Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Интересно е това което предлагаш...
по слабия е по слаб просто защото майката скоро пронесе и сега излиза първото и пило...
и нямаше фронт за снасяне беше на 3 рамки, добавих една стара пита за осеменяване и една основа... другите две с кристализирала рапица разпечатах да си го преработят...
За сега ще наблюдавам и ще пиша как върви...
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Aleksey »

И двете отводки се нуждаят от рамка с во.Една пчела покрива три килийки-демек ако се излюпят пчелите от една рамка ще покрият три рамки.Сега вече се затопли времето и все повече пчели ще излитат за нектар и прашец.С малко помощ от твоя страна(сироп+),сигурен съм ,ще зазимиш развити семейства-има време за това.Освен това тия черни рамки плачат за смяна,но това ще се случи напролет.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Надявам се да си прав братле има още малко време да се развиват ... на по-силния сложих втора основа за градеж, но този път до крайна пита с пило както посъветва Scutellator...
Слабичкия сега си гради първата, но като излезе пилото се надявам на бързо да я оправят
и нея... Даже мисля да му прехвърля една рамка запечатано пило от другия...
Питите наистина са черни, но почвам от нулата и нямам избор...
Надявам се пчелите да презимуват успешно и догодина ще ги бракувам по малко старите пити...
Сироп подавам редовно по малко... остава да реша как и с какво да третирам против кърлежа !
Вие как зазимявате семействата с какво подхранвате ? Само сироп ли да подавам ?!? и през зимата в хранилките имате ли нещо ? медени питки ? или нищо ?
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Всеки път като отворя отводките оставам изумен с нещо различно...
По-силния почти е изградил втората основа, но май е ограничил малко пилото което не е добре...
първата рамка почти цялата е пълна с прашец което е хубаво, а останалите където е пилото почти няма свободна килийка всичко е само пило и сироп или нектар... хранех по малко но спирам, изглежда са намерили слънчогледа има наблизо 3-4 км.
Където се излюпи пчела изглежда веднага пълнят килийката със сироп или нектар има и прясно пило и снесени яйца, но по малко от последният преглед преди седмица !
В по-слабия гледам майката е започнала да осеменява новата основа, не е изградена напълно, но е хубаво, че осеменява има яйца на общо 3 пити
Но и тук останах изненадан с нещо пак празна "чашка" динко казва, че ги правят от кеф ще видим дали е така...
Случайно мернах една пчела да снася в килийка и си викам майката се развихря... но не беше майката ! Беше с размерите на работничка и след нея в килийката имаше яйце !
Наистина ми се стори малко различна, там където се бележат майките на черното кръгче на гърба и тази го имаше... Там при останалите пчели има косъмчета...
От къде се взе тази пчела...
Преди майката да се оплоди и пронесе не съм виждал яйца преди това !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

На по-силния добавих една основа !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Всички рамки са пълни с нектар който запечатват и пилото е намаляло затова добавих още една основа да градят !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

По слабият е увеличил пчелата, пилото е нормално и майката осеменява новоизградената основа!
Свил съм го на 3 рамки, но видях, че има пчели и зад преградната дъска покриваха едната страна на рамката чудя се да разширявам ли с основа, защото имаше сироп и зад преградната дъска !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Dinko »

