Двусемейни кошери

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Филип
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Дек 31, 2010 9:48 am

Двусемейни кошери

Мнение от Филип »

Колеги, някой отглежда ли двусемейни кошери и имат ли те почва у нас?
Много по-трудно ли се работи с тях. Предимства и недостатъци?
rdrrumen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:28 am
Местоположение: Razgrad

Re: Двусемейни кошери

Мнение от rdrrumen »

Ако се интересуваш от двумайчини мога да споделя опит.
Относно работат ако можеш да вдигаш тежко няма проблем, за сега съм постигнал 3, 3.5 пъти по вече мед в срванение с едномайчините.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Двусемейни кошери

Мнение от valyo »

От дядо имам останал (поизгнил) кошер като този на картинката. 3 ДБ плодника с по 8 пити , преградени отгоре с ханеманова решетка, над тях един ДБ магазин с 24 пити + още 8 плодникови които да се ползват като магазин. Много красив кошер , но мед май не е давал :).....

Изображение

Между 24 рамкови магазин и горня 8 рамков няма преграда - картинката заблуждава.

Доколкото знам не е било много успешно пчеларстването с него - може би заради малкото паша, но се е представял по-зле от ДБ с които дядо е пчеларствал.


Ама той стареца си беше як, нямаше проблем да вдига магазини с 24 пити .... Плюс това кошера е с дървен покрив на всички елементи ,т.е. има да се свалят и редят около 16 керемиди
derventliev
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Ное 13, 2010 7:03 pm

Re: Двусемейни кошери

Мнение от derventliev »

"rdrrumen" е прав.
Иначе не двусемейните, а двумайчините семейства дават повече мед. Ползвам ЛР-кошери. При тази система и едномайчините семейства дават около два пъти повече от същите в ДБ-кошери. Проблемът е с височината на кошерите при двумайчините семейства, тя достига до 230 - 250 см. ( при 8-9 корпуса).
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Двусемейни кошери

Мнение от dimitarbonev »

не само височината е проблема. Обработката на един такъв кошер изисква много повече време отколкото да прегледаш 3-4 едномайчини. Освен това не винаги можеш да хванеш 3 пъти повече мед от едномайчин. Практиката показва, че е много по-лесно да се работи с помощни семейства отколкото с двумайчини.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rdrrumen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:28 am
Местоположение: Razgrad

Re: Двусемейни кошери

Мнение от rdrrumen »

А на теория не били трябвало даже 4пъти по-вече мед да вземеш.
Освен това икономията, коята се прави от храна през зимата е друго нещо
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Двусемейни кошери

Мнение от dimitarbonev »

Нещо не ми се вързва това с икономиите и с многото мед. То когато има принос в природата и семейството е достатъчно силно не е необходимо да работиш е много майки за да получиш голям добив. А повечето майки означава повече пило. Аз правих един експериментален двумайчин кошер преди години. Е постигнах 50 пити с пило и направих доста отводки от това семейство, но мед не извадих. То нямаше и как да стане. От тогава двумайчин за отводки и едномайчини за мед. Когато работиш с помощни семейства имаш възможност да подсилиш основните в подходящия момент за да узвоиш добре текущата паша, както и да вземеш от основното семейство, когато има опасност да изпадне в роево състояние. За мен с помощно семейство е по-удачния вариант, пробвал съм и съм по-доволен. Обаче не съм си надвил над мастрафа, че да си направя на всеки два кошера един помощен. ще дойде и този момент някой ден.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rdrrumen
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:28 am
Местоположение: Razgrad

Re: Двусемейни кошери

Мнение от rdrrumen »

Икономията идва от това,че долното семейство топли горното и то изразхдва много малко храна.
Двете семейства по време на зимуване са разделени с мрежа с отвори 3мм, а през активния период се използват 2 ханеманови решетки.
pchelar12
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Авг 24, 2010 10:05 pm

Re: Двусемейни кошери

Мнение от pchelar12 »

бонев е прав.другите гледат много филми
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Двусемейни кошери

Мнение от dimitarbonev »

