правилно подхранване

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: правилно подхранване

Мнение от Лежаков »

dimich87 написа:Преди седмица на всички кошери сложих по 2 лъжици мед в хранилката. На никой кошер не са се качили да го вземат. Има пчели да излизат, като чукна се чува жужене. Отводките предполагам че са загинали. Зимата беше доста тежка и предполагам ще е трудна тази година.
Не предполагайте, а бъдете сигурни, че годината ще бъде трудна за всички които:

1. Спестили са пари и са си купили /направили/ некачествени кошери.
2. Направили са всичко по силите си, за да задържат влагата, в и около кълбото.
3. Решили са да отглеждат пчелите, като едър рогат добитък.На ясли /хранилки/.През седмица по две лъжички мед, питки, сиропи и др.
4. Използвали са евтини и неефективни препарати за профилактика и лечение.
5. Неразумно са отваряли и ровили в кошерите при минусови температури.
6. И още, и още, и още нашенски методи и рационализации.

Зимата наистина е лоша, но зазимяването на семействата и грижите са още по-лоши.
"Икономията е майка на мизерията".
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от toko652003 »

Как правите подхранване на пчелите си за да ги развиете за рапицата?

При нас(Шуменско) рапицата цъфти около 15-20 април плюс минус десет дни в зависимост от годината.
Това означава, че за да имам количество летящи пчели трябва да съм възбудил майката и пчелите 40 дни по-рано.Досега не съм подхранвал по-рано от 15 март и то с твърд мед в хранилките или с надраскани пити, но тази година мисля да хвана рапицата.

Някакви идеи?
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: правилно подхранване

Мнение от Лежаков »

Здравей Токо,

При нас на село възбуждаме майката, като слагаме на дъното на кошера снимки на голи търтеи. Като цъфне рапицата , гониме пчелите навън. Пускаме обратно само тези ,които са се натоварили над допустимото и се връщат пълзейки по земята. Тези които все още летят, ги връщаме обратно.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: правилно подхранване

Мнение от Aleksey »

toko652003 написа:Как правите подхранване на пчелите си за да ги развиете за рапицата?

При нас(Шуменско) рапицата цъфти около 15-20 април плюс минус десет дни в зависимост от годината.
Това означава, че за да имам количество летящи пчели трябва да съм възбудил майката и пчелите 40 дни по-рано.Досега не съм подхранвал по-рано от 15 март и то с твърд мед в хранилките или с надраскани пити, но тази година мисля да хвана рапицата.

Някакви идеи?
Във една друга тема малко поспорихме за ранното подхранване.А летящтите пчели трябва да има и кой да ги посреща и колкото повече посрещачки има толкова повече е добива.Относно лежака със сигурност няма да е готов за рапицата даже и за акацията.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от toko652003 »

Алексей съгласен съм, че трябва да има баланс на пчелите. И все пак въпроса е как да се развие по-рано семейството, когато времето все още не позволява кой знае, какви подбуди.
Освен да се обединяват семейства преди пашата.
toko6520035927(Skype)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от dimitarbonev »

Подбуждането става със захароза.Тя стимулира задглътачните жлези на пчелите и те почват да отделят повече млечице, но задължително в комбинация с прашец или заместител. В дебелите бумаги пише над 10%. Сега в природата прашеца е в недостиг и ако искаш да съхраниш зимните пчели още малко то е необходимо белтъчната храна да я даваш заедно с питката. И естествено да се затопли и гнездото.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: правилно подхранване

Мнение от данко пейчев »

[quote="Лежаков"]Здравей Токо,

При нас на село възбуждаме майката, като слагаме на дъното на кошера снимки на голи търтеи.-:/ А XXL не им ли пущате /:lol: :lol: :lol:
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: правилно подхранване

Мнение от velikia7 »

toko652003 написа:Алексей съгласен съм, че трябва да има баланс на пчелите. И все пак въпроса е как да се развие по-рано семейството, когато времето все още не позволява кой знае, какви подбуди.
Освен да се обединяват семейства преди пашата.
Ако си наясно какво правиш а като гледам не си.Ползвай стартовит.Но при подхранване с него можеш да ги намериш по дърветата ако не ги преглеждаш по често.А за да хванеш рапицата просто прехвърли някоя пита с пило което излиза на по слабите кошери,после те сами ще се оправят.Ако и така не стане ползвай по системата на Лежаков
80бр.ДБ
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от toko652003 »

Ами едно мога да кажа "На слепите врабчета господ им помага''.Тази година рапица няма почти никъде, а където я има закъснява и със сигурност ще цъфне след първи май.
А иначе за това дали съм наясно аз най-добре си знам. Форума е затова да се допитваме, да задаваме въпроси, да спорим и т.н.
След основния преглед установих че много малка част имат нужда от ''хранене'' а на другите им давам вече стимулиращо през 5-6 дни захарен сироп. Има вече прашец и мисля без допълнителни ''стимуланти'' средните и силните ми семейства ще се развият за рапицата. До седмица ще започна да качвам снимки да се види вътре за какво иде реч.
Успех ви желая за ранните паши!
toko6520035927(Skype)
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: правилно подхранване

Мнение от kapaneca »

Здравейте.Темата е доста интересни и тепърва в близките месеци ще бъде актуална,може да споделите натрупания опит за изминалата година и какви мерки ще предприемете за напред :?:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”