Слагай му основа и по малко сироп :D

Успех !!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

За сега ще намаля сиропа на слабата и ще и сложа още една основа !
Старите пити зад преградната бяха с кристализирала рапица, но ще ги бракувам... в ужасно състояние са ! Стари, черни и неправилно изградени ! Пчелите даже са ги понагризали, изглежда дърпат по малко восък и от там !
На по-силният мисля още една основа да му сложа чета книжки и пише, че когато побелеят рамките в горната част спокойно могат да се добавят основи !
В момента мисля, че майката е блокирана... всичко е заето има пило пред излюпване и ларви пред запечатване, яйца има тук там понеже няма място !
За това ще слагам смело основи, за да ги разширя малко !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Прави ми впечатление едно нещо... Пчеларя който ми помага има близо 70 сандъка... няколко пъти ходих да му помагам на пчлина с целта да се запозная отблизо с организацията и дейностите които се извършват в един средно по големина пчелин !
Мисля, че се уча много бързо, защото нещата които ми обяснява на теория вече ги знам и при отварянето на сандъците мненията ни съвпадат !
Човека сменя стари пити и добавя основи до преди да цъфне слънчогледа подхранва по малко...
Като цяло добре си гледа семействата...
Видях се и с още 2-ма пчелари единият с 15 сандъка, а другия с 5... какво ми направи впечатление !?!
Тия двамата уж стари пчелари като им видях сандъците от вътре... не ми хареса макар, че тази година за първи път имам контакт с пчелно семейство и съм новобранец...
Питите им са черни, не спазват растоянието между рамките по голямо е, и пчелите естествено са ги слепили една с друга и са толкова дебели, че са по-широки от ограничителите за растоянието!
И тия двамата се натискат да идват и да ме учат ! Смях в залата ! Направо съм ужасен от мисълта, че подобни хора ще ме обучават !
Още като им видях старите и черни пити разбрах, че съм приключил с тия хора !
Даже единият ме пита колко струва една основа ?!? Отново смях в залата !
Като гледам и моите стари и черни пити с които взех пчелите... този е същия !
Единия който е с 15 сандъка се оплаква от роене ... просто пчелите бягат от мизерията !
Кога се роят пчелите ?!? При липса на свободно пространство, при липса на паша и двамата ми истъкнаха, че не подхранват и с тия черни пити... пък и този с повечето сандъци използва само роеви маточници и прави отводки с тях...
С две думи ще си гледам семействата както аз реша и преценя !
По добре да ме е яд за грешките които съм направил аз, от колкото да се ядосвам за грешките на някой друг ! Тогава ще ме яд още повече, че съм такъв глупак да се доверя на подобни "пчелари" !!!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Мисля вече да третирам и да добавям основи !
ЕКОСТОП - активни съставки тимол и ментово масло
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

След конска доза екостоп
(моя грешка понеже за първи път третирам и се подведох по опаковката
"не са забелязани странични ефекти"...
даде малко подмор на пчели и пило)
Понеже нямам подвижно дъно с мрежа, тия ги събрах на земята пред кошера...
предполагам, че вътре има много повече паднали вароа !
За това са полезни тия форуми !
Други да не правят моята грешка !
За пълни 12 рамки ДБ плодник една плочка е достатъчна ! Аз сложих 2 плочки на 7 рамки с пчели и това е прекалено ! Пчелите се побъркаха да вентилират от голямата концетрация на препарата!
Даде подмор даже изхвърлиха малко какавиди... добре, че се усетих отворих сандъците и взех половината от плочките и ги дръпнах на края на рамките далеч от пилото !
И пчелите се поуспокоиха... преди това вентилираха като луди !
Моето мнение е, че екостоп е много силен и сабаря акара, но не прекалявайте при слаби семейства !
Незнам тази бройка акари за каква степен на опаразитеност говорят, но не са реалните... незнам в кошера колко паднали има ! понеже нямам подвижно дъно... от старите ДБ са ми сандъците !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
modeselector
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 9:57 am

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от modeselector »

Пчелите са като жената - без работа оставиш ли ги - ще имаш проблеми!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Здравейте колеги... Пиша и в други теми, но реших да си продължа темата от миналата година !
Двата ми кошера изкараха зимата и се развиха добре...
Преди няколко дена когато ги отворих за поставянето на восъчни основи видях при единия маточници някои от тях пред запечатване... Веднага реших да направя отводка... Не съм сигурен за роене ли става въпрос или за тиха смяна...
Имаше около 5-7 маточника, знам че при роенето няма открито пило, а само запечатано, но тук имаше и снесени яйца !
За да съм сигурен, че няма да излети старата майка с рой, направих отводката с нея с 2 пити зряло пило и 2 маточника на едната пита ако решат да си я сменят... В основното семейство оставих всички останали маточници да си отгледат майка... в момента е на 6-7 рамки ! Незнам дали правилно съм постъпил надявам се да не ми излети рой от някъде !
Отводката със старата майка подкрепих с 3 пити мед и 2 пити зряло пило без пчелите от другия кошер на който също намерих маточник...
Взех му 2 хубави пити със зряло пило и му сложих още 2 основи за градеж, за да му създам работа да не му е тясно и пчелите да са ангажирани с нещо !
Съмняваме, че закъснях с разширяването на кошерите и за това са заложили маточници и двата, защото зад преградната дъска където беше празно и двата бяха пуснали големи търтееви далаци...
Надявам се след направата на отводката и поставянето на основи за градеж да не се стигне до роене !!!
Как мислите правилно ли съм постъпил или сгреших някъде ???
възможно ли е да се рои семейството останало без майка при излюпване на младата ?
А другия да му отнема още пило и да му поставя още основи за градеж ще го спра ли да се изрои ?!?
Тия дни пак ще ги прегледам и ще пиша !
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Dinko »

Сега е бил момента да си направиш 3-4 отводки.
Използвай дъската на Таранов :idea:
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”