Нека не бъркаме нещата. Ако става дума за зимуване да. Аз също слагам по-слабите семейства да зимуват над някое по-силно, не заради икономиите, защото те са незначителни, а за да може по-лесно да изкара зимата и да се развие по-добре на пролет. Но нека видим какво се случва с едно двумайчино семейство разделено с ханеманова решетка. Всяка от майките снася. Има много кърмачки и питите бързо се пълнят с прясно пило. Пашите не са чак толова силни и всичко постъпващо отива за изхранване на пилото. Слагаме кодпус сслед корпус ротираме и пак пило. В един момент ако се опитаме да ограничим майките следва роево състояние. Аз съм виждал как в двумайчин кошер с 50 пити пило изпада в роево състояние. Е това е много добър вариант ако решиш да правиш отводки. Един такъв кошер е много добър донор. Нека да видим и другия вариант. Помощно семейство над основното разделено със снеглерова табла. Пак работят две майки всяко семейство се развива самостоятелно. В един момент идва главна паша и времето се очертава да е подходящо. Налиташ основното семейство от помощното и оползотворяваш пашата. Ако пашата се провали имаш вариант да налетиш помощното семейство и по този начин да предотвратиш изпадането на основното в роево състояние. Този вариант обаче е много по- трудоемък от гледна точка на раход на време за кошер. Другия вариант е между всеки два кошера да имаш един помошен. Той е само донор и от него взимаш пило за да подсилиш основните, когато е необходимо. Тук обаче опцията за налитане на нуклеуса при провал на пашата е много затруднена. Всеки метод си има своите предимства и инедостатъци и съответният разход на труд и време. Всеки сам трябва да прецени до каква степен целта оправдава средствата и дали си струва.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
simple
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 6:37 pm

Re: Двусемейни кошери

Мнение от simple »

някой пробвал ли е с 12 рамков дб разделен на две и ханеманова решетка отгоре.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Двусемейни кошери

Мнение от данко пейчев »

simple написа:някой пробвал ли е с 12 рамков дб разделен на две и ханеманова решетка отгоре.
Никой ли не работи така?Мен също ме интерисува защото вече имам 2бр, и чакам да даде времето да ги заселя.Взех идеятя от книгата "пчеларски тайни"
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Двусемейни кошери

Мнение от зуница »

някой пробвал ли е с 12 рамков дб разделен на две и ханеманова решетка отгоре.
Преди години пробвах.Два входа, различно оцветени половини.
Зимата беше сравнително топла и почти непрекъсното се облитаха.Забелязах голямо движение между двата входа на кошера.Пролетта двете семейства бяха плътно до преградната дъска.Бяха зимували на топло.След едно застудяване забелязах ,че от единия вход не излизат пчели.При отваряне в едната страна от 6 пити "7" пълни с пчели(претъпкано) , а от другата 1-2пити и майката мъртви.Кога и защо се бяха прехвърлили при младата майка не разбрах.(А уж само мъжете "налитаме" на младо.) Прекратих опитите.А и 6 пити са малко за зазимяване на силно семейство.Останаха само каналите от преградните дъски.Ако при някой системата работи нека пише.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Двусемейни кошери

Мнение от Krasio1980 »

simple написа:някой пробвал ли е с 12 рамков дб разделен на две и ханеманова решетка отгоре.
не съм пробвал,но от наследството което получих имаше такъв кошер разноцветен и беше при купчината инвентар от други ,а не вътре в пчелина :wink: това само говори по себе си...и като питах ,по-скоро е експеримент това от колкото някаква солидна пчеларска практика :!:
пчеларството е проста работа за умни хора
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Двусемейни кошери

Мнение от Aleksey »

simple написа:някой пробвал ли е с 12 рамков дб разделен на две и ханеманова решетка отгоре.



Аз съм пробвал двумайчно в 12дб,но не целогодишно.В края на лятото разделям корпуса с мрежеста преграда и настанявам отводка .Отпред също преграждам с дъска.Двете семейства остават заедно до първа паша.Като зацъфти джанката слагам ХР отгоре и магазин с ВО.В началото на пашата махам едната майка с една-две рамки.Обикновенно за 1.05 кошера е с 3-магазина и две отводки.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”