Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от mitkoo_a91 »

Здравейте, отварям тази тема с цел всеки които има желание да споделя какво е правил на пчелина си през деня. Тази, информация ще е полезна на младите пчелари за да се напомня, какво трябва да се извършва на пчелина и да си създадем навици, който да са ни от полза. За това, нека всеки споделя какво прави дори и дребни неща, като поглед върху самото облитане на пчелите и изводите който си прави. Дано има хора с опит който да поемат инициативата и да развиват темата. Благодаря ви.
ganchev55
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Мар 09, 2013 9:49 am
Местоположение: Пловдив

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ganchev55 »

Вчера-24.01.2014г.подхраних 15бр.миналогодишни отводки с по една питка домашно производство(акациев мед,пудра захар,лимонов сок и сухо мляко).Предполагам,че имат пило и при очакваното застудяване ще образуват кълбото около пилото,където нямат достатъчно храна.Силните семейства не съм хранил-ще го направя февруари,но с питки с прашец.
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от atanasov2004 »

Привет колеги :) В събота 25.01. в Хасковски регион, след дъжда към 13 часа напече чудесно слънце, бях се подготвил за тъкъв ден и отскочих
до пчелина....приятно бях изненадан от летеж и носеха прашец. Сложих на 23 семейства питки от 0,5 кг готови с мед и пудра захар,имах и малко Апифонда и него сложих. Доволен съм всички са живи и са добре, имат и мед. Имам 4-5 семейства с по 6-7 междурамия с пчели, много силни. Доволен съм че преди снега успях да ги погледна. Не остана време само за два кошера, но мисля че имат дотатъчно храна...Това е. :D
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Днес беше 1 градус. Двама отидохме на пчелина.
Върху кошерите имаше замръзнали шапки 30 см сняг с лед .
При по наклонените кошери снегът се беше плъзнал напред
и бе затрупал прелката.
Изчистихме шапките като заставахме от двете страни на кошера,
вдигахме капака , обръщахме го обратно и тръскахме снега.
Ако се бута с лопата пчелите се безспокоят.
Очистихме и прелките с пръчка.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от dimich87 »

Аз от капака не махам снега. Само почиствам прелките за да им са свободни отворите. Снега пази топлината в кошера, особенно при тези студове.
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от mitkoo_a91 »

Миналия ден бях на пчелина температурата на въздуха беше около 6-7 градуса преслушах ги със слушалката по звука си мисля че всичко е наред. Дигнах капака на един и видях на процепа на хранилката имаше пчелички обърнати в посока кълбото само дупетата им се подаваха. Какъв извод мога да си направя от това (имам си нещо на ум, но искам да чуя и вашите мнения)
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Здравейте нов съм във форума. Казвам се Георги на 26 години от гр Айтос. От скоро се занимавам с пчеларство. Харесва ми да го правя и мисля да се развивам. Та.... предната неделя бях на пчелина и изметох пчелите от снега. Имах затрупани 4 кошера с доста сняг, разкрих ги с лопатата а останалите имаха само по прелката, там с метла изчистих всичко. Притеснява ме че някой от кошерите бяха с доста сняг по прелките и нямаха от къде да дишат. Дано нямам жертви.....
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Майка »

mitkoo_a91 написа:Миналия ден бях на пчелина температурата на въздуха беше около 6-7 градуса преслушах ги със слушалката по звука си мисля че всичко е наред. Дигнах капака на един и видях на процепа на хранилката имаше пчелички обърнати в посока кълбото само дупетата им се подаваха. Какъв извод мога да си направя от това (имам си нещо на ум, но искам да чуя и вашите мнения)
При тези температури пчелите са в рехаво кълбо и топлят меда. А меда може да е и на по-дебели ивици, въпреки че пчелите са горе, но може и да е поизтънял меда, особено където е кълбото.
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от mitkoo_a91 »

Такива са и моите предположения, но факта че може да е разпуснато кълбото ме успокоява малко. Сега в началото на март, ще слагам питки с прашец и ще си проличи мисля че нямам основание да се притеснявам защото съм ги зазимил с добро количество запаси. Поздрави :wink:
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Майка »

Не чакай чак до март да ги отвориш, ако имаш някакви притеснения.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от валка »

mitkoo_a91 написа:Такива са и моите предположения, но факта че може да е разпуснато кълбото ме успокоява малко. Сега в началото на март, ще слагам питки с прашец и ще си проличи мисля че нямам основание да се притеснявам защото съм ги зазимил с добро количество запаси. Поздрави :wink:
Имам пчели в Карловско, вече се облитат. Такаче не чакай.
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от mitkoo_a91 »

Информацията днес от пчелина е че се облитът и търсят вода, видени са да пият от разтопен сняг. Значи имат пило, което хранят най вероятно няма да чакам до март, но времето до първата паша ми е мн плаващо до сега от 4 години като пчелар един път съм уцелвал пчелите ми точно тогава да са си на върха в развитието си (или са се развили преди това и после се чудят какво да правят както обикновено става или не).
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Зарко »

Вчера ги отворих всичките и ги стесних максимално на колкото рамки заемат. Направи ми впечатление, че и в слабите кошери има пило. Имаше и пчели на поилката. При това топло време ще започнат развитие. Предстои да им сложа питки за стимулиране.
ganchev55
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Мар 09, 2013 9:49 am
Местоположение: Пловдив

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ganchev55 »

10.02.2014г.-18 градуса на сянка в 14 часа.Лек полъх на вятъра.Масово пчелите носят прашец.Отворих 19 кошера и ги почерпих за празника с по една питка.Пчелите бяха спокойни.Дъната на кошерите чисти както през лятото.Мед в изобилие.Пило на 1 рамка около длан запечатано пред излюпване.
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Грийнхорн »

ganchev55 написа:10.02.2014г.-18 градуса на сянка в 14 часа.Лек полъх на вятъра.Масово пчелите носят прашец.Отворих 19 кошера и ги почерпих за празника с по една питка.Пчелите бяха спокойни.Дъната на кошерите чисти както през лятото.Мед в изобилие.Пило на 1 рамка около длан запечатано пред излюпване.
И къде е това колега?
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”