въпрос за ранни майки

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

въпрос за ранни майки

Мнение от morfeii »

кой месец най рано мога да произведа майка и да се осемени
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от ba4o_ivan1976 »

morfeii написа:кой месец най рано мога да произведа майка и да се осемени
На тоя въпрос ще ти отговори само господ!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от Dinko »

Може да произвеждаш след 1 май :idea:
Тогава вече има търтей.
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от midis69 »

Тази година правих отводки на 07.о4.На гергьовден вече снасяха.Друга година съм правил на05 04,и на18и19.04.
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от morfeii »

Dinko написа:Може да произвеждаш след 1 май :idea:
Тогава вече има търтей.
благодаря за отговора при мен времето за развиване на семейството е кратко
IVO183

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от IVO183 »

morfeii написа:кой месец най рано мога да произведа майка и да се осемени
Батенце, забелязал съм че времето около цъфтежа на акацията е най-подходящ за образуването на отводки.
Не че по-рано не може. Ама тогава е и роевия период, семействата са биологично вече силни. Това е мнение не само мое а и на др. колеги с които поддържам връзка.
Успехи.
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от morfeii »

IVO183 написа:
morfeii написа:кой месец най рано мога да произведа майка и да се осемени
Батенце, забелязал съм че времето около цъфтежа на акацията е най-подходящ за образуването на отводки.
Не че по-рано не може. Ама тогава е и роевия период, семействата са биологично вече силни. Това е мнение не само мое а и на др. колеги с които поддържам връзка.
Успехи.
мисля да направя по рано от май месец април има търтей
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от niki1313 »

Няма да е лошо и да си подготвиш и няколко бащини семейства. Търтеите са в полова зрялост след 45-тия ден от излюпването си. И имай в предвид че да е добра майката това до голяма степен зависи от търтея, защото той предава 75% от гените си. Моето скромно мнение е че най-ранните майки са най-добри създадени и отгледани по правилния начин. А какъв е той? - наука, техника, четене и опити.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от Dinko »

Следвай пътя на нео :idea:

http://www.youtube.com/watch?v=lLXaRtc1f4I
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от kolobus »

:D Нека първо хвърля малко светлина за качеството изобщо на пчелните майки.Качествената майка се отличава с това ,че е оплодена пълноценно!!Конкретно, спермотеката и събира поне от 10 търтея наследственост.В по-горен пост чета някви изблици на пояснение.Но нека колегата да не ми се сърди.Това ,което е написал няма нищо общо с качеството на пчелната майка.Да не говорим пък за ранните майки.Нека всички, които се интересуват от Ранни майки да знаят,че Първо се осигурява Семето и после се мисли за производство.Такъв е редът при производството на ранните майки.Тази зима е необикновенна с мекия си характер.Това означава,че производството на майки изобщо може да започне по-рано от обикновено.При всички технологии на произвадство се храни непрекъснато.Особено при ранното.Пожелавам Ви успех в ранното производство! :D
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от Dinko »

kolobus не подвеждай младите пчелари
да произвеждат майки преди 1 май :idea:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от Scutellator »

За сега и на мен ми изглежда че ще имаме ранна пролет тази година, но нищо не се знае. Така като е тръгнало ако след години акацията започне да цъфти през Февруари и температурите обикновенно се задържат над 25 градуса, може да си отглеждаме перфектни пайки и през Януари.

А пък и да се избърза - няма да се свърши света я - просто майките ще станат по-дребни. Един вид тренировка на сухо. Докато не изхвърлиш първите една-две партиди майки в началото , няма как да се научиш.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от Yonko »

Осеменяването на майките, както и всяка друга дейност в пчеларството не става по календар. Всяка година условията са различни, имало е години май месец да е над 30 градуса (2ОО3г.) и под 8 градуса (2006). А през зимата на 2007 изобщо не падна под 0. Тогава кайсията цъфна в края на февруари.
Аз правя ранни майки веднага щом видя първите търтей, като се съобразявам с прогнозата за времето. Миналата година (2012) направих 14 отводки на 27 април, две от тях станаха търтовки.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от kolobus »

:idea: Колега Администратор, не подвеждайте младите и начинаещи пчелари с тази дата 1 май.В света водещите имена в размножаването и селекцията на пчелни майки организират кампанията точно, когато цъфти рапицата.На мен не ми е известно това растение да прави масов цъфтеж през месец май.Особено за нашата Държава.Ако Вашите възможности и знания се простират единствено в естественото оплождане на майките,то има какво още да научите от световните лидери в майкопроизвадството.В Европа и по Света отдавна се прилага и изкуственото осеменяване /AI*/.С него световните научни организации решават проблемите притискащи пчеларството през последните години.Но за това се изисква сериозни познания в областта.Когато става въпрос за производство на ранни майки практиката обхваща всички техники,които се прилагат.Не може да се спре прогреса колега Администратор.И вместо да правите забележки ,по-добре се включете в дискусията.Младите искат знания.Не искат да са на последно място.Убеден съм ,че и Вие търсите просперитет.Но за това се изисква да си отворен към обществото,към своите колеги и приятели.Даже и към своите потребители.Надявам се с Вас да продължим дискусията и да не правим впечатление на изостанали и закостенели практици.Има достатъчно капацитети сред потребителите ,които биха се включили със своите познания в точно тази материя. :idea:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: въпрос за ранни майки

Мнение от Scutellator »

Има такива мнения, но за сега няма доказателства подкрепящи такова твърдение. От физиологична гледна точка търтея не може да предизвика ерекция ако не се приложи налягане в коремната му област (което става по време на летеж), в противен случай търтеите масово щяха да измират в кошерите (след ерекция търтея загива от задушаване). Дори и при изкуствено събиране на сперма е необходимо търтеите да се принудят да се облетят, за да може в последствие да се предизвика еакулация (както и за да могат да се "изходят" за да не замърсяват пробата).

Наличието на търтеи е едно, друг е въпроса колко от тях са способни да оплодят майката. По време на размножителния период (тогава когато условията са най-благоприятни) 3/4 от търтеите на правилната възраст са стерилни.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”