Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Aleksey »

Да,възможно е да излети рой ако "отводките" са достатъчно силни,особено тия на предишните места в които ще налети всичката летяща пчела.Допълни плодниците с ВО-само на тях.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от valyo »

Дъската на Таранов е много трудна техника. След като си решил да правиш 1 отводка само е било по-добре да направиш " гол рой" с налитане на майката ( и евентуално 1-2 маточника при нея.
Т.е. майката без пило , на няколко рамки с храна и ВО остава на старото място. Може и малко млада пчела да сметеш при нея, но малко. А всичкото пило (старо младо и останалите маточници ) заедно с пчелите местиш на друго място. Прави се по време на летеж. Така се създава ситуация като при роене - летящата пчела с майката вече ги няма при основната маса пчели, където са останали маточници за нова майка. За семейството е все едно че е роило.
Както си направил също става, но има минимален шанс да се рои пак, заради наличието на пило при майката. Зависи от силата на семействата.
Аз харесвам голия рой защото освен другото бачка, гради и се развива като истински рой - бясно.
Не го бутай сега повече. Щом си го разделил повечето работа е свършена.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря на всички за отговорите мисля утре да ги прегледам и ще пиша... !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Здравейте, тази сутрин реших да прегледам стореното от мен, мина една седмица от както направих отводката...
Отводката със старата майка върви много добре, запечатаното пило на 4 рамки почти цялото е излюпено и има доста пчела :)
Майката веднага е осеменила вече празните килийки, даже хранят и млади личинки...
Интересното е, че са разрушили маточниците които прехвърлих с майката, явно няма да я сменят за сега...
Имат мед и прашец даже им сложих една основа за градеж, защото съм сигурен, че има доста млади пчели...

Основното семейство от което направих отводката има около 10 запечатани маточника, една рамка запечатано пило и 5 рамки пълни с мед и прашец ! Понеже нямат майка и пило всичко е пълно с мед и прашец и нямат празна килийка... Сложих и тук една основа за градеж да има къде да слагат внесеното отвън макар, че без майка и пило незнам дали ще има градеж тук...

Другото семейство за което се тревожих ще изкара ли зимата направо ми пълни душата ! Силно с много пчела, всички основи изградени и осеменени :) ! На 10 рамки и няма нито един маточник, и на него една основа за градеж + строителна рамка...

Стягам един кошер ако успея да го стегна и боядисам преди да се излюпят майките ще направя още една отводка !
Това е за сега от мен колеги, ще пиша след другият преглед... !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Близо 15 дена след излюпването на майките още няма снесени яйца...
Останала е една майка намерих я, но явно още не е оплодена...
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от valyo »

15 дена след излюпването не са малко. Нормално на 10тия майката вече се е оплодила и снася.
Нали казваше че наблизо има други пчелари - питай ги за резервна майка?! Чудя се дали може да си достатъчно изолиран, за да не намираа търтей при оплождането. Или първата майка да се е загубила а това да е втора, от чието излюпване са минали по-малко от 15 дена - например 7.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

И аз мисля, че вече трябваше да е пронесла... преди 10 дни гледах как се облитат даже 3-4 по-дребни майки бяха изхвърлени пред прелката...
Лично аз имам доста търтеи, а в близост 2-3 км виждам хора които имат по 3-4 сандъка не вярвам да е дефицит на търтеи !
Не вярвам и заради времето да е... топло и слънчево...
Ще изчакам още малко и ще реша какво да го правя това семейство ако не пронесе тази майка...
На 05.06.15 става точно месец от направата на отводката !
Започвам да разбирам каква роля има пчелната майка !
Миналогодишната отводка с майката която излезе от маточник късно се оплоди и пронесе, и върху която треперих дали ще изкара зимата сега направо се разсепва...
Поддържа много силно семейство... немога да и насмогна на восъчни основи + строителна рамка и 3 пъти пило и взимах да подсиля отводката и пак това семейство е най-силно !
Голяма и едра и без да я търся лесно я виждам ако е на питата ! И без да ми се обяснява виждам и разбирам какъв фактор е качествената пчелна майка !
А за пчелите излюпени от новоизградени основи няма да коментирам... големи и едри пчелички, жизнени направо ти пълни душата... бракувах старите черни рамки, като сваля капака само нови рамки леки заредени с пило прашец и мед... всичко е чисто излъскано...
Интересното е, че като изрязах строителната рамка и разчоплих търтеевото пило не видях в нито една килийка кърлежи, а не ми се вярва да нямат... и по пчелите не виждам... Това може само да ме радва, но ще видим до есента какво ще стане !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Niki S »

