Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

На 25.03.15. направих първият пролетен преглед, намирам се в северо-источна българия.
Останах приятно изненадан... 2-те ми семейства бяха в доста добра форма, както преди да ги зазимя даже слабичкото на 5 рамки за което се притеснявах имаше 2 рамки наполовина пълни със запечатан мед, а по-силния 2 пълни с мед и 2-3 наполовина.
И при двата запечатано пило на 2 рамки с диаметър до 10 см., малко отворено на различна възраст и доста снесени яйца !
Стесних ги с преградната дъска и ги оставям на мира за сега ! Малко да се постопли и ще ги третирам за вароа.
Успех на всички през новия сезон !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Нормално ли е да имам вече търтеи ?!?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Вече имам запечатани търтей, но са малко.
2015 година закъснява с 10 дни.
Рано е още за търтей.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

По-силният кошер има търтеи които се облитат вече... немога да ги сбъркам по-едри са с тъпа задница и специфично жужене при полет... виждам ги на прелетната дъска при излизане и прибиране ! В най-топлите часове между 14-16 часа.
В книгите пише, че семейство с ранни търтеи е възможно да се рои през сезона...
И така да е не ми е проблем, защото мисля да направя една отводка !
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от atanasov2004 »

Привет! Вероятно колеги вече има търтей. Преди години съм правил сборна отводка на 01.04-днешния ден от 7-8рамки ДБ от много силни семейства и съм имал успех. Обаче тази година е по хладна/Хасковски регион/ и мисля че пред 10-12 април просто няма смисъл да се прави. Успех!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Още е рано... нека да заякнат към юни месец ще са за отводки поне моите...
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Днес отворих миналогодишните отводки, пило на 4-ри рамки мисля, че се развиват много добре...
Преди 15-20 дена бях ги свил на по 4-5 рамки, всичко друго зад преградната дъска...
Извадих тия зад преградната вече празни те са ми черни за бракуване и оставих само по една която разпечатах нацяло за подхранване които като ги освободят от меда ще махна и тях за бракуване... с тях взех отводките стари и черни и не мисля да ги ползвам повече !
Оставих пчелите само върху миналогодишни пити които са леко кафяви, но пчелите запълват всичко с прашец и нектар и до седмица майката няма да има къде да снася... и понеже нямам изградени пити мисля да разширявам постепенно с по една основа за градеж... има запечатано пило на 4-ри рамки ще се излюпят млади пчели и мисля, че няма да е проблем да разширявам с основи !!!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valyo »

ZhivkoBG написа:Днес отворих миналогодишните отводки, пило на 4-ри рамки мисля, че се развиват много добре...
Преди 15-20 дена бях ги свил на по 4-5 рамки, всичко друго зад преградната дъска...
Извадих тия зад преградната вече празни те са ми черни за бракуване и оставих само по една която разпечатах нацяло за подхранване които като ги освободят от меда ще махна и тях за бракуване... с тях взех отводките стари и черни и не мисля да ги ползвам повече !
Оставих пчелите само върху миналогодишни пити които са леко кафяви, но пчелите запълват всичко с прашец и нектар и до седмица майката няма да има къде да снася... и понеже нямам изградени пити мисля да разширявам постепенно с по една основа за градеж... има запечатано пило на 4-ри рамки ще се излюпят млади пчели и мисля, че няма да е проблем да разширявам с основи !!!
Слагай по-добре строителни рамки сега. Питите изградени рано напролет са често некачествени - с много търтееви килийки. Една "подобрена" (с подвижна горна летва) строителна рамка е удачна сега след като пишеш че има добър принос.

Малка подсказка. Може да ползваш строителната рамка за изрязване на търтейте, а ако решиш да зарадваш за Гергьовден децата, може да събереш мед от нея. Ако ще режеш търтееви далаци сложи строителната рамка в средата. Ако искаш горната половина да я напълнят с уникален мед от овошките, който да изрежеш и предложиш в новоизградена, чиста пита сложи строителната рамка по в края - предпоследна например. Ако има ябълка и череша при теб да цъфтят и не се случи пак някой порой, резултата (като качество, не количество) ще надмине очакванията ти. В къщи много ще си вдигнеш авторитета :). А и не само в къщи - не са много пчеларите които са яли мед от овошки... :)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

Днес правих отводки с роеви маточници.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря ти за съвета Вальо !!!
Наистина в книжките пише, че по това време на сезона пчелите изграждат доста търтееви килийки, защото е естественото време за размножаване при тях...
Пише и че се слага едновременно строителна рамка където да утолят нагона за градеж и залагане на търтеи и восъчен лист който ще изградят само с работниччески килийки, но при условие че има строителна рамка !
Май ще се наложи да опитам, защото нямам никакви рамки с които да работя !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Niki S »

Aleksey написа:Днес ги почерпих за втори път със сироп.На по силните,освен сиропа им сложих и суха захар.Носят 4 вида прашец.Пило на 4-5-6 рамки.
Aleksey написа:Днес правих отводки с роеви маточници.
Нарочно ли ги вкара в роево. Още в средата на миналия месец според мен са стигнали
роявия праг и си продължил със сироп и захар. Предполагам че си със Дадан.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

Да,нарочно.Съревновавах две майки пролетна и августовска ,коя ще изпадне в роево по напред.За пореден път стигнах до извода,че с късните майки по-лесно се върви по"ръба на бръснача".За да събират максимално мед,пч.сем.трябва да са узрели-демек в предроево състояние.Иначе кошерите са двукорпусни 8ДБ.Спретнах набързо 4 отводчици...
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”