Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

Неустоим е стремежа на човека към някакво чудо, секрет, или таен похват към някои области на пчеларството в частност. Един тарикат се прави на интересен /Чобич/ , и цяла орда се усуква край прословутия му метод, чакайки манна небесна да завали върху тях. Ако е открил нещо важно не му трябва да продава `метода` а ще го наградят и само от лекциите ще вземе много по вече пари, за славата, престижа да не говорим. Качвам една книга на Бертран който е роден през 1832г и сравнете методите тогава и настоящия начин на производство на майки. как може тогава да се говори за нуклеуси и майчини семейства и вместо да се работи по съвремени методи за производство на М. сега се предлагат утопични идеи които могат много да объркат начинаещи колеги. Всички видове майки са сравнявани по тегло, яцеснасяне добиви и т.н. Има и достъпна литература където е описано сравнението методите и резултатите. Майките от тихата смяна не водят класацията по всички показатели. Информация има и то достъпна от световно признати учени, но не тук за съжаление. Имам впредвид форуми и книги в ел. вариант или печатни издания в България. И пред мен стоеше този въпрос - откъде конкретна, вярна, и съвременна информация и то задължително най добрите практики. Английския ми е труден и затова учих наново Руски, и намерих това което може би е най важното в пчеларството - информацията. Без език няма начин да бъдеш добър пчелар, само и единствено език ще ви отвори тази врата, когато няма кой практически и на добро ниво да сподели опит. Сравнете методите тогава и сега и ще се убедите че за 150 години не се е променила много технологията. Книгата е на Руски.
http://dox.bg/files/dw?a=5acb8045c3
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Мнението ти е много важно и достойно за уважение ! Аз лично харесвам всички методи за отглеждане на пчелни майки с изключение на пренасяне на личинки... там вече много се месим... търся начин с минимална намеса от човека... близки условия до естествените !
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

Само не мога да схвана за какви интервенции става дума.Да подменяш постоянно пити само да посочиш на пчелите,че майката е недъгава си е чисто недоумение.Въпроса е да предизвикаш самосмяна/ нали така беше /с млада майка.Защото колегата Zhechev иска когато му скимне да прави операции.Ма въпроса не е на него когато му скимне.Въпроса е да накараш на пчелите да им скимне за това.И нека да попитам колегата има ли понятие от биологията на пчелите и по-точно на пчелната Майка?Ще се радвам да съм го накарал и да попрочете нещо в тази посока от нета.Не само да обсъждаме някой си Чорбич.Защо не предизвиква интерес в мен това лице не знам.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Моят отговор приятел е, че съм напред с материала..., а ти пишеш общи неща и целиш на посоки !!! Говори точно и конкретно !
Задай ми въпрос и ще получиш отговор точен и конкретен ! А колкото до биология, не ме закачай на тази тема... ще те върна в 3-ти клас !
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

Zhechev написа:Моят отговор приятел е, че съм напред с материала..., а ти пишеш общи неща и целиш на посоки !!! Говори точно и конкретно !
Задай ми въпрос и ще получиш отговор точен и конкретен ! А колкото до биология, не ме закачай на тази тема... ще те върна в 3-ти клас !

Кой кого ще върне в трети клас и кои е по-напред с материала не знам , но определено няма да заложа на теб. Докато някои хора се радват че са изобретили велосипед, други вече летят на самолети.


Аз лично харесвам всички методи за отглеждане на пчелни майки с изключение на пренасяне на личинки... там вече много се месим...

Веднъж един стар пчелар сподели мнение че при пренасянето на личинки ларвите се осветявали, били като фотолента, и нещо си там им ставало и т.н...... Това от човек който дори без никога да се е опивал да пренася....
От къде беше дошло това становище, не знам- дали го е прочел някъде или сам си го е въобразил - загадка.
Обаче, каквито и вредни ефекти да има самото пренасяне на личинката ( с четка за рисуване тя няма как да бъде повредена), то те са нищо в сравнение с остатъците от земеделските пестициди (иначе казано лентички за вароатоза) и антибиотиците с които този същия си тъпче кошерите. Едва ли някога се е замислял каква вреда нанасят дори ниските остатъчни нива от химикали върху развитието на бъдещите майки ( за което има огромно количество научни доказателства), но той по някаква причина беше решил че майките отгледани в изкуствени чашки ("осветени" от UV лъчи) са най-голямото зло за пчелите ( не ми е известно научно доказателство в подкрепа на подобно твърдение) .

На подобно нещо аз викам спекулация. В свят потопен под водата да запушиш с пръст дупка от която не е сигурно далипо нея капе вода .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Aз пък си мисля че колегата Zhechev е много в час и просто си сверява часовника.. :D Определено знае повече отколкото казва но ..не е задължен ...картоиграча винаги трябва да има скрит коз в ръкава си :wink: точно затова старите пчелари не споделят опита си.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

.... стига да не забравя че не само той има хубави карти в ръката си...... Смирението е полезно нещо.


veselin, изтрих ти по горното мнение, защото и без това сам си го беше редактирал и стоеше празно. Просто в случай, че стане някакво объркване.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Правилно си постъпил колега,прецених че поста ми е безмислен.(даже се радвамче си го изтрил)все пак колкото и да не си поглеждам пчелите ме дразни отвътре и всякакви нестандартни и иновативни методи ме интересуват...колегата Жечев пише на място и е интересно -едва ли н якой друг е повдигал подобен въпрос,знам че и ти знаеш много-ми дайте заедно да си помагаме и споделяме..не че съм мързелив ..ама ако може с по-малко работа ,ще е по-добре. :lol: шегичка-ако съм на мястото на моите пчели отдавна да съм хванал къра... :wink:
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Както каза Веселин дайте да си помагаме този форум нали е за това ! Не да се правим на големи колко знаем и разбираме, а да си улесним живота до колкото е възможно ! Всяко мнение е важно без излишни глупости !!!
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Зарко »

А метода с изолиране на майката за ден на хубава пита и после даване на тази пита в кошер отглеждач не е ли по-добър вариант? Така още от излюпване на яйцето ларвата ще се захрани с маточно млечице и би трябвало да се получат добри майки.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от зуница »

Колега,Зарко,
Точно по-описания от тебе начин преди 4 години спасих семейство кандидат търтовка. Майката спря да снася и придадох пита с яйца от друго семейство.Заложиха маточници. Майката не излезе много добра. Средно и под средното ниво сравнена с другите майки.
И тоя метод не дава 100% гаранция за високо качество.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

зуница написа:Колега,Зарко,
Точно по-описания от тебе начин преди 4 години спасих семейство кандидат търтовка. Майката спря да снася и придадох пита с яйца от друго семейство.Заложиха маточници. Майката не излезе много добра. Средно и под средното ниво сравнена с другите майки.
И тоя метод не дава 100% гаранция за високо качество.
зуница, спасяването на това сем. няма нищо общо със производството на М.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от зуница »

Колега,Niki S,
За да не разводняваме темата уточнявам. За спасяване на семейството работих точно както е описано в книгата "Производство на пчелно млечице и пчелни майки" на д-р Станчо Георгиев.Стр.52 "Чрез отстраняване на майката и подрязване на пита с яйца (по метода на Мюлер)".Разпика единствено в това, че майката се беше "самоотстранила".
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

Метода е друг но общото е качеството на майките, и струва ми се че изглаждането на противоречията не нарушава правилата. При захранването на яйцето придадено чрез подрязване или в чашки напр. никот нашата намеса може да бъде много малка т/е единственото което можем е да осигурим е по големи яйца, и причината за лошата М не е от яйцето. Тихата см. и свищевата тръгват от яйце и за качествата на майките основно влияяет следващите фази. Семейство изпаднало в сиротство трудно може да осигури оптимални условия за качествена М. Кои сем ще отглеждат майки се определят от предния сезон и се работи в настоящия по определена технология.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Niki S написа:Метода е друг но общото е качеството на майките, и струва ми се че изглаждането на противоречията не нарушава правилата. При захранването на яйцето придадено чрез подрязване или в чашки напр. никот нашата намеса може да бъде много малка т/е единственото което можем е да осигурим е по големи яйца, и причината за лошата М не е от яйцето. Тихата см. и свищевата тръгват от яйце и за качествата на майките основно влияяет следващите фази. Семейство изпаднало в сиротство трудно може да осигури оптимални условия за качествена М. Кои сем ще отглеждат майки се определят от предния сезон и се работи в настоящия по определена технология.
Този метод с подразване на пита с яйца е много-добър според мен !!! мисля, че се получават много добри майки, но наистина семейството отглеждач трябва да е много-добро семейство !!! както писах в началато на темата именно кърмачките придават инстинктите на бъдещата майка чрез храната !
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”