Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Здравейте колеги !
След 3 години ровене като книжен плъх в пчеларска литература ето ме и мен с 3 сандъка !
На 22.05.14 г. взех 3 отводки от човек който не познавам... пренесохме ги в кашончета с мрежа и ги настанихме !
На следващия ден с опитен пчелар прегледахме отводките и установихме следното...
2-те отводки нямаха майки ! Нямаха и никакво пило ! Пчелите си седяха върху 3 пити мед !
В едната отводка имаше запечатан маточник, няколко отворени, 1 прогризан и един от нормално излязла майка ! 2-рата отводка нямаше нищо освен 3-и пити мед и пчелите по тях !
Маточниците са роеви !
3-тата отводка имаше дребна майка с шепа пчели !
Ние какво направихме ?!? Обединихме отводката без маточниците с тази с майката ! Всичко мина нормално и се получи една нормална по сила отводка !
Вчера 04.06.14 г. направих преглед сам ! Нямам практически опит, но теориетично съм добре подготвен и какво видях и ми направи впечатление !...
Отводката със запечатаният маточник няма никакво развитие ! Маточникът си стои запечатан, а са минали над 10 дена, а майката излиза около 6-ят ден след запечатването..., отворените маточници мисля че са празни, защото пчелите не ги посещават !
Като отворих обединеното семейство с майката видях, че са заложили 3 маточника от тиха смяна !!! След като отводката стана силна ! Пчелите са решили, че тази майка нещо нестава ! Има много малко прясно пило 15-20 килийки на различна възраст и 5-6 килийки пред излюпване ! Нямам представа дали майката е млада или стара ! Нямам и намерение да се занимавам с пчеларя от който ги взех !
Тук започват въпросите ми към вас... старите кучета ;)
Мисля, че 2-рата отводка с маточниците от които уж чакам майка нищо няма да излезе от тия маточници ! И докато не е станала търтовка според вас мога ли да преместя цялата пита с
3-те маточника от тиха смяна и малкото пило по питата в отводката с фалшивите маточници и там да си ги дохранят и да си отгледат майка ???
А отводката с майката предполагам ще заложат нови маточници щом са решили веднъж да я сменят ! И ще ги оставя да си я сменят ! Даже ще изрежа дупка в питата като Чорбич, за да изградят хубави големи маточници ! Тия 3-те в момента са точно посредата на питата и макар от тиха смяна няма да станат много големи и хубави маточници ! Ще са подобно на свищевите по размер !
Това е накратко, ще се радвам на съвети и предложения макар, че имам опитен пчелар до себе си ! Може и да снимам и да кача нещо !
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Dinko »

Търси го този дето те е измамил и си искай парите.
Отводки без пило и майка не се купуват, че и
от непознат.
На теория всичко ти е ясно.
Очаквай скоро някой ало измамник да ти звънне :idea:
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Нямам намерие да го търся този палачор, защото ако събера отводките в един кошер ще получа едно нормално по сила семейство което струва между 150-200 лв., а на мен ми излезе 150 лв.!
Искам само от тук на татък да се погрижа за пчелите по най-добрият начин !
За това искам вашите съвети ! Не искам да си хабя нервите с този човек пред свършен факт това !
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от Dinko »

Не бързай с действията.
Само преглеждай, наблюдавай и питай.
Често има празни майчила при такива самосмяни.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от TVB »

Колега Zhivko BG действай смело! Опита никога не лъже! Трупай опит и дерзай! Ако си близо до Дупница - имаш един рояк от мен. В нашия край тази пролет пчелите ми съсипаха самочувствието на пчелар. Роят се без спирка - по няколко пъти въпреки разширяване, разделяне и т. н. С поздрав Тодор!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря ти братле, но съм от Разградско... Иначе добре ще ми дойде един рояк
за 3-тия сандък :)
А маточниците и 3-те ги хранят здраво, една пчела излиза и веднага друга се намества да храни, чак не ме оставят да видя ларвата вътре...
Другият вариант е докато ги запечатат да мисля какво да правя с тях през това време пак ще погледна 2-рия сандък със запечатания роеви маточник който ме съмнява, че е фалшиф... Досега трябваше да излезе нещо от там...
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от valyo »

Живко. Живко,
Дано поне това те е убедило как евтиното излиза скъпо. Само трябва да имаш предвид че ако са ти дали такива отводки не е реалистично да очакваш че всичко останало напред с тези пчели ще е на шест.
Първия проблем който трябва да имаш предвид са разбира се болестите. Не е зле да дезинфекцираш празния сандък и и после да мислиш за дезинфркция и на пълните. Задължително трябва да мислиш за подмяна на сегашните пити с нови. Добре е да не зимуват на тези с които са купени - просто като профилактика.
Другия възможен проблем при положение че с маточниците не върви като света работа е да не излезе някоя търтовка. При прегледите внимавай за повече от едно яйце в килийка.
При всички случай горещо препоръчвам смяна на майките на този юнак (дето ти ги е продал) с някакви по-добри и доказани. Купешките ще са по-добре от това което описваш.
Поздрави
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря за съвета... преди да настаня пчелите сандъците са разглобени, изшкурени навсякъде с дрелка с телена четка и обгорени много добре, както и боядисани... Колкото до рамките наистина се вижда, че са доста старички и ще взема мерки за това ! Майката не е търтовка, но има много малко пило 15-20 килийки на различна възраст...
Мисля да ги подсиля със зряло пило, но повече ме притеснява дали всичко ще мине нормално
с новите майки които са заложили... ще се върнат ли оплодени...
В най лошият случай... обединявам ги и им търся майка за придаване !
Вярно е, че са ме изпързаляли, но пред свършен факт не искам да се ядосвам...
Пчеларят който ще ми помага каза, че можем да ги спасим има шанс за успех ! Но лошото е, че точно когато започвам практиката се сблъсках с проблема който описвам ! Надявам се
да извлека практически ползи от цялата работа, защото започвам с много голямо желание !
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от nedqlko_1987 »

