?:
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:Реших да подхраня по гладните кошери с
магазинни пити с останал мед след медосбора.
Сложих ги в магазина и го отделих с найлон с дупка от плодника.
Не вземат меда, защо ли :?:
Разпечата ли меда?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Меда не е запечатан , събран е слад медосбора :roll:
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Майка »

Сигурно нямат място от пило и са силни и имат нужда от пространство.

Аз имам един такъв - много пило, много пчели и не искат да свалят, просто защото половината пчели са горе въпреки найлона. Сега, като стане хладно може да почнат да свалят долу.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от зуница »

Д.Б. ли е или корпусен?
При моите Ф. поставям магазина отдолу да си качат незапечатаното горе.Повече не ги закачам.Не ми се е случвало напролет да открия мед най-отдолу и приемам , че си го прибират когато им трябва.При Д.Б.обикновено всичко си прибират, ако не е запечатано.Вадя само запечатаното, а там дето има малко незапечатано пулверизирам с вода, както и изцентрофугираните рамки. Досега не са ми отказали да си изсушат магазин.
Но не мога да се оплача, че са задръстили плодника с мед .За такава ситуация мога само да си мечтая.Пашата не им дава да се задръстят.Пробвай един от тия два начина. Може и при тебе да проработи.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от solaris60 »

Трябва да се напръска с вода, както писа по горе зуница. По този начин се повишава процентното съдържание на вода в меда и логично пчелите ще го преработят отново или в случая ще го вземат.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”