ПОМОЩ

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

дедо
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Дек 08, 2011 6:57 pm

ПОМОЩ

Мнение от дедо »

Не се обръщам с колеги, защото аз още не съм ви колега.Ще съм благодарен ако някой въобще ми обърне внимание и ме посъветва какво да правя защото в момента съм в безизходица.Та накратко историята ми е следната.Реших да си завъдя на вилата 2-3 кошера.Потърсих съвет от стар опитен пчелар ,той поиска да види мястото.Заведох го , огледа го и реши,че там можело да се развие страхотен пчелин, който за 2-3 години да достигне 200 кошера и разни там общи приказки.Та започнах аз.направих 20 кошера ДБ, рамки,инвентар и там каквото трябва.На 20 юни заселихме първите кошери 6 на брой, на 20 юли още 7, изведнъж корифея се отказа и ме остави с 12 кошера.Единият се разформирова от само себе си направи кражба /не знам защо/.Всъщност нямаше майка, като го питам казва, че щели да си направят ,да ама не.Сега имам 6 горе-долу добри кошери по моя аматьорска преценка /след всичко изчетено/ и 6 слаби отводки 2 от ,който нямат майки, нямат пило и събират само мед.Та за това се обръщам към вас да ме посъветва някой какво да правя поне с тези 2 кошера пък по натам ще му търся колая.Пропуснах да кажа,че печеният пчелар не ми обясни нищо за това как се отглеждат пчели,а пък аз разчитах на него.Някой ми каза- разкарай ги- как да ги разкарам като се привързах към тях и ми е жал.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: ПОМОЩ

Мнение от Aleksey »

Няма време за обяснения.Сам неможеш да се справиш-няма време.Намери някой друг от района или поне напиши къде ти е пчелина.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: ПОМОЩ

Мнение от teraforming »

И цяла зима четене и филми на пчеларска тематика до къто почувстваш че ти никне жило на г--а.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: ПОМОЩ

Мнение от Veselin »

Не трябва да се посреща човек така.И ние ли да сме като "учителя" му??Всеки е бил на този хал-най-добре е колегата да присъедини тези без майки към някое семейство и да подхранва яко,не всичко е загубено все още ,догодина повече...
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: ПОМОЩ

Мнение от Gojyto »

Присъедини тези без майките към другите и това е за в момента.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ПОМОЩ

Мнение от Niki S »

дедо, послушай Aleksey. Трябва опитен колега да ги погледне че зимата чука на вратата. 10 кошера не е зле за начало, а двете сем. без майка присъедини към най слабите отводки.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ПОМОЩ

Мнение от genata_fi »

Явно "корифея" е усетил, че ученика знае повече от него и го е изоставил. :lol:
Колега, трудно ще ти е , но не се отказвай, ще се справиш, щом са ти влезли вече пчеличките под кожата.
Ако можеш, поръчай си две майки, със сигурност има в Ловеч при Бумов. Има време, ако приемат майките, те ще снасят по до късно и ще има зимни пчели. Сложи ги в осиротелите семейства и ако не заработят, тези семейства ги обедини с някои от другите слаби семейства. Обединението направи с една пита с мед, като я обвиеш с вестник. Стесни основното семейство в единия край на корпуса, сложи питата с вестника и от другия и край сложи семейството без майка, те ще се обединят. Аз съм си купил екстракт от мента и съм капнал в един пулверизатор вода няколко капки и пръскам рамките, не съм имал проблеми досега. Но все пак , потърси и някой по отзивчив колега в района да ти помага. Успех.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: ПОМОЩ

Мнение от teraforming »

Най - добре е да не експериментира сам. Да си каже от къде е и може някой да помогне от форума.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: ПОМОЩ