Едното семейство остави да си смени майката, а на другото купи майка от магазина и я придай. Подхрани със сироп и двете. Едното да захрани добре маточниците, а другото да е по-благосклонно да приеме майката. Може да придадеш и питата с маточниците, но когато са вече запечатани, но така губиш време.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от valyo »

смени ДВЕТЕ майки.
Едната е някаква недобре изгледана (малко са ти пчелите) свищева а другата навярно не си знае годините. 100% ти е дал най-лошата си майка. Просто ако искаш да имаш нормален шанс да направиш догодина 2 нормални кошера купи сега 2 млади майки. Има и доста добри на пазара.
Другата причина е да се отървеш от гена на такъв мошеник. На такъв човек не можеш да вярваш за нищо. Аз не бих му взел ни меда ни жилото. Ни майкит :).
Но предаването да стане за съжаление СЛЕД като се оплоди и пронесе тази от маточника. Докато тече самосмяна и изобщо смяна пчелите са мног по-ревниви и трудно приемат нова.
И третиране за акар, нозематоза и хранене. Особено акосе яви юли или август безпашие. Храни за да не правят паузи в яйцеснасянето и същот така за да ти градят пити и да има на какво да ги зазимиш.

Но все пак ти си там на место, ти ги преглеждаш, ти би трябвало да ги знаеш най-добре и ти си решаваш.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Днес времето беше лошо... пак вали и е ветровито неможах да ги отворя...
Но мисля утре ако е хубаво времето да изрежа един маточник и да го присадя на този без майка да видя дали ще го захранят, а другия да си върви самосмяната, тази майка е калпава, но все пак има някакво пило и ще ги поддържа докато излезе новата и се оплоди... Често при хубаво време виждам как на групички търтеи гонят младите майки :) ... имам съсед който гледа пчели и мисля, че са от там... Пчелите иначе ми се струват работяги излизат и при лошо време и се връщат натоварени с прашец... незнам каква порода са... струват ми се със светлокафяви сегметни на слънце даже оранжеви... Подхранвам със сироп постоянно !
От двата съндъка поне една от новите майки да се върне оплодена и пронесе нормално,
и пилото да е добре подредено ще ги обединя в един !
Ако и в двата майките се върнат оплодени още по-добре... ще ги подсиля и двата със зряло пило и се надявам да изкарат зимата !
За третирането още не съм в час, трябва да почна да се интересувам и за това ! Последният път като ги отварях видях акар на една пчела... мисля, че не са много, но все пак имат акар !
И нещо друго... чудя се кога да сложа поне една основа ?!? чакам да цъфне липата по принцип, но виждам, че от време на време пчели изнасят дребни бели зрънца ! Чел съм, че изхвърлят восък ако им е излишен, но не съм сигурен дали е това ! Ако е восък дали да не сложа една основа ?!? Вместо да го изхвърлят да градят с него !!!
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от dimich87 »

Мисля че си доста любопитен и доста ги ръчкаш без повод.Остави ги да си вършат работата. При самото отваряне на кошерите може да се смачка майката и да си осиротеят. На мене ми се е случвало да осиротее семейство докато вадя мед. Майката се качила в магазина и нанесла малко пило по рамките. В началото не обърнах внимание и изтръсках рамката, след като падна пчелата видях пилото, а след седмица имаше заложени маточници и липса на прясно пило. Наложи се да деля кошера за да използвам маточниците за отводка.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Напротив... избягвам да ги отварям безпричинно, просто искам да взема мерки за отводката която няма майка, за да не стане търтовка... в краен случай ще ги обедия и от 3 ще се получи един силничак надявам се !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от ZhivkoBG »

Ще снимам и от вътре !
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Леко разочерован, но изпълнен с надежда !

Мнение от dimich87 »

Аз отводките ги отаварям два до три пъти докато започне да носи майката. Веднъж отварям на трети-четвърти ден зада оставя няколко не запечатани свещеви маточника, ако не съм сложил роеви. След това чак на 22-25 ти ден след направата. Ако няма снесени яйца придавам рамка с прясно пило като контролна. След още 3-4 дена отварям пак за да видя положението как е. Ако са заложили нови маточници ги оставям пак 2-3 незапечатани и отново отварям след 20 тина дни. Трез това време няма какво да се направи. Може само да се навреди.
Сега имам една отводка с контролна рамка от преди седмица. Преди 3 дена я отварях и не видях прясноснесено пило, но нямаше и заложени маточници. Утре ще се отваря пак за проверка за майка, като аз не се задълбочавам в търсене на майката, а просто гледам за прясно пило. Решението ако няма майка ще е да слагам пак прясно пило. Търтовка много трудно става. Трябва доста време да са останали без майка и да няма пило. Опита ми показва че като стане търтовка е по-добре да се разформирова кошера.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”