Мојот начин на производство на пчелни маики

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
marjan-pcelar
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:28 pm

Мојот начин на производство на пчелни маики

Мнение от marjan-pcelar »

Здраво колеги пчелари .Накратко ке го опишам мојот начин за производство на матици.

Матиците ги произведувам со пресадуванје на најмлади ларви.

Како носач на матичњакот користам чеп од акумулатор на кој ја прицврстувам основата на матичњакот
Изображение

За одредување на староста на ларвата користам изолатор ,но во овој случај ларвата ја одредувам по искуство ,односно показател ми е тродневно залегнато јајце
Изображение

Изображение

Пресадувањето е завршено и основите на матичњаци ги ставам на рамот - носач на матичњаците.
Изображение

Формирам јак стартер во кој има мноштво млади пчели кои се способни да ги ранат матичњаците односно да ги негуваат ларвите.
Изображение

Рамот го ставам во стартерот
Изображение

Резултат од работата
Изображение

Матичњаците ги обезбедувам во кафези како не би пропаднала целата работа
Изображение

После 14 дена старост матичњаците ги распоредувам по оплодњаци
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрав на сите колеги, многу здравје и ви посакувам медна година
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Мојот начин на производство на пчелни маики

Мнение от търтей Радко »

Чудесни маточници !! И в то в капачки за акумулатори.Не съм практикувал такъв начин за производство на пч. майки.Тънкост си е пренасянето на ларвичките.Естествено, като всяко ново начинание , не бих очаквал на 100% успеваемост ( за мен говоря), но винаги съм се интересувал от този метод.Смятам за догодина да "пробвам" на един кошер. Само не ми стана ясно, защо маточника бе сложен в "клетка", за да не бъде прегризан странично (унищожен) от приемното семейство предполагам. Притеснен съм , ако майката се излюпи и остане "затворена" при несвоевременно отстраняване на клетката,знаем ,че първите часове са едни от най-важните в развитието на младата майка, та...само това ме озадачи ( донякъде), освен това и липсата на директен контакт с работничките , го определям като абсолютно неприемлив. Аз всъщност не бих я ползвал. П.П. Да не би пък тези клетки са само до като се пренесат в семействата - срещу неволно повреждане.И след това да се махат :?: .Силно ми се ще да е така :?
marjan-pcelar
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:28 pm

Re: Мојот начин на производство на пчелни маики

Мнение от marjan-pcelar »

Изображение

Изображение
Изображение

Рам со млада пчела во стартер која ги негува-стартува матичњаците и овој рам со недоизградените матичњаци ќе биде поставен од стартер во финишер, .......

Изображение

на нејзино место во стартерот нова рамка (момент кога се поставува горната летвичка со пресадени ларвички) и се гледа дека за неколку минути на долната летвичка веќе е нафатена млада пчела која ги негува - полни матичњаците....

Изображение.....

поставување на рамката со матичњаци од стартер во финишер......
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”