Въпроси за отводките и рояването?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

dyankov
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Фев 17, 2015 12:33 pm

Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от dyankov »

Здравейте колеги, аз съм млад пчелар и все още има много неща, които не са ми ясни. Затова уважавам мнението на знаещите и опитните. Като имам предвид какво беше времето миналата година и това че почти всичките ми кошери се роиха, сега си задавам много въпроси. Имах възможност да разговарям с много опитни пчелари и всеки изказа различно мнение. Един от тях, който се занимава само с пчеларство и това му осигурява препитанието, ми каза, че прави отводки, които засилва дотолкова, че за главната паша им слагал магазини. Въпросът ми такъв- възможно ли това и как се постига? Извинявам се, че повдигам тази тема , но съм нов във форума и сред многото теми не успях да открия това, което ме интересуваше- възможно е да съм го пропуснал.Благодаря на всеки, който даде мнение по въпроса.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от Dinko »

Силните кошери се разделят на две или се отнема пило от тях,
за да не се роят :idea:
Преди главната паша слабите кошери се обединяват,
за да могат да съберат повече мед :idea:
dyankov
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Фев 17, 2015 12:33 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от dyankov »

Благодаря ти за отговора. Това го знаех, но не ми се иска да го правя и малко се притеснявам от това ,защото миналата година ми се наложи 2 пъти да събера роеве и видях какво меле стана между пчелите. Въпросът ми е дали може да се засилят самите отводки само с подхранване. Но според това , което чета навсякъде няма как да стане.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от Scutellator »

Можеш отводките да ги правиш малко по-силни.
С пчелите невъзможните неща не са много, по-важното е да се намери начина как да бъде постигнато.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от solaris60 »

dyankov написа:Благодаря ти за отговора. Това го знаех, но не ми се иска да го правя и малко се притеснявам от това ,защото миналата година ми се наложи 2 пъти да събера роеве и видях какво меле стана между пчелите. Въпросът ми е дали може да се засилят самите отводки само с подхранване. Но според това , което чета навсякъде няма как да стане.
Отводките може да ги засилиш с подхранване, но до каква степен ще се развият зависи от майката, колко пчели и пило е имало в тях, кога са направени тези отводки и т.н.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от solaris60 »

Scutellator написа:Можеш отводките да ги правиш малко по-силни.
С пчелите невъзможните неща не са много, по-важното е да се намери начина как да бъде постигнато.
Ами сподели му някоя тайна. То е ясно, че всичко може да бъде постигнато, но как? Важна е искрата, а сега е момента - човека пита.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от Dinko »

Колега пчеларската година започва месец август.
Не разчитай много на отводките. Те са непълнолетни деца.
Пожелавам ти след години да се радваш на силните кошери и
успешно да ги опазваш от роене.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от Scutellator »

solaris60 написа:
Scutellator написа:Можеш отводките да ги правиш малко по-силни.
С пчелите невъзможните неща не са много, по-важното е да се намери начина как да бъде постигнато.
Ами сподели му някоя тайна. То е ясно, че всичко може да бъде постигнато, но как? Важна е искрата, а сега е момента - човека пита.
Ами знаеш го моят начин - намеса в Божиите дела. Възможностите, които предлага моделирането на организмите спрямо желанието на човек, посредством развъждането, са почти неограничени.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от solaris60 »

Scutellator написа:
solaris60 написа:
Scutellator написа:Можеш отводките да ги правиш малко по-силни.
С пчелите невъзможните неща не са много, по-важното е да се намери начина как да бъде постигнато.
Ами сподели му някоя тайна. То е ясно, че всичко може да бъде постигнато, но как? Важна е искрата, а сега е момента - човека пита.
Ами знаеш го моят начин - намеса в Божиите дела. Възможностите, които предлага моделирането на организмите спрямо желанието на човек, посредством развъждането, са почти неограничени.
Ееее, ти вече и в Божиите дела се месиш? Но все пак човека попита за някаква такава възможност. Сподели му някое Божие дело преправено от теб за да му стане малко по - ясно.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от Майка »

dyankov написа:...Имах възможност да разговарям с много опитни пчелари и всеки изказа различно мнение. Един от тях, който се занимава само с пчеларство и това му осигурява препитанието, ми каза, че прави отводки, които засилва дотолкова, че за главната паша им слагал магазини. Въпросът ми такъв - възможно ли това и как се постига? ...Благодаря на всеки, който даде мнение по въпроса.
Щом ти е казал, че го прави значи го прави. Но едва ли прави отводките на 3-4 пити, каквито масово се продават.
Мисля, че по-добрият начин е да се подсилват отводки /тоест семейства с млади майки/ отколкото семейства със стари майки.
Предполагам, че това е искал да каже този колега, че подсилва за пашата семейства с млади майки.

Не е лошо, ако не си чел книгите на д-р Ангел Грънчаров да прочетеш някоя. Има една, която е джобен формат и предполагам, ще ти отговори на много въпроси - Новости в интензивното пчеларство.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от saso »

Здравей колега dyankov! В отговорите на всеки от колегите има полезна информация, но смятам че трябва да се добавят още някои неща.

"Въпросът ми такъв- възможно ли това и как се постига? "

Да, възможно е. И може да бъде постигнато по различни начини. Но тук някъде трябва да приключим с общите приказки.
Коментарите могат да бъдат полезни, но нека първо да уточним как и с какво ще се прави отводката, и за каква главна паша става дума.
Има голяма разлика, дали например става дума за "слънчогледова" или за "акациева".

Относно избягването на "меле"-то, има един безотказно работещ подход, който решава проблема- подсилването да се направи с пита запечатано пило без пчелите намиращи се върху нея(да се отстранят пчелите преди питата да бъде поставена в подсилваното семейство).
Разбира се, принципно това се прави при наличие на достатъчно пчели в подсилваното семейство, които да могат да покрият и добавяната пита(особено ако е с пило).
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от solaris60 »

saso написа:Здравей колега dyankov! В отговорите на всеки от колегите има полезна информация, но смятам че трябва да се добавят още някои неща.

"Въпросът ми такъв- възможно ли това и как се постига? "

Да, възможно е. И може да бъде постигнато по различни начини. Но тук някъде трябва да приключим с общите приказки.
Коментарите могат да бъдат полезни, но нека първо да уточним как и с какво ще се прави отводката, и за каква главна паша става дума.
Има голяма разлика, дали например става дума за "слънчогледова" или за "акациева".

Относно избягването на "меле"-то, има един безотказно работещ подход, който решава проблема- подсилването да се направи с пита запечатано пило без пчелите намиращи се върху нея(да се отстранят пчелите преди питата да бъде поставена в подсилваното семейство).
Разбира се, принципно това се прави при наличие на достатъчно пчели в подсилваното семейство, които да могат да покрият и добавяната пита(особено ако е с пило).
На този принцип може да се направи не отводка, а направо действаш кошер. Зависи с колко кошера разполагаме. Колегата обаче пита дали може само с подхранване да се получи ефекта.
dyankov
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Фев 17, 2015 12:33 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от dyankov »

Здравейте колеги,
прочетох мненията на абсолютно всички и съм съгласен с вас. Стигам до извода, че "козата си сака пръч", ако може така да се каже- всяко нещо си иска своето. Зададох този въпрос, защото толкова се опитваха да ме убедят, че роят хванат от дървото, може да бъде засилен дотолкова, че да може за главната паша или по- точно за слънчогледа, да се сложат магазини. Може да ви прозвучи странно, но миналата година разполагах с 14 кошера, почти всички кошери се роиха. В един момент кошерите станаха 25. 3 от новите роеве, които хванах, напълниха плодника и се наложи да им сложа магазини. Не разполагах с готови изградени магазинни пити и сложих пити от други кошери-по 5 магазинни рамки изградени и по 5 основи. Резултатът е - когато започнах да вадя меда, всичко беше израдено и пълно като по учебник и в трите кошера.Не знам как стана, как се получи това нещо. Не съм им придавам пити с пило, не съм ги засилвал с други пчели, но това е факт. Искам да си увелича кошерите и да си направя отводки от моите кошери, но според това , което чета навсякъде няма възможност и да взема мед от тях. Мисля да опитам, но дали ще получа същия ефект като при гореспоменатите 3 кошера- не знам. Също така не знам дали кошерът, от който ще взема рой, ще даде мед.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от Гогол »

dyankov написа:Здравейте колеги,
прочетох мненията на абсолютно всички и съм съгласен с вас. Стигам до извода, че "козата си сака пръч", ако може така да се каже- всяко нещо си иска своето. Зададох този въпрос, защото толкова се опитваха да ме убедят, че роят хванат от дървото, може да бъде засилен дотолкова, че да може за главната паша или по- точно за слънчогледа, да се сложат магазини. Може да ви прозвучи странно, но миналата година разполагах с 14 кошера, почти всички кошери се роиха. В един момент кошерите станаха 25. 3 от новите роеве, които хванах, напълниха плодника и се наложи да им сложа магазини. Не разполагах с готови изградени магазинни пити и сложих пити от други кошери-по 5 магазинни рамки изградени и по 5 основи. Резултатът е - когато започнах да вадя меда, всичко беше израдено и пълно като по учебник и в трите кошера.Не знам как стана, как се получи това нещо. Не съм им придавам пити с пило, не съм ги засилвал с други пчели, но това е факт. Искам да си увелича кошерите и да си направя отводки от моите кошери, но според това , което чета навсякъде няма възможност и да взема мед от тях. Мисля да опитам, но дали ще получа същия ефект като при гореспоменатите 3 кошера- не знам. Също така не знам дали кошерът, от който ще взема рой, ще даде мед.
Здравейте колега dyankov ! Ако наистина сте начинаещ ,то тези 3 роя са ти дали категоричен отговор,че това е възможно.Но има едно важно условие–роя да бъде първак. Първака си е почти /95%/ пълноценно с–во–много млади пчели пълни с енергия за къртовска работа и стара майка.Така че не трябва да се учудваш на това.Другите са били втораци,третаци и т.н.Първаците са отишли в комшията на гости ,когато ти не си бил на пчелина. Няма да се получи получи същия ефект ,както при тези роеве.Тук влизам в противоречие с някои колеги, но ще се опитам да се обоснова защо твърдя това.Една отводка на 6 р./ Д.Б.–12 ,разцепен на 2 / няма тази енергия и хъс за работа,както един рