Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
plamen22
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 5:10 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от plamen22 »

Днес мисля да третирам с ОК.Температурите за деня са добри за извършване на тази операция.Ще третирам както всяка година с 35 гр. ОК на литър захарен сироп(1:1) чрез накапване.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Днес в Чирпан беше 15 градуса.
Кокичетата са цъфнали :D
Има нападения.
Направих контролни прегледи , има вече пило :shock:
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от saso »

Dinko написа: Направих контролни прегледи , има вече пило :shock:
Това е лошо.
Но по-лошо е, ако кажеш: - Направих контролни прегледи, още има пило. :cry:

Макар че и двата варианта са повод за ликвидиране на майките.
Тези пчели от снимката на аватара.
Това снимки на пчелите, с които работиш ли са?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valyo »

Пило или яйца?
Защото при мен имаше яйца преди Коледа от които полсе, като сви студа нямаше и помен. Много ще е чудно при тези студове дето бяха миналата и по-миналата седмица ако са гледали наистина пило (не само някое друго яйце ). Това ще да са образцово обгрижени кошери с малди майки с мешана като минимум кръв.
Инак при мен, а предполагам и навсякъде, имаше масови облитания, чистене и носене на вода. Водата им е поскоро за питките отколкото за пило. Поне в няколкото които набързо погледнах нямаше такова.
Жертви няма, досега презимуването върви нормално. В някои има малко вода на дъното, но повечето са ок. Една мишка ме беше изненадала и се квартирувала на топло. Бяха взети мерки (и теглилки).
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Пило да.
В южна българия е по топло.
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от atanasov2004 »

Привет и от мен колеги :) Южна България - Хасковско край река Марица. Нещо не правих на пчелина, само наблюдавах. Питките са подготвени, но когато слагах на другия пчелин видях че съм подранил. Та наблюдавах внимателно всичките кошери- активно облитане, чистене, носят вода и което много ме изненада- еднин кошер носеха някакъв лилаво-виолетов прашец :roll: Нямам си представа откъде идва....Имам контролен лешник и див дрян които още не са цъфнали :) Поздрави и успех!
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Гогол »

Тази събота и неделя синоптиците не познаха нищо за нашия регион–гъста мъгла цял ден,температура от–2 до +5 през деня.Провалих си плановете по с–вата.Миналата седмица ги отварях,така че не е фатално.Тогава имаха по на 2 пити запечатано пило,колкото 2 длани и 1пита на 2/3 пресни яйца.Махнах от средата на гнездото маломедните пити/останал е2 пръста мед/ ,а придвижих тези с по 2кг. мед на тяхно място.Имат и по2 пити с запечатан с мед прашец т.е. перга. Предстои ново застудяване,затова новото отваряне ще е в края на февруари.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от solaris60 »

При нас в събота беше слънчево и 8-10 градуса. В неделя зле, но аз си направих петъка почивен и така си свърших работата. Всичко е добре за сега и мисля, че и няма да се обърка вече. Колкото и да застудява процеса тръгна. Ние вече трябва да сме на 6, за да посрещнем евентуални промени и да помогнем малко, ако е необходимо.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Здравейте и от мен на всички аз съм само с два сандъка започнах миналата година и съм начинаещ, но чета много !
Аз съм в северо-источна българия където до преди около 2 седмици температурите паднаха до минус 18 !
Доста се притесних за пчеличките, защото единият е на 5 рамки зазимен, по-силният на 9, но като се постопли тия дни видях, че и двата сандъка се облитат и се поуспокоих...
И тук идва въпросът ми към вас по-опитните ! Не съм ги отварял, но мисля да ги подхраня с питки... чета книги и мнения тук в мрежата и се колебая как да постъпя... дали да ги отворя и да поставя питките направо върху рамките с хартия или в хранилките ?!? Знам, че ако е студено кълбото не се пръска и може да не достигнат питките в хранилките... Другия вариант е да ги отворя и да сложа храната на рамките над кълбото, но не искам още да ги притеснявам как мисллите ??? Благодаря предварително !
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valyo »