ScreenHunter_03 Jun. 04 21.49.gif
ScreenHunter_02 Jun. 04 21.29.gif
ScreenHunter_01 Jun. 04 21.27.gif
Руттнер твърди че срока е малко по голям. Това имам по въпроса.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от saso »

ZhivkoBG написа:Близо 15 дена след излюпването на майките още няма снесени яйца...
Останала е една майка намерих я, но явно още не е оплодена...
Освен всичко друго, времето за излитане и за оплождане може да е и породна(персонална) особеност. Времето между самата копулация и началото на яйцеснасянето също е различно, като при някои този период е определено по-дълъг. Характерно е например за някои линии, които имат в родословието си анадолски прародители.

Намирал съм майката с оплоден шлейф на 15 ден след излюпването, обаче предишните 8 дни просто не ставаха за брачен полет.

По-вероятно е майката да е оплодена и да е започнала да снася, но да не си успял да видиш яйцата. Ако забележиш момента на запечатване на първите килийки пило, ще можеш да определиш и точния момент на пронасянето.
Последно промяна от saso на Пет Юни 05, 2015 9:28 pm, променено общо 1 път.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Не знаех, че и породата има значение кога ще се оплоди...
Тия дни ще прегледам и ще пиша !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Niki S »

ZhivkoBG написа:Не знаех, че и породата има значение кога ще се оплоди...
Тия дни ще прегледам и ще пиша !
Тъй де, пронесе ли........чакаме леко разочеровани, но изпълнени с надежда !
пп - /шегувам се/
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Вече около 22-23 дена от излюпването на майката още няма яйца и пило :(
Днес ги отварях и положението е същото...
Някакви съвети или предложения какво да правя ???
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Dinko »

-Присъедини пчелите към съседен по силен кошер.
Предварително наръси с ръкия анасонлийка :roll:
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от saso »

Можеш да послушаш съвета на админа, но не си заслужава.
За съпричасните към темата е далеч по-интересно да изчакаш и да разкажеш за естественото развитие на нещата.
Дотук стана ясно само, че се е излюпила майка преди 23 дни и оше няма яйца. Но има още много въпроси.
Ще започне ли да снася?
Кога?
Ще снася ли оплодени яйца?
Какво ще е пилото?
А дали това е същата майка?
Ако е маркирана-добре, но ако не е маркирана има голяма вероятност в кошера да е налетяла друга неоплодена майка и да е надделяла. Когато майките са в един цвят това би могло и да не се забележи.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Мислех да ги обединя, но точно в този момент имам още 2 ДБ на 12 рамки и двата с по 6-7 новоизградени и осеменени основи голям кеф :), но това е друга тема... Ще мога ако направя от единият отводка и присъединя отводката към отводката :)...
Но говорих с един много интересен човек пчелар близо 30 години и ми каза, че при него е имал случаи когато майка пронася към 30-ят ден след излюпването... причините може да са много различни, но да не се задълбочавам...
Ще изчакам още малко около седмица и ако няма резултат вече ще мисля как да ги обединя иначе рискувам да стане търтовъчно, а ще ми е жал да го затрия на 6 рамчици е, като знам как миналата година зазимих единият на 5 рамки и как треперих над него цяла зима, а сега ми е най-силният :)...
Но и на мен ми е интересно дали ще се получи при положение, че имат майка видях я !
В книгите пише, че не се ли оплоди до 40-ят ден тя губи нагона си за оплождане и става търтовка, но няма да я чакам толкова дълго...
В момента пробвам и друго, вчера сложих на единият магазин, който по моя преценка е доста силничък мисля, че е на 100% от потенциала на ДБ системата... Магазина е с 12 рамки само с восъчни основи и ми е интересно дали са толкова силни, че да се качат в него и да го изградят без да се налага да спусна през него плодникови рамки... Ако спусна със сигурност ще се качат да гледат пилото и така със сигурност ще градят както при ЛР системата...
Да не казвам голяма дума, но за сега тази година е много добра за пчелите...
Сега точно преди да цъфне липата тук в моя район Разградско наоколо покрай мен има много жълта комунига мисля, че е листата са като на люцерна а цветовете са на дълги съцветия в жълт цвят и пчелите ги посещават масово... има и млечка му викат тук незнам дали това е точното име цветовете са като на глухарчето подобни но по-дребни...
Общо взето мисля, че годината е много добра за пчелите...
Желая успех на всички, а аз ще ви държа в течение как върви при мен... Благодаря на всички за мненията и предложенията !
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”