Подхранване на пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Ей ся стана интересно ! :D :D :D
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ico_dok »

Цеко Сифоня написа:
ico_dok написа:Все пак следиш прогнозите за времето и не сипваш ако има мъгла или дъжд.
Да попитам.Колега Ицо защо не трябва да се дава сироп-било то захарен или медов ако има мъгла или дъжд?Аз пък си мислех точно обратното.Поясни моля те.
Колега Цеко, никъде не съм писал, че НЕ ТРЯБВА, а разсъжденията ми са следните: при мъгла и дъжд влажността на въздуха е 100% , при студеното време в средата на март да вкарваме допълнително влага в кошера време най-доброто решение. Ако животинките са гладни - тогава се избира по-малката злина.
Аз вчера сипах по 200мл захарен сироп на кошер, макар да си имат много мед, търся стимулиращия яйцеснасянето ефект. Днес пак ще сипя. Надявам се да успях да изразя ясно разсъжденията си, а и не твърдя че съм абсолютно прав, не се смятам за капацитет в пчеларството!!!
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tatu »

Защо не помислите че по това време пчелите се нуждаят от вода за да хранят пилото а пишете само за влага.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tatu »

При осем - десет градуса пчелите излизат и търсят вода и голяма част от тях не могат да се върнат обратно в кошера и загиват .Вчера наблюдавах тази грозна картина .Стана голям мор по локвите .За да хранят пилото с мед е необходима вода която трудно се набавя при тези атмосферни условия така че по добре е да се даде по малко захарен сироп който ще се използва за храна на пилото и ще стимулира яйцеснасянето.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от valaz »

В пчеларските книги препоръчват при правенето на сиропа, първо водата да заври, след което да се добави захарта и след като поистине, да се добави меда и да се даде на пчелите. Никъде обаче не обясняват, защо е необходимо първо водата да завира, а после да чакаме да истине? Много по-бързо се получава, ако загреем водата малко, така че след добавяне на захарта, температурата да стане подходяща за добавянето на меда.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от valyo »

Не знам какво е бил написъл човека, мисля че при завирането по-сложните захари да се разградят до по-прости. Защо трябвада изтива преди меда всички знаят.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

А защо на бебетата им преваряват водата?
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Yonko »

Преварява се за да се обеззарази и да не вкисва сиропа
bayspiro
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Сеп 04, 2010 1:30 pm
Местоположение: крумовград

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от bayspiro »

Колеги, има ли някой впечатление при подхранване с Витамакс Формула(препарат с доста витамини) :?:
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Aleksey »

burgas написа:
Yonko написа:През пролетта (като цъфне дряна) разпечатвам меда около пилото или давам пити с разпечатан мед, които съм прибрал от есента. Пчелите бързо го вземат и почистват празните килийки, а майката веднага ги осеменява. Ако им дадеш сироп, те го смъкват в питите около пилото и блокират майката. Освен това сиропа не е пълноценна храна и допълнително изтощава презимувалите работнички. Отглеждам пчели от 2002г. и моите пчели не знаят вкуса на захарта.
Едно голямо Браво :D
Горките пчели та поне едно зрънце шикер им дайте.Естествено че захарния сироп нее пълноценна храна,но определено ги стимулира.И аз разпечатвам мед въртя рамки, но не ги лишавам от захарен сироп със стартовит.В резултат силни и здрави семейства,но те трябва да са силни още от есента а през пролета само да ги "подбутваш" с малко захарен сироп.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от светльо »

Цеко развитието на семействата почти няма таван и особенно когато говорим за промишлено пчеларство захарта не само е препоръчителна,ами и задължителна!!!

И понеже аз съм от пчеларите,които задължително имат подхранвания и със мед всяка година,да ти отговоря на въпроса от по-горния пост - да макар да подхранвам със мед съм имал лоши години т.е.едното с другото няма нищо общо!!!

п.п.неоспорима истина е,че захарта стимулира яйцесноса - но и за меда,и за захарта си има периодите,в които да се дават и в които да не се дават.(или поне за меда,просто има периоди,в които няма смисъл да се дава)
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tatu »

Цеко как можеш да коментираш развитието на пчелите със захар при положение че не си давал никога на твоите пчели .Навремето когато давах по 50 кг на кошер захар нямах лоша година и имах нулева смъртност ,но както ограничих на 5 кг захар се появиха и лоши години като 2007 година например и смъртност има .Когато се случи бедна година ми е интересно какво правиш .
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tatu »

Грешка няма как се вадеше по 120 кг от кошер по бай Тошово време.Почваш да храниш на първи март с малки прекъсвания по време на липата и слънчогледа и спираш на седми ноември .
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от светльо »

Цеко Сифоня написа: Прав си колега не трябва да коментирам нещо от което нямам преки наблюдения-само исках да изтъкна положителната страна на подхранването с мед-колкото и нерентабилно да е според някои.
стига със тези глупости не само,че не е нерентабилно,ами си и има както споменах периода във който ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се дава мед - не храним със мед,не храним със захар,а после голямото чудене как така било възможно в началото на април моя милост да има на 7-8 рамки пило ....... ами имам,дори на 15 април съм си правил отводки,във акацията правя втори тур,да не казвам,че от тези отводки вадя и мед.

Ако някой гледа пчели за кеф или за едно текене мед за децата,няма нужда от такива подробности - но ако говорим за промишлено пчеларство,ако говорим за доходи,подхранванията и със мед и със захар са задължителни.Когато някой вземе да ми се обяснява колко много е усвоил тънкостите във пчеларския занаят и накрая ми се изтъпанчи,че вади по сто кила мед и не дава кило захар,просто спирам да приказвам със него - тези номера за софиянците,не на мен.

За пореден път се убеждавам,че колегата tatu е от по-старата генерация и е пчелар със много,много опит - и според мен лично малко преувеличава със цифрата от 50кг. и датата 7 ноември,но определено понеже сам от моя опит го знам това,потвърждавам че силното редовно подхранване със захарен сироп,развива семействата така както нищо друго,което можем да сторим за тях и улеснява целия ни работен процес .... всъщност поизлъгах малко,защото по един критерии ни утежнява работата и то със много,и това е ваденето на мед!!!!

Няма ДБ,няма ЛР,няма размери на рамки - липсата на подхранване,не може да се компенсира със нищо друго,във всяка една стойностна книга на пчеларска тематика,хората пишат,че теоретичния и практичния минимум под който не трябва да падаме е 10кг захар на семейство ..... това е МИНИМУМ,аз съм стигал до 20кг. и знам какво съм вадил и какви семейства съм имал.

Уви забелязвам,че начинаещите не четат книги,а вестници и не се учат от пчелари,а от хайлази - или вадят меда до дупка и тикат безбожни количества захар или изобщо не подхранват със каквото и да е било ........ разберете,че било то кокошка,кон,мечка,риба,пчела и изобщо което и да е животно,щом ще изкарваш пари от него,това добиче ще бъде със сигурност натоварено във повече от колкото във природна/естествена/свободна среда,което съответно си иска съответната енергийна компенсация под формата на храна.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от bobmastar »

ами напиши си района в профила що ни караш да гадаем.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”