наличие на маточници при отводка

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
пишман пчелар
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 8:04 pm

наличие на маточници при отводка

Мнение от пишман пчелар »

Здравейте!Преди седмица купих 2 отводки и какво бе учудването ми когато ги прехвърлях в кошера.Едната отводка имаше 2 затворени маточника и още 10-на започнати.Започнах да търся майката,но не я видях а рамките бяха 4 и нямаше прясно пило.На следващия ден отново направих преглед,но отново не видях майката а пчелите ми се видяха спокойни.Каква може да бъде причината за липса на майка?Говорих с производителя и той ми каза че сигурно съм убил майката при пренасянето.Ама как толкова бързо ще направят маточник за 2 часа от вземането до прехвърлянето?Ще станат ли тези маточници за нова майка или да залагам прясно пило?
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от ZhivkoBG »

Братле и мен ме прецакаха така... едната ми отводка нямаше пило и майка... само маточници... мисля, че ти е дал пити от семейство в роево състояние ! Извадил е направо от сандъка питите с маточниците и пчелите по тях и ти ги дава за отводка ! При мен тази отводка майката излезе успя да се оплоди и преди 3 дена пронесе !
пишман пчелар
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 8:04 pm

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от пишман пчелар »

ZhivkoBG написа:Братле и мен ме прецакаха така... едната ми отводка нямаше пило и майка... само маточници... мисля, че ти е дал пити от семейство в роево състояние ! Извадил е направо от сандъка питите с маточниците и пчелите по тях и ти ги дава за отводка ! При мен тази отводка майката излезе успя да се оплоди и преди 3 дена пронесе !
Абе и аз така си мисля ама ' човека' изглеждаше да е точен ,но си прибра паричките. :roll:
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от ZhivkoBG »

Виж... няма място за ядове и връщане назад... просто от тук нататък трябва да се погрижиш за тях...
Аз започнах тази година...
Взех 3 отводки, но реално имах една...
2-те нямаха майки...
Едната с майка с шепа пчели... говоря за 3-и рамки...
Другите две без майка и без пило... само пчели върху 3 пити мед !
Едната обединих с тази с майката, а другата имаше маточници без пило само пчели върху пити с мед...
Обединения сандък върви добре за сега...
А другия майката сега пронесе... излезе от маточник и се оплоди...
И ще гледам да ги подсиля за напред...
И аз се уча това ми е първа година, но на теория съм добре подготвен !
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от kapaneca »

пишман пчелар написа:Здравейте!Преди седмица купих 2 отводки и какво бе учудването ми когато ги прехвърлях в кошера.Едната отводка имаше 2 затворени маточника и още 10-на започнати.Започнах да търся майката,но не я видях а рамките бяха 4 и нямаше прясно пило.На следващия ден отново направих преглед,но отново не видях майката а пчелите ми се видяха спокойни.Каква може да бъде причината за липса на майка?Говорих с производителя и той ми каза че сигурно съм убил майката при пренасянето.Ама как толкова бързо ще направят маточник за 2 часа от вземането до прехвърлянето?Ще станат ли тези маточници за нова майка или да залагам прясно пило?
Когато се купуват отводки се гледат рамките и се търси майка .Ако си ги купувал без преглед вината и отговорността си е изцяло твоя
пишман пчелар
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Апр 15, 2010 8:04 pm

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от пишман пчелар »

kapaneca написа:
пишман пчелар написа:Здравейте!Преди седмица купих 2 отводки и какво бе учудването ми когато ги прехвърлях в кошера.Едната отводка имаше 2 затворени маточника и още 10-на започнати.Започнах да търся майката,но не я видях а рамките бяха 4 и нямаше прясно пило.На следващия ден отново направих преглед,но отново не видях майката а пчелите ми се видяха спокойни.Каква може да бъде причината за липса на майка?Говорих с производителя и той ми каза че сигурно съм убил майката при пренасянето.Ама как толкова бързо ще направят маточник за 2 часа от вземането до прехвърлянето?Ще станат ли тези маточници за нова майка или да залагам прясно пило?
Когато се купуват отводки се гледат рамките и се търси майка .Ако си ги купувал без преглед вината и отговорността си е изцяло твоя
Знам,но ми звучиш като производител на отводки.Ако аз му бях платил с фалшиви пари :evil: не става така.Но както и да е бития бит, е.....я .......!Ще го преживея.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от dimich87 »

Задължително е преглед преди купуването. Аз също съм купувал отводки. През зимата умря еднат. На следващата година от останалата отводка си маправих 3 отводки и извадих около 25кг мед.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от kapaneca »

пишман пчелар написа:
kapaneca написа:
пишман пчелар написа:Здравейте!Преди седмица купих 2 отводки и какво бе учудването ми когато ги прехвърлях в кошера.Едната отводка имаше 2 затворени маточника и още 10-на започнати.Започнах да търся майката,но не я видях а рамките бяха 4 и нямаше прясно пило.На следващия ден отново направих преглед,но отново не видях майката а пчелите ми се видяха спокойни.Каква може да бъде причината за липса на майка?Говорих с производителя и той ми каза че сигурно съм убил майката при пренасянето.Ама как толкова бързо ще направят маточник за 2 часа от вземането до прехвърлянето?Ще станат ли тези маточници за нова майка или да залагам прясно пило?
Когато се купуват отводки се гледат рамките и се търси майка .Ако си ги купувал без преглед вината и отговорността си е изцяло твоя
Знам,но ми звучиш като производител на отводки.Ако аз му бях платил с фалшиви пари :evil: не става така.Но както и да е бития бит, е.....я .......!Ще го преживея.
Не съм производител но преди 10 дена преглеждах преди закупуването на 20 отводки на роднина,прегледах лично дали на всяка отводка майката си е там и пилото какво е по възраст .Но като цяло и аз не останах доволен едно приказват и като отидеш на 200 км действителността е различна .Ако бях по рано разбрал за Софрон Софрониев или за Матеев от Габрово на 100% щях да му препоръчам да си закупи отводките от тях макар и да ми се наложи да пътувам 300км до С.Софрониев.Но така се получава като се бърза предварително записване за отводки капариране и после оправдание за годината ситуацията и така на татък но цената си остава предварително уговорената
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: наличие на маточници при отводка

Мнение от ZhivkoBG »

Май сме доста прецаканите... мислех си че само аз съм взел такива отводки...
Но не е толкова тежко положението... Храня стабилно със сироп и едната отводка даже гради основа вече, а другата майката излезе от маточник и се оплоди и има прясно пило на седмица !
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”