Мнение от volodq »

genata_fi написа:Явно "корифея" е усетил, че ученика знае повече от него и го е изоставил. :lol:
Колега, трудно ще ти е , но не се отказвай, ще се справиш, щом са ти влезли вече пчеличките под кожата.
Ако можеш, поръчай си две майки, със сигурност има в Ловеч при Бумов. Има време, ако приемат майките, те ще снасят по до късно и ще има зимни пчели.
Ако са санали търтовки,то извади всички рамки и изтърси пчелите пред кошера,а рамките сложи в други семейства/временно/,сложи 2бр.восъчни основи и закрепи клетките с майките отгоре и затвори кошерите,след 1-2 дена освободи майките, ако това не са сторили пчелите и като видиш градеж върни старите рамки и започни да храниш.Успех!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
дедо
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Дек 08, 2011 6:57 pm

Re: ПОМОЩ

Мнение от дедо »

Пчелите са ми на яз. Искър в месноста Лавандула.И за лошо и за добро около мен няма никой не само с пчели.Изчетох всички теми за присъединяване и за майките, но се страхувам,че мога поради незнание да им навредя.Виждам ,че тук за разлика от много други форуми хората се държат по-добре един спрямо друг, прави ми впечатление,че няма караници и заяждания.От изчетеното във форума разбирам , че има хора с много знания и готовност да помогнат на такива неуки като мен.Разбирам също ,че на някой му е досадно новобранците да питат все едни и същи неща.Но това е защото нямам практика и се страхувам за животинките на никой не му се ще да направи някоя глупост по самоинициатива и да му умрат пчеличките.Единственото нещо което съм научил от бившия ми партньор е. че не се вади рамка от средата защото може да убиеш майката.Благодаря много за отзивчивостта и се извинявам ,но ако не намеря в книгите или форума решение на проблем пак ще ви досаждам.
С уважение към всички: дедо
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: ПОМОЩ

Мнение от ianev »

Колега това с рамката от средата да не се вади е пълна глупост. Може и в магазина да се качи както често се случва при ДБ семействата осеменява и магазинни рамки ако доло е блокирана. Спокойно с времето и практиката ще добиеш уменията и ще ровиш из цялото семейство без проблем. Майката най често се намира на пита където има прясно пило и по рядко в крайните рамки. Според мен ортака ти горе доло има твоите знания даже ти си по напред! Така че четене и постоянство
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: ПОМОЩ

Мнение от Цеко »

Дедо, първо стесни шесте "средни" кошера (остави толкова пити колкото може да покрият пчелите, като вадиш тези без пило, празни или с малко мед), след това стесни и тези без майка, пак на горния принцип (то там пило и без това няма). След един - два дена разформировай двата без майка като прехвърлиш питите в "средните" (като пръскаш пчелите които обединяваш с разтвор 1:1 паток и вода), ако ти останат полупразни пити с мед и има място в "средните" кошери надраскай меда и ги сложи зад пределната дъска, стесни входовете, сложи ленти на всички кошери и ги подхранвай два пъти седмично с по 300-400мл сироп (ако е захарен най късно до края на септември, ако е меден, може и до по късно) и няма да имаш проблем.
Успех!!!
дедо
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Дек 08, 2011 6:57 pm

Re: ПОМОЩ

Мнение от дедо »

Намерих 2 отводки .Мога ли да ги обединя с тях в същите кошери като спазвам процедурата от обясненията.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: ПОМОЩ

Мнение от volodq »

дедо написа:Намерих 2 отводки .Мога ли да ги обединя с тях в същите кошери като спазвам процедурата от обясненията.
Това е най-добрият вариянт,но пак повтарям да ги прегледаш и ако има снесени яйца, значи са станали търтовки и трябва да сложиш майката в клетка за 1-2 денонощия и да изтърсиш старите пчели от рамките пред кошера.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: ПОМОЩ

Мнение от Veselin »

дедо написа:Намерих 2 отводки .Мога ли да ги обединя с тях в същите кошери като спазвам процедурата от обясненията.
Може стига да стигнеш до правилното решение продиктувано от мненията :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”