В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Zayo
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 11:21 pm
Местоположение: резервата

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Zayo »

От 25 зазимени ЛР -25 презимували без загуби на майки. От тях 11 силни, 12 средни и 2 по-мършави. Храна-доволно - до сега на три пъти разпечатвах, а от събота минават на сироп 1:1. Надявам се почти всички да са за ротация до тогава, защото времето ги обърка тотално. Преглеждах ги набързо на 20.03. и 02.04. и не можах да ги позная. При първото отваряне бяха на по 3-4 пило, някой дори пета бяха подхванали, а при второто !!!! само яйца и малко запечатено пило преди люпене. Просто през студеното време и снега в дивия северозапад са си мезели покрай пилото и са правели ....НИЩО! Надявам се поне новия албум на DM да са чули :wink: , ако ли не в събота ще им го пусна! Ай спорна!
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Nic »

При ЛР кошерите пак ли разпечатвате пити с мед, като при ДБ технологията, това не е ли излишно, и за какво стесняване говорите при ЛР. Поне в книгите пише, че не е необходимо това да се прави. Питам Ви защото аз съм нов в пчеларството, дайте ми съвет.
Zayo
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 11:21 pm
Местоположение: резервата

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от Zayo »

Аз лично разпечатвам с валяк, като го топя във вода. Разпечатаната пита я слагам през една от последната пита с пило. Според мен не е излишно, напротив. Стеснявам някой от по-слабите семейства като между първи и втори корпус поставям найлон. От предната му страна оставям до 2-3 см процеп до лицевата част на кошера, така че пчелите да могат да слизат и в първи корпус. Найлона го махам след първата ротация между корпусите./Зазимявам на два корпуса/.
kunev
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 6:10 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от kunev »

Зазимих 2 бр ЛР /първите ми /с мед колкото има и на мрежести дъна с корпус с празни пити на 1 ви етаж. На 25 януари подхраних с по 1 кг Апитом , в началото на март втора питка и към момента има пило на 6 рамки и много пчели.Започнах със сироп по 1/2 л през 2 дни /дал съм 2 пъти/ защото всичко са изяли. Разчитам на колеги с опит да ме посъветват какво следва оттук нататък че нещата съвсем разбираемо са ми доста мътни. Благодаря предварително !
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: В какво състояние са ви пчелите към 7.04.13

Мнение от toko652003 »

Veselin написа:При мен от 80 всички иззимували-два без майки , 5 слабаци (вече присъединени) пило на 5-6-7 рамки повечето излюпено към днешна дата,разширих някои семейства с по 2 рамки.В общи линии сме готови за паша...лошото е че тази година няма рапица и чакаме акацията.Прашеца е средно по 2 рамки пълни,меда като цяло е малко -разпечатан е всичкия на 2 пъти -сега размивам отпечатките и обратно по кошерите.Дъждовните седмици са точно за подхранване. :D
При мен е почти същото.Спрямо миналата година развитието е по-добре.
10 април 2013 г.
Състояние на пчелите(клип)
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”