Сравнение на породите пчели

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Сравнение на породите пчели

Мнение от valyo »

От този постинг на Димитър Бонев ства ясно, че забраната за внос на пчелни майки, поне от Европа, не би могла да просъществува още дълго. От друга страна всички знаят някакви базови отлики на породите като - италианката яйцеснася до късно, карниката има бурно пролетно развитие но е по-ройлива от италианката, бъкфаст са слабо ройливи и по-миролюбиви, карпатките много клеят и т.н и т.н.
Желанието ми и молбата към по-сведущите е да може да подлатим тук с обосновка тези и други твърдения за сравнителните предимства на различните породи.
Последно промяна от valyo на Вто Ное 05, 2013 12:45 pm, променено общо 2 пъти.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Сравнение на породите пчли

Мнение от valyo »

Попадна ми този материал където се разглежда устойчивостта на 3 породи към A. woodi паразитиращ в трахеята на медоносната пчела. Предлагам превод на заключението и линк към статийката от G. Theophilidis, F. HATJINA, A. Gregorc, N. Pappas, St. Zacharioudakis, А. Thrasyvoulou.

Обект на морфологичното изследване са :

Apis mellifera macedonica (северна Гърция , БГ),
Apis mellifera ligustica(известна клато италианка)
Apis mellifera carnica (карника).

Следва свободен и непрофесионален превод на заключението, като твърденията в него са на авторите, не са мои.

------------------
По-малкия размер на атруима и по-малката трахеа при A. m. macedonica е основният защитен механизъм срещу трахейня акар, който механизъм може да затрудни и дори осуети попадането на паразита в трахеата. A. woodi не е наблюдаван да паразитира в трахеата на A. m. macedonica. Той или я достигна трудно заради по-малкият размер на атриума и или ако все пак попадне там не успява да се размножи.

A. m. macedonica показва желаната резистивност към А. woodi, което заедно с останалите и качества (миролюбива, доходоносна, успешно зимуваща на малки семейства, неройлива) оправдава опазването и по-нататъшното и използване като основа на развъдни програми за повишаване устойчивостта към А. woodi.

Морфометричните изследвания като тези в статията, могат да определят специалните морфологични характеристики на местните популации на медоносната пчела, които си заслужава да бъдат запазени в глобалната схема на биоразнообразието на медоносната пчела.
---------------------
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”