Рой в хралупа

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
IVO183

Рой в хралупа

Мнение от IVO183 »

Моля за съвет.
Бая се рових във форума но не открих нищо и затова моля да ударите по едно рамо с по някой съвет.
Миналата година беше есенно време един колега ми каза че рой се е заселил в хралупа на дърво до тях. :D
Сега на пролет ако всичко е наред дайте някоя идея как се вадят роеве в хралупи на дървета. Нямам опит :? Свалял съм само захванати на короните на дървета. :roll:
Искам само да подчертая че Колегата не дава дървото да се реже. 8)

Благодаря предварително за съветите :D
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Рой в хралупа

Мнение от volodq »

IVO183 написа:Моля за съвет.
Бая се рових във форума но не открих нищо и затова моля да ударите по едно рамо с по някой съвет.
Миналата година беше есенно време един колега ми каза че рой се е заселил в хралупа на дърво до тях. :D
Сега на пролет ако всичко е наред дайте някоя идея как се вадят роеве в хралупи на дървета. Нямам опит :? Свалял съм само захванати на короните на дървета. :roll:
Искам само да подчертая че Колегата не дава дървото да се реже. 8)

Благодаря предварително за съветите :D
Без резане е трудна работата,но можеш да сложиш на входа един корпус с рамки /да минават през него/ и да чакаш майката да се премести да снася там.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Рой в хралупа

Мнение от Scutellator »

ако е възможно, да се пробие една дупка със свредло на 20 см под входа на хралупата. От там се вкарва пушек с пушалката и когато пчелите започнат да излизат (след около 20 минути) следиш за майката. Останалото си остава там.
Метода не действа ако над гнездото има голямо незаето пространство (неизградено с далаци), където пчелите да се "набият" бягайки от пушека.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
даниел
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 7:51 pm

Re: Рой в хралупа

Мнение от даниел »

Еи хора оставете дивите роеве намира. Аз съм горски и постоянно намирам отсечени дървета с хралупи, това е вандализъм.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Рой в хралупа

Мнение от drone »

volodq написа:
IVO183 написа:Моля за съвет.
Бая се рових във форума но не открих нищо и затова моля да ударите по едно рамо с по някой съвет.
Миналата година беше есенно време един колега ми каза че рой се е заселил в хралупа на дърво до тях. :D
Сега на пролет ако всичко е наред дайте някоя идея как се вадят роеве в хралупи на дървета. Нямам опит :? Свалял съм само захванати на короните на дървета. :roll:
Искам само да подчертая че Колегата не дава дървото да се реже. 8)

Благодаря предварително за съветите :D
Без резане е трудна работата,но можеш да сложиш на входа един корпус с рамки /да минават през него/ и да чакаш майката да се премести да снася там.
Това е правилното действие в случая, макар и да е най-трудоемкото. Естествено под корпус може и да се има впредвид някакъв 4-5 рамков нуклеус от евтин материал като фазер с два отвора. Завързваш го здраво с тел за дървото, единия отвор се съединява с отвора на хралупата,другия става прелка, опушват се фугите и чакаш майката да почне да снася вътре. Нещо повече- можеш да вземеш само рамките с майката и пилото, а на тяхно място да сложиш други. Има голяма вероятност като се излюпи друга майка от хралупата ,да вземеш по същия начин още един рой.
mr.1

Re: Рой в хралупа

Мнение от mr.1 »

drone написа:
volodq написа:
IVO183 написа:Моля за съвет.
Бая се рових във форума но не открих нищо и затова моля да ударите по едно рамо с по някой съвет.
Миналата година беше есенно време един колега ми каза че рой се е заселил в хралупа на дърво до тях. :D
Сега на пролет ако всичко е наред дайте някоя идея как се вадят роеве в хралупи на дървета. Нямам опит :? Свалял съм само захванати на короните на дървета. :roll:
Искам само да подчертая че Колегата не дава дървото да се реже. 8)

Благодаря предварително за съветите :D
Без резане е трудна работата,но можеш да сложиш на входа един корпус с рамки /да минават през него/ и да чакаш майката да се премести да снася там.
Това е правилното действие в случая, макар и да е най-трудоемкото. Естествено под корпус може и да се има впредвид някакъв 4-5 рамков нуклеус от евтин материал като фазер с два отвора. Завързваш го здраво с тел за дървото, единия отвор се съединява с отвора на хралупата,другия става прелка, опушват се фугите и чакаш майката да почне да снася вътре. Нещо повече- можеш да вземеш само рамките с майката и пилото, а на тяхно място да сложиш други. Има голяма вероятност като се излюпи друга майка от хралупата ,да вземеш по същия начин още един рой.
Благодаря ви за отговорите :D Всеки един ще ми е от полза. Дървото със сигурност няма да го режем защото и аз съм против това. Направо си е вандализъм :x
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Рой в хралупа

Мнение от Aleksey »

IVO183 написа:Моля за съвет.:D



Снимай хралупата.
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: Рой в хралупа

Мнение от bobara »

Хубаво е да им занесеш малко мед сега,ако искаш живи да ги ловиш,маи месец! :?
mr.1

Re: Рой в хралупа

Мнение от mr.1 »

Aleksey написа:
IVO183 написа:Моля за съвет.:D



Снимай хралупата.
OK. Pри първа възможност :D
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”