правилно подхранване

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: правилно подхранване

Мнение от NikolaiManolov »

Колега, Володя, това, че си с найлон не означава, че можеш да си ги преглеждаш по всяко време! То и аз съм по същата система, но при прегледите се гледа плодника, а не магазина. За преглед, изчаквам температурата да се качи над 13-14 градуса.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: правилно подхранване

Мнение от volodq »

NikolaiManolov написа:Колега, Володя, това, че си с найлон не означава, че можеш да си ги преглеждаш по всяко време! То и аз съм по същата система, но при прегледите се гледа плодника, а не магазина. За преглед, изчаквам температурата да се качи над 13-14 градуса.
И какво ми пречи според теб да сваля магазина и да погледна през найлона пчелите- ако се наложи и при мин.температури?А и благодаря че ми каза,че се гледа в плодника,а не в магазина!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от morfeii »

volodq написа:
NikolaiManolov написа:Колега, Володя, това, че си с найлон не означава, че можеш да си ги преглеждаш по всяко време! То и аз съм по същата система, но при прегледите се гледа плодника, а не магазина. За преглед, изчаквам температурата да се качи над 13-14 градуса.
И какво ми пречи според теб да сваля магазина и да погледна през найлона пчелите- ако се наложи и при мин.температури?А и благодаря че ми каза,че се гледа в плодника,а не в магазина!
моите също са под найлон и прегледа става много бързо но са ударили челото горе и затова подхранвам със питки
dimov
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 27, 2006 12:32 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimov »

колко струва килограм Апифонда?
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: правилно подхранване

Мнение от volodq »

dimov написа:колко струва килограм Апифонда?
Във Враца е 3.50лв. за килограм.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

Днеска ходих да погледна отводките. Две от тях са ми загинали. Понетака беше на пръв поглед. Нханилките замръзнали и при почукване никакав звук. Да им сложа ли по една лъжица мед, за да проверя дали има някой.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: правилно подхранване

Мнение от volodq »

dimich87 написа:Днеска ходих да погледна отводките. Две от тях са ми загинали. Понетака беше на пръв поглед. Нханилките замръзнали и при почукване никакав звук. Да им сложа ли по една лъжица мед, за да проверя дали има някой.
Какъв мед при тези температури бре колега-чуй ги със слушалки или с маркуче!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

Днеска сложих една лъжица мед върху отвора на хранилката, като затвори отвора. Така ако има живи пчели да си го вземат. Ако до няколко дена го вземат, предполагам че има шанс за тези семейства. А при по-топло време ще го обединя.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: правилно подхранване

Мнение от славов »

кълбото се разпуща при температура-6 градуса,при тия отрицателни температури няма никаква полза от поставяне на мед в хранилките единствено директно върху питите и то ако пчелите са стигнали горния им край.
колменеро

Re: правилно подхранване

Мнение от колменеро »

dimich87 написа:Днеска сложих една лъжица мед върху отвора на хранилката, като затвори отвора. Така ако има живи пчели да си го вземат. Ако до няколко дена го вземат, предполагам че има шанс за тези семейства. А при по-топло време ще го обединя.
И какво ти попречи, да го отвориш и да разбереш, вместо да се чудиш и маеш?
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

Ами през зимата не съм отварял кошер. И не знам как ще се сържат. Ако има някой вътре. Надявам се да е оцеляла майката с малко пчелички. А след като се затопли или ще ги обединя двата съмнителни кошера. Или ако е останал поне единия ще добавя малко пило с пчели да им помогна. Тези 2 кошера се намират зад една постройка. Слънцето, ако го има е до към 10-11 часа, след това пада в сянка. Другите кошери като ги напече през деня, въпреки минусовите температураи забелязвам някоя пчела да излиза на облитане.
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от venco »

dimich87 написа:. Другите кошери като ги напече през деня, въпреки минусовите температураи забелязвам някоя пчела да излиза на облитане.
Последно промяна от venco на Сря Окт 16, 2013 10:10 pm, променено общо 1 път.
ivelindonev
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 12:06 am

Re: правилно подхранване

Мнение от ivelindonev »

здравейте приятели
моя пчелин е в близост до морето
миналата неделе беше достатачно толкичко и реших да им подам по една питка мед/пудра захар 1:4 очаквам още студове затова не ми се искаше да ги подхранвам и с белт.на храна ..но след около 2 седмици до 1-5 март ше подам и битка с прашец или заместител белт.чен .. а течното подхранване доколото знам се започва след като има в природата вече прашец,при недостиг на хранителни запаси -сироп захар/вода 1/2 а за подбудително подхранване 1/1 +2 гр.лимонтозу на кг.сироп
използвам от миналата година и етерични масла в сиропа но само до няколко пути в подхранването
пример: лимонена трева+градинска мента 1мл / 1 л сироп пчелите много го харесват а сам чел че засилва имунната система и стимулира майката ..тези дже билки
и другата рецепта можете сами да си комбинирате с мащерка,кориандар,анасон,чубриза а когато използвате почече билки 1 мл./ 5 л сироп
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от ba4o_ivan1976 »

venco написа:
dimich87 написа:. Другите кошери като ги напече през деня, въпреки минусовите температураи забелязвам някоя пчела да излиза на облитане.
Не е нормално да излизат при минусови температури.
Търсят манжа преди да умрат !!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

Преди седмица на всички кошери сложих по 2 лъжици мед в хранилката. На никой кошер не са се качили да го вземат. Има пчели да излизат, като чукна се чува жужене. Отводките предполагам че са загинали. Зимата беше доста тежка и предполагам ще е трудна тази година.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”