В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от danielita »

Нека всеки сподели в какво състояние са му пчелите кам днешна дата , като например на колко рамки пило имат кам момента на колко междурамия пчели, в състояние ли са да усвоят първата паша , като рапица и акация .
И също така като наблюдения лични които отглеждат 2 модела кошери кам днешна дата ДБ ли са по развити или МК.
При мен е ДБ пулен плодник с пчели и на 5 рамки пило.


благодаря ви предварително !
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Krasio1980 »

danielita написа:Нека всеки сподели в какво състояние са му пчелите кам днешна дата , като например на колко рамки пило имат кам момента на колко междурамия пчели, в състояние ли са да усвоят първата паша , като рапица и акация .
И също така като наблюдения лични които отглеждат 2 модела кошери кам днешна дата ДБ ли са по развити или МК.
При мен е ДБ пулен плодник с пчели и на 5 рамки пило.


благодаря ви предварително !
тая година се очертава пчеларска....най-слабата отводка има живец :wink: ...времето не предразполага още за първи преглед
пчеларството е проста работа за умни хора
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от danielita »

Krasio1980 написа:
danielita написа:Нека всеки сподели в какво състояние са му пчелите кам днешна дата , като например на колко рамки пило имат кам момента на колко междурамия пчели, в състояние ли са да усвоят първата паша , като рапица и акация .
И също така като наблюдения лични които отглеждат 2 модела кошери кам днешна дата ДБ ли са по развити или МК.
При мен е ДБ пулен плодник с пчели и на 5 рамки пило.


благодаря ви предварително !
тая година се очертава пчеларска....най-слабата отводка има живец :wink: ...времето не предразполага още за първи преглед

МК са ми слаби а ги зазимих силни имат на по 3 рамки пило и 4 междурамия пчели а са ми основни кошери за мен няма да е пчеларска, някой кошери по рамките имаха диариечни петна пратил сьм пчели за анализ въпреки че няма пълзящи пчели имам сьмнение за ноезматоза но ще видим бая работа ме чака
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Тази година ще бъде жътвата от миналогодишното подценяване на ситуацията. Лично за мен от 2005 нещо с пчелите се промени преди това бе различно.
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от volodq »

danielita написа:Нека всеки сподели в какво състояние са му пчелите кам днешна дата , като например на колко рамки пило имат кам момента на колко междурамия пчели, в състояние ли са да усвоят първата паша , като рапица и акация .
И също така като наблюдения лични които отглеждат 2 модела кошери кам днешна дата ДБ ли са по развити или МК.
При мен е ДБ пулен плодник с пчели и на 5 рамки пило.


благодаря ви предварително !
Рано е за кардинални оценки ,аз още не съм правил главния преглед,но като цяло нямам загуби и съм на мнението на Krasio.И един съвет колега danielita, не прекалявай с прегледите.Поздрави!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Цеко »

15% процента смъртност, толкова висока не е била никога до сега и то все от силните кошери са загубите, отводките отцеляха. Поради лошото време едвам успях да ги стесним, прегледам за майки и да им сложа лентите. Мисля че развитието им тази година доста ще се забави.
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Krasio1980 »

danielita написа:
Krasio1980 написа:
danielita написа:Нека всеки сподели в какво състояние са му пчелите кам днешна дата , като например на колко рамки пило имат кам момента на колко междурамия пчели, в състояние ли са да усвоят първата паша , като рапица и акация .
И също така като наблюдения лични които отглеждат 2 модела кошери кам днешна дата ДБ ли са по развити или МК.
При мен е ДБ пулен плодник с пчели и на 5 рамки пило.


благодаря ви предварително !
тая година се очертава пчеларска....най-слабата отводка има живец :wink: ...времето не предразполага още за първи преглед
не ме притесняват толкова болестити,колкото човешката намеса...от евросъюза пак одобриха пестициди,които ще направят голяма беля :?

МК са ми слаби а ги зазимих силни имат на по 3 рамки пило и 4 междурамия пчели а са ми основни кошери за мен няма да е пчеларска, някой кошери по рамките имаха диариечни петна пратил сьм пчели за анализ въпреки че няма пълзящи пчели имам сьмнение за ноезматоза но ще видим бая работа ме чака
пчеларството е проста работа за умни хора
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от valyo »

15 зазимени, няма загинали но 2 излязоха от зимата без майки и ги обединх с други. Друга една майка беше търтовка и махнах и нея . Тоест 3 по-малко без да е починало нито едно.

Останалите.
ДБ са много добре. Зазимните силни са си силни, зазимените по-слаби са средни. Оптимизъм за акацията ако цъфне както е нормално при нас след 20 май а не по-рано и ако не мине котка път. Рапица няма.
Пило от минимум на 3 (най-слабото) до над 6 рамки при най-силното. Поизяли са си запасите заради постоянните дъждове при нас.
Лежак имам един, с 2 майки в момента, прехвърлях пило от силното към слабото защото скоро ще почне да му става тясно. Мн. добра система си е лежака, все повече ми ляга на сърце.
С МК не се справям толкова добе - при тях развитието е по-бавно. Не им разбирам нещо изглежда. Вярно е, че не съм ги стеснявал напролет (на 2 корпуса са си), но съм въртял корусите (на 180 градуса а не горен - долу) и съм разпечатвал мед и съм давал апифонда и по 500 гр сироп. Пило на до 4 рамки, 2те крайни незапълнени с пчели и това в горен крпус.

Градят вече, мога да кажа добре, има и по строителните рамки градеж, почнах разширяване с основи.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от зуница »

Фарар излязоха по-слаби от предни години.Съсипах ги с найлон който за пръв и последен път сложих тая година.Подмор почти двоен.Вода която никога не е емало във Фарар.Сега са на един корпус покрит с хасе и отгоре другия покрит с плат и възглавница.( След дъжд качулка). ДБ с "топло подреждане" , подмор наполовина на предните години.Пило при всички на от една до три пити.Миналата събота цъфна кукуряк, слабо дрен, ива и леска. Има шанс. Рано е. При мене акацията цъфти средата на юни.Много ме е яд за тоя найлон, ама...
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от drone »

При мен от 18 зазимени само един ЛР загинал,поради малкото пчела. На другите сегашното състояние е от добро до много добро. Рапица в района нямам ,акация тоже .Иначе до сега много цъфтеж на овошки,много прашец вкараха,а чакам сериозни декари череша да цъфнат- значи проблем с прашец и стимулиращо подхранване май няма да имам. Удави ни тоя дъжд -над 60 л. на метър.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Veselin »

При мен от 80 всички иззимували-два без майки , 5 слабаци (вече присъединени) пило на 5-6-7 рамки повечето излюпено към днешна дата,разширих някои семейства с по 2 рамки.В общи линии сме готови за паша...лошото е че тази година няма рапица и чакаме акацията.Прашеца е средно по 2 рамки пълни,меда като цяло е малко -разпечатан е всичкия на 2 пъти -сега размивам отпечатките и обратно по кошерите.Дъждовните седмици са точно за подхранване. :D
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от kristinobal »

Пишете за кой район става въпрос, защото при нас още сняг има.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Veselin »

За южна централна колега ,ще си попълня данните за да няма объркване.Разбирам че северна условията са по-различни.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Yonko »

на 06.04. 13г. повечето са на 6-7 пити, като пило има на 3-4. Времето бе хубаво и направих основен преглед на 20 кошера. Разпечатвах и обръщах, Някъде и разширявах.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Veselin »

стига да има добра паша в районите се очертава добра година.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”