Кошер за отглеждане на маточници.

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Georgi Polixronov
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:29 pm

Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Georgi Polixronov »

Здравейте,

Бих искал да попитам във кошера за отглеждането на маточниците при производството на пчелни майки, трябва ли да има стара майка или тя трябва да се отдели и кошера да се остави без майка?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Scutellator »

И двата варианта са възможни.
Първия обаче има недостатъка че грижата за маточниците не е никак добра когато има средна по сила и нагоре паша.

Най-важното обаче е физическото и физиологично състояние на всяка отделна пчела. Нужни са 3 последователни поколения пчели отглеждани на високопротеинова диета (тлъсти пчели), което има натрупващ се ефект за да може четвъртото поколение да бъдат пчели-шампиони ( епигенетична наследственост - който иска може да потърси за transgenerational epigenetics) със свръхнормално развити жлези и отделящи много млечице.

По-елементарния вариант е за тази цел да се използват семейства (пчели от семейства) презимували най-добре (и по-специално тези със най-много пчели преди първата паша), и никога такива които впоследствие през сезона са станали силни ( количеството не означава качество!). Това няма да даде съвсем същите резултати, но поне ще се доближават.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Georgi Polixronov
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:29 pm

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Georgi Polixronov »

Значи най-добре е кошера отглеждач да е без майка за да се стимолира производството на пчелно млечице???
Georgi Polixronov
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:29 pm

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Georgi Polixronov »

Или да поставя питата с маточните чашки във най-силния кошер, който най-добре презимува и беше с най-много пило, и да си оставя майката в този кошер, заедно с питата с маточните чашки ?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Dinko »

Махни майката и всичкото открито пило.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Scutellator »

Махни майката и всичкото открито пило.
Това е най-елементарния вариант. Трябва и малко да стесниш ( пчелите да са нагъсто) и си готов.
По този начин може да сложиш максимум 60 маточника. Ако искаш да ползваш този кошер за маточници през цялото лято, трябва на всяка партида ( 6 или 10 дена) да добавяш по две пити люпещо се пило.

Когато маточниците са отделени от майката посредством ХР, максималния брой маточници е 30 ( при Карникови пчели - 15). При всяка следваща партида отглеждача трябва да се опреснява ( да се сложат 1-2 рамки открито пило от отделението с майката и винаги да има 1 пита с прашец).

Най-важното е и при двата метода да се проверява за свищеви маточници, ако някоя свищева майка се излюпи (или ако майката премине през ХР) - ужищожава цялата партида маточници. Това ми напомня да се внимава със неоплодените майки, понякога налитат в чужд кошер и ако там са маточниците ..... Препоръчително е или в пчелина с маточниците да не се държат нуклеуси ( неплодни майки) или да се слаха ХР на входа на отглеждачите ( по-скоро под корпуса. търтеите имат склонност да се набиват в ХР и да я задръстват, от което семейството загива от задушаване)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Georgi Polixronov
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:29 pm

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Georgi Polixronov »

Благодаря.

Мисля да махна майката със незапечатаното пило със малко пчели във друг кошер, във стария да оставя много запечатано пило и много пчели. След това да сложа във стария кошер маточните чашки със личинките и да храня активно със протеиновата храна Feed Bee, по този начин ще стимолирам производството на пчелно мличице от младите пчели. След като запечатат маточниците след около 13 дни, мисля да затворя маточниците във клетки, за да не избягат майките или да не бъдат прегризани неизлюпените маточници.

Мисля че това е правилния вариант.

Имам пита със държачи за 14 маточни чашки,
Въпроса ми е мога ли да сахранявам излюпените например 14 неоплодени майки във клетките във този кошер затворени? Колко време мага така да ги съхранявам? Ще ги хранят ли пчелите?
Като прибавям по една пита със запечатано пило, за да поддържам кошера.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от genata_fi »

Потърси книжката на Станчо Георгиев, производство на пчелно млечице и пчелни майки. Това , което искаш да правиш е описано много добре.
http://sokrat.bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0% ... _id=138943
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Scutellator »

Въпроса ми е мога ли да сахранявам излюпените например 14 неоплодени майки във клетките във този кошер затворени? Колко време мага така да ги съхранявам? Ще ги хранят ли пчелите?

Два дни. След това придаването им на други семейства е проблемно.
Понякога се случва част от майките да не бъдат хранени и да бъдат намерени мъртви (по-слаби феромони от на останалите в клетките). Другия вариант да го избегнеш е заедно с маточника да затвориш по някоя пчеличка.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Georgi Polixronov
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:29 pm

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Georgi Polixronov »

Здравейте,

Бях затворил майката във апарат за праизводство на майки със 32 маточни чашки, държах я 48 часа и я освободих, беше снесла яйце във всяка маточна чашка, след 4 дни при прегледа, трябваше да прехвърля маточните чашки във рамка за изграждане на маточниците, но се указа че във маточните чашки нямаше нищо, пчелите бяха ги изчистели.

Каква е причината да не продължат да хранят личинките?
Как мога да избегна този проблем?

Дайте съвет!!!

Благодаря Предварително.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Dinko »

Пчелите могат да местят яйца от една пита на друга.
На четвъртия ден, когато вече е личинка, мисля че няма да могат.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Scutellator »

Вземи първо да прочетеш някоя книга по този въпрос ( тази на Жил Фер е добра като за теб, стига да я намериш). (ИМА ЕДНИ СГРАДИ - НАРИЧАТ СЕ БИБЛИОТЕКИ)
Другия вариант е да се поровиш в нета (пчеларски блогове, знам ли) http://beeman.se/biodling/startbox-nf.htm

Трябва първо да се запознаеш със основните неща - има стъпки които не трябва да пропускаш или да предприемаш своеволия - или ще доведе до по-малък % маточници, или майките в тях няма да станат кавито трябва ( което от моя гледна точка си е все същото - загуба на време).

Така както си я започнал да си изясняваш нещата "на парче", в движение и "от главата за краката", ще ти отнеме доста време преди да успееш да научиш нещо смислено.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Georgi Polixronov
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:29 pm

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Georgi Polixronov »

Благодаря !!!

Като във всеки форум започнаха " ПОЛУЧАВАНИЯТА ",

Спирам, явно ще се уча самичак и със опит.

Благодаря!! :)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Scutellator »

Това не е поучение, а съвет!!!!!! - Не се засягай.

Аз също съм се учил самичък (доколкото това е възмножно), но никога не съм чакал нужната ми информация да ми дойде "свише", без предварително да съм се потрудил сам.

От въпросите които задаваш изглежда си си спестил усилията да научиш основата.
Ти какво би си помислил за човек, който тръгва да се учи (на шофьорски курс) да кара кола, стартира двигателя и потегля, без знае кое е "газ" и кое "спирачка", светлините по таблото ...? Ръководството е затова - да се прочете, тъй като инструктора едва ли има възможност да ти "преразкаже" в детайли целия учебник, преди да започне да те обучава.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кошер за отглеждане на маточници.

Мнение от Aleksey »

Dinko написа: На четвъртия ден, когато вече е личинка, мисля че няма да могат.
Колко тежи една умряла пчела и колко тежи една личинка.Със сигурност могат да я преместят,но друг е въпроса дали го правят.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”