Че ти няма да ги отваряш на -18. Ще издебнеш малко по-хубаво време и тогава.
Аз слагам върху рамките клечки с диаметър -5-8 мм, върху клечките питките в найлонов плик, отгоре завивам с платно и допилнително затоплям с парцали. Т.е. няма горна покривна дъска. Ако са завити с найлон може да ги отваряш и при по-студено време ако искаш да ги гледаш без да махаш найлона. Но мненията за използването нанайлон са противоречиви - със сигурност не ти го препоръчвам след средата на февруари.
През зимата с такова покритие няма проблем дори да е оставен отвора на дъното. Но като мине средата на февруари (за моя край) и тръгне пилото, гледам да са затоплени по-добре гнездата. За тази цел, като си спомням есента какво пишеше, ми иде да те посъветвам да извадиш поне по една рамка (временно да ги стесниш) и да ги събереш малко по-нагъсто рамките. Това когато слагаш питките. Това стесняване се прави за кратко време - февруари, за да затоплиш по-добре и да им помогнеш за първото пило.
Колеги дето не искат ранно пило, практикуват точно обратното. Държат през февруари гнездото малко по-охладено, за да забавят първото пило. По този начин го отлагат за по-топло и с повече прашец време. Това е оправдано ако няма ранна паша.

По принцип не се притеснявай чак толкова да ги отвориш набързо някой ден с темперарура над 8 градуса и без вятър. Аз миналата неделя даже ги минах с една баня оксалова киселина (бързах докато е малко пилото) и ако повторя може и да не слагам пролетта лентички.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря ти за бързия отговор Вальо !
Пчеларите с които говорих тук в моя край казаха, че вече са ги подхранили, но не издават тънкости на "занаята"... ! Мисля си
, че не съм закъснял с подхранването... тия дни ще издебна някой топъл ден и ще свърша тази работа.
Така, че практиката за в бъдеще ще е моят най-добър "учител" !
Нямам търпение да дойде пролетта и да започна работата с тях :) Ако всичко е наред значи правилно съм ги зазимил и ще практикувам само този метод за напред...
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valyo »

Важно е при подхранването питката да е над кълбото в студените дни - иначе ако е мног встрани не могат да я вземат и ползата от нея е 0. Ще се вкамени от студа и ще си стои непипната чак докато се затопли.
Другото е че подхранването може и да не е нужно - някой от семействата ми не бяха погледнали питките дето съм ги слагал по Нова Година чак до сега. На други не им бяха стигнали :(.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Ще пиша след като ги сложа и направя бърз оглед...
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Гогол »

ZhivkoBG написа:Здравейте и от мен на всички аз съм само с два сандъка започнах миналата година и съм начинаещ, но чета много !
Аз съм в северо-источна българия където до преди около 2 седмици температурите паднаха до минус 18 !
Доста се притесних за пчеличките, защото единият е на 5 рамки зазимен, по-силният на 9, но като се постопли тия дни видях, че и двата сандъка се облитат и се поуспокоих...
И тук идва въпросът ми към вас по-опитните ! Не съм ги отварял, но мисля да ги подхраня с питки... чета книги и мнения тук в мрежата и се колебая как да постъпя... дали да ги отворя и да поставя питките направо върху рамките с хартия или в хранилките ?!? Знам, че ако е студено кълбото не се пръска и може да не достигнат питките в хранилките... Другия вариант е да ги отворя и да сложа храната на рамките над кълбото, но не искам още да ги притеснявам как мисллите ??? Благодаря предварително !
Привет ZhivkoBG! Хубаво е да уточниш какви ще са питките–купешки,твои медно–захарни или от стар,захаросан мед ? Храня само със стар,захаросан мед– ако е необходимо.Тази седмица ,навсякъде в Б–я,температурите ще са положителни.При 8–10 градуса е добре да ги отвориш и да видиш къде е разположено кълбото/предварително си приготвил питките в найлонови торбички с дебелина около 6–8 мм./ Ако в/у рамките има пчели ,т.е.част от кълбото е достигнало до покривната табла,говори че храната им е на свършване–следователно поставяш питката в/урамките с бавно приплъзване отзад напред,за да не мачкаш пчелите.Но ако пчелите са още в предната част на кошера и в долните 2/3 на питите, не е необходимо да им слагаш храна.Спестяваш си на пролет допълнителното разпечатване на пити с мед,за да се освободи място на майката за яйцеснасяне.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

valyo Разбрах ,че не препоръчваш след като тръгне пилото февруари да се затоплят с найлон ,ти как ги затопляш твоите.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”