правилно подхранване

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

правилно подхранване

Мнение от morfeii »

днес говорих със колега които е пчелар от15 години и той ме съветва да давам на пчелите извара и витамин б12 правилно ли е точно сега да давам тези добавки примесени със питки
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от dimitarbonev »

Какво целиш. Подбудително подхранване, за ранно развитие или спасително такова. Какви запаси имаш. Ако пчелите са гладни слагай, но рискуваш да ги подбудиш. После погледни прогнозата за времето. Дали пчелите ще могат да се облитат.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от morfeii »

dimitarbonev написа:Какво целиш. Подбудително подхранване, за ранно развитие или спасително такова. Какви запаси имаш. Ако пчелите са гладни слагай, но рискуваш да ги подбудиш. После погледни прогнозата за времето. Дали пчелите ще могат да се облитат.
целта ми е да попълня запасите от мед
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от dimitarbonev »

Моя съвет е сега да не избързваш с "добавките" Те ще стимулират майката да снася и предвид условията на вън за сега не е много желателно. Добавките остави за следващото подхранване.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от morfeii »

dimitarbonev написа:Моя съвет е сега да не избързваш с "добавките" Те ще стимулират майката да снася и предвид условията на вън за сега не е много желателно. Добавките остави за следващото подхранване.
благодаря колега
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

Здравейте. От Русе съм. При нас температурите са под 0 градуса и пчелите нямат възможност да излизат. Дават го да се затопли малко чак след 2 седмици. Когато започнат да се облитат ли да започна даването на малко мед, а след това и медена питка. Миналата година първото подхранване го направих на 10 февруари, но беше по-топло и пчелите излизаха. Сега мисля да чакам поне до 20 февруари.
Ще съм благодарен да споделите опита си.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: правилно подхранване

Мнение от NikolaiManolov »

Ако пчелите ти са зазимени с достатъчно запаси от мед, според мен, не бързай с подхранването. Може да храниш, ако има опасност някое семейство да загине от глад. Както казва и колегата Бонев, има голяма опасност да ги излъжеш пчелите и после при някой голям студ да умрат от глад. Лично аз, започвам да храня със сироп около 20 март, но при положение, че има рапица. Тази година се очертава да я разорават и мисля да почнем в началото на Април и да ги готвим за Акацията. При прегледите ще им разпечатвам по малко мед от техните рамки. Това е засега и успех!
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

Аз не говоря за подхранване със сироп, а с малко мед и след това слагам в хранилката медена питка. Поне миналата година така направих. Притеснявам се понеже отводките ми са слаби, но имаха достатъчно мед. Чувал съм че изяждат меда в средните пити и се качват нагоре, а в крайните остават пълни с мед, но файда от него нямало ако е много студено и не могат пчелите да стигнат до него.
Отводките ги зазимих на 5 рамки пълни с мед, около 10-12кг. Пчелите покриваха 4 междурамия, но бяха в предната половина на рамките, а задната беше празна. Надявам се да оцелеят.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: правилно подхранване

Мнение от volodq »

dimich87 написа:Аз не говоря за подхранване със сироп, а с малко мед и след това слагам в хранилката медена питка. Поне миналата година така направих. Притеснявам се понеже отводките ми са слаби, но имаха достатъчно мед. Чувал съм че изяждат меда в средните пити и се качват нагоре, а в крайните остават пълни с мед, но файда от него нямало ако е много студено и не могат пчелите да стигнат до него.
Отводките ги зазимих на 5 рамки пълни с мед, около 10-12кг. Пчелите покриваха 4 междурамия, но бяха в предната половина на рамките, а задната беше празна. Надявам се да оцелеят.
Погледни ги отгоре и ако не се виждат пчелите- значи имат достатъчно мед и не е нужно да храниш!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: правилно подхранване

Мнение от Nic »

volodq написа:
dimich87 написа:Аз не говоря за подхранване със сироп, а с малко мед и след това слагам в хранилката медена питка. Поне миналата година така направих. Притеснявам се понеже отводките ми са слаби, но имаха достатъчно мед. Чувал съм че изяждат меда в средните пити и се качват нагоре, а в крайните остават пълни с мед, но файда от него нямало ако е много студено и не могат пчелите да стигнат до него.
Отводките ги зазимих на 5 рамки пълни с мед, около 10-12кг. Пчелите покриваха 4 междурамия, но бяха в предната половина на рамките, а задната беше празна. Надявам се да оцелеят.
Погледни ги отгоре и ако не се виждат пчелите- значи имат достатъчно мед и не е нужно да храниш!
Това при каква външна температура се прави, т.е имали зависимост от температурата къде ще се намира кълбото, дали върху рамките или навътре.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

От 3 дена отварям само капака да го изтръскам от снега. Хранилката съм я оставил с големия капак леко отворен и с преградата. Забелязвам че малкото капаче на някой кошери има доста скреж. Предполагам че е от много влага. Има и 10-15 умрели пчели в хранилката. Не съм ги хранил все още. При нас вече 12 дни са отрицателни температурите и по прогноза ги дават да са отрицателни още 10 дни. Като се наведа над хранилката се чува жужене, което малко ме обнадеждава.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: правилно подхранване

Мнение от dimitarbonev »

А защо изтърсваш капака от снега? Снега пази от студа. По-добре да си стои отгоре
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: правилно подхранване

Мнение от saso »

Nic написа:
volodq написа:
dimich87 написа:Аз не говоря за подхранване със сироп, а с малко мед и след това слагам в хранилката медена питка. Поне миналата година така направих. Притеснявам се понеже отводките ми са слаби, но имаха достатъчно мед. Чувал съм че изяждат меда в средните пити и се качват нагоре, а в крайните остават пълни с мед, но файда от него нямало ако е много студено и не могат пчелите да стигнат до него.
Отводките ги зазимих на 5 рамки пълни с мед, около 10-12кг. Пчелите покриваха 4 междурамия, но бяха в предната половина на рамките, а задната беше празна. Надявам се да оцелеят.
Погледни ги отгоре и ако не се виждат пчелите- значи имат достатъчно мед и не е нужно да храниш!
Това при каква външна температура се прави, т.е имали зависимост от температурата къде ще се намира кълбото, дали върху рамките или навътре.
Това се прави при всяка външна температура, при която реши да го направи този, който го прави, т.е има зависимост от температурата къде ще се намира кълбото, дали върху рамките или навътре. 8)
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: правилно подхранване

Мнение от dimich87 »

dimitarbonev написа:А защо изтърсваш капака от снега? Снега пази от студа. По-добре да си стои отгоре
:? Аз си мислх че след като почиствам входовете да влиза въздух през тях, трябва и снега да махна от капака, че като почне да се топи, да не се стича по кошера.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: правилно подхранване

Мнение от volodq »

Димич,аз съм с найлон м/у плодника и магазина и мога да ги преглеждам и при -20,но ти чакай по-топло време!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”