Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от зуница »

Озадачи ме колега ,kolobus.За седмица, не бях чувал да се заложи маточник, да се излюпи майка и рой да излети.Шегувате се с колегата. :?: :wink:
Аз също ползвам самосмяна ,но по-късна в края и след главната паша ,юли и август имам нови майки.А от подрязването на крилете до залагането на маточник времето го определят пчелите.То това е големия недостатък, не можеш да планираш кога ще имаш нова майка.Случва се и както пише колегата ,atanasov2004, да не сменят майката в някое семейство.
А относно загубения мед при самосмяна също съм озадачен, колега ,Dinko. Може ли малко по-конкретно? Ако става въпрос за ранната самосмяна май, юни намирам някакъв резон. Евентуалната млада майка снася усилено и отнема енергия на семейството за отглеждане на пило. При по-късната не виждам такъв проблем.Но пък времето за самосмяната го избират пчелите. Дори април да отрежем крилата може чак август да я сменят.
На колегата, atanasov2004, препоръчвам по-късната смяна , защото: 1. семействата са най-силни юли, началото на август , 2 .отглеждат възможно най-качествени майки, 3.има най-много силни и здрави търтеи, 4. младите майки пронесли август, снасят усилено и до късно есента.
То вярно ,че самосмяната вече е обсъждана тук: viewtopic.php?f=1&t=1449, но никой не е открил "тайната" на Чорбич.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от atanasov2004 »

Привет отново :) Както подчертавам писах-не съм специалист ! За колегите които
мислят че съм изпуснал рояци или пък съм изпуснал добив- НЕ не съм. Имам поставени два три "капана"-за случайни рояци. Другото- като казвам съботно-неделен пчелар, не казвам че не си гледам кошерите....Мога веднага да позная
дали се е роил кошер по летежа на пчелите...Дали е правилно не знам, ама съм
доволен от добива - средно 30 до 45кг от кошер в зависимост от годината :D
За мен е доволно! :) Кога сменят майката не гледам, преди да сложа лентите и
плат м/у магазините и плодника, т.е "зазимяването" само поглеждам дали има
пило, т. е дали има майка...Дали са я сменили, разбирам чак следващата година
при пролетния преглед :D Срещал съм разбира се и майка която съм оставил без
крила, която упорито не сменяха, но кошера си работеше перфектно и даваше
по три магазина мед....Пак подчертавам НЕ СЪМ СПЕЦИАЛИСТ!
Но съм разбрал че 99 % в пчеларството зависи от пашата! Руснаците не случано
казват че най добре е пчелите да се гледат с минимална човешка намеса и в условия максимално близки до природата - дори в не боядисани :shock: а само да се безиросва с ленен безир всяка година кошера....Странни хора....
Но форума ми харесва и за това пиша. Поздрави!
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

:D Колега Зуница,няма спор не може за една седмица.Но не знаем коя събота или неделя се отива на пчелина.Относно маточника - Не можеш в никакъв случай да забележиш при развито семейство и тази честота на посещение една или две основи.Така ще те изненадат,че ще си задаваш въпроси дълго.Пчелите умеят да изтеглят/скъсяват/момента на излюпване до два дни.Не е често явление този феномен,но е факт.И ей така по прелката няма как да знаеш дали кошерът се е роил.Рои се и след 5 мин.работата е по-силна и от преди.По прилетната дъска се познава дали ще се рои ,а не дали е отлетял.Иначе сем. са слаби,ако можеш да установиш.Относно тихата смяна ,точно при нея се залагат до 3-4 маточника.В най - честия случай са два.Ако някой си въобразява ,че при заложени маточници повече от 3-4 смяната е тиха се лъже и е наивно.Режете ,кълцайте и патерици им раздайте.И по-тихо,че да стане смяната такава. :D
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от зуница »

То, колега,kolobus, :wink:
откакто ползваме бензинови резачки вече не му викаме "тиха смяна", а "самосмяна". Аз затова си пиша "самосмяна". :lol: Шегувам се. Разбира се не става въпрос за шум, а как в живота на пчелите възниква самосмяна. Как се отразява на семейството и в какво се изразява това отражение? Темата е интересна и ако някой напише нещо ново, ще е хубаво.Напоследък се налага мнението ,че майките от самосмяна са най-добрите. Въпросът как да ги имаме в удобния за нас момент и в необходимото ни количество си е актуален. :)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

:D Майките от Самосмяна са наистина най-добрите.Причината е както каза Скутелатор в храната за тези личинки.Що се отнася до Удобния за нас момент мисля,че преди много време писах тук по този повод.Но Админа излезе умен човек и изтри всички мои постове.Та сега нямам грижа,че някой е взел от мен нещо. :lol: Спокоен съм ,че няма да ми откраднат идеите и практиката.Ако някой все пак е взел нещо от тези коментари нека ги повтори.Тъкмо ще видя колко е взел от мен.Може би Админа ще е научил нещо за това.Самосмяната,нали така :D Пък ,ако си ги пази в архив може да подреди тези мнения,които се отнасят за Самосмяната и да ги постне в тази тема.Но аз няма да се повтарям.Виждаш ли колега Зуница,народа го е казал - Акъл море,глава шамандура.Ще се включа и ще дам обяснения само ,ако се върнат тези мнения. :D
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

Обилната храна не може да компенсира генетичния дефект (извънядрена/цитоплазмена наследственост). Затова и не се използват за разплод индивиди които не са в добро физическо състояние, болни или нещо друго. Никога не се използват за люпене птичи/кокоши яйца с меки черупки! (най-близката аналогия за която се сещам)
"Never bred from a failing queen, no matter how good she was in the past. If the queen is failing, her progeny will fail too"
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Има логика майките от тиха смяна да са много качествени, за разлика от роевите които също са много добри, но пчелите залагат много маточници 10-15-30 наведнъж и не всички са качествени, а тия от тиха смяна са 2-5 и пчелите ги отглеждат внимателно без напрежение в кошера и всичките са с еднакво качество с минимални разлики !
Лично мен ме вълнува как да предизвикам тиха смяна без осакатяване !?! знам, че с 2-3 годишни майки става най лесно без осакатяване и рязане на крила ! 2-3 годишни майки или се роят или пчелите ги сменят няма средно положение !
Целта е да разберем как се постига втория вариант ! Имам една теория как го постига чорбич !!!
Мисля, че работи с 2 годишни майки, млади майки пчелите много рядко сменят трябва да е много осакатена !
Както писах и по рано във форума мисля, че работи със слаби най-много средни по сила семейства ! симулира постоянна паша с пудра захар, за да не се роят ! във филма се вижда, че в кошера има само люпещо се пило ! това не е случайно ! мисля, че отнема яйцата и прясното пило и поставя само люпещо се пило което ще рече, че в кошера има много млади пчели т.е. кърмачки същите пчели градят и восъчните основи ! мисля, че в кошера се натрупва много пчелно млечице което пчелите няма къде да изразходят понеже няма прясно пило което пчелите да хранят и още нещо... не оставя на майката свободни килийки за снасяне, има само пити заети с прашец и пити с меден венец заети с люпещо се пило ! И по пътя на логиката какво се получава ! в кошера има много кърмачки и голямо натрупване на пчелно млечице, няма прясно пило което младите пчели да хранят и майката няма празни килийки за снасяне... пчелите не са доволни от майката която не им осигурява прясно пило инстинктивно решават, че нещо не е наред с нея и я сменят !!!
Накратко това мисля за метода на чорбич, може и да греша, но може и да съм много, много близо до желаната цел !!!
Ще се радвам да коментирате написаното от мен !!!
Искам да разбера какво мислите за моята теория !!!
Възможно е да съм много близо до разгадаването на този пъзел и с общи усилия да го сглобим !!!
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

:D Няма да има общи усилия колега.Както и да го подредиш гнездото дори да няма и килийка свободна, пчелите освобождават място и се започва.Появи ли се дори и педя открито пило консумацията се увеличава и ритъма се връща.Винаги се освобождава пространство от вече съзрялото и люпещо пило.Колко време мислиш,че ще трае празния период? :D
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

kolobus написа::D Няма да има общи усилия колега.Както и да го подредиш гнездото дори да няма и килийка свободна, пчелите освобождават място и се започва.Появи ли се дори и педя открито пило консумацията се увеличава и ритъма се връща.Винаги се освобождава пространство от вече съзрялото и люпещо пило.Колко време мислиш,че ще трае празния период? :D
Да не си опитвал, че си толкова сигурен ?!?
Когато се излюпи пилото всичко се повтаря, взимат се празните пити и даваш пак заредени ! Целта е да нарушиш ритъма за да се натрупа много пчелно млечице... поне на теория... все пак догодина трябва да се опита...
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Точно така колега Zhеchev на прав път си.При тазгодишни майки е невъзможно да се предизвика самосмяна ако по начало не си е дефектна.А и майките постигат потенциала си на втората година,точно тогава е възможно да се предизвика и самосмяната.Без намеса на пчеларя няма как да стане,рязане на антени ,крака ,криле и обиране на пилото,може би качване на откритото пило в горен плодник и отделяне с ханеманова като оставяме майката долу със запечатаното също ще допринесе за самосмяната .Манипулациите обаче с евентуално заложените маточници си остават.Иначе е удоволствие да работиш със самосменни майки -нямат равни! Също така е от значение да се работи със семейства които не са предразположени към роене.Има такива които никога не се роят въпреки силата си.
Лошото е че не може това да се затвърди генетично но ако постоянно се води подбор за няколко години резултатите не закъсняват. :wink:Породата също е от значение,при метиси при които преобладава италианската кръв резултата е несигурен.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

И да не се затвърди генетично ще е хубаво да намерим сигурен метод с който да предизвикваме самосмяната когато ние решим и така ще ни е по лесно да си плануваме работата... когато стане случайно бързаш и се чудиш как да оползотвориш маточниците от кой кошер какво да вземеш и така...
Има една книжка на български автор милан стоянов мисля, че беше струва 5-6 лв. казва се 8 любими пчеларски практики... там е описал 5-6 метода за предизвикване на самосмяна и точно единият метод беше да се ограничи майката в кошера да не и позволяваш да снася без да я осакатяваш напълно здарва си остава ! там е описал как се изолира в кошера, пчелите се дразнят приемат че нещо и има и я сменят... чорбич мисля че не я изолира просто взима прясното пило и празните килийки редовно докато пчелите не заложат маточници !!!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Aleksey »

Когато в семейството се наруши възрастовото съотношение яйца,открито-запечатано пило , млади-летящи пчели,семейството реагира по различен начин.В случая,отнемайки откритото пило и добавяйки запечатано наистина се увеличава инвертазният капацитет и пчелното млечице,но това води не към самосмяна,а към роене.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Алексей не си прочел по-горе.За да се прилага този метод не трябва да се работи с семейства предразположени към роене,така мисля.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Работи се със слаби семейства до средни по сила сила ! говорим за филма на Чорбич ! Неговите семейства във филма които правят тиха смяна приличат по скоро на отводки с майки от колкото на нормално силно пчелно семейство, ако сте гледали филма семействата които показва, които правят самосмяна са на един корпус ! Също в клипа се виждат почти зрели ябълки... сезона на роенето май отдавна е отминал !!! Симулира постоянна паша с пудра захар имам и книгата му там го пише във филма също, но не издава как предизвиква самата самосмяна ! И в место роене пчелите правят самосмяна, такива семейства както във филма и реално няма да се роят !!!
Според мен само много силни семейства се роят !!! или средни понякога ако са роеви семейства създадени от роеве !
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Veselin написа:Алексей не си прочел по-горе.За да се прилага този метод не трябва да се работи с семейства предразположени към роене,така мисля.
на клипове и убеждения не разчитай колега а на реални резултати,,,между другото -кой може да се похвали с 8-9 магазина с една майка тази година?,,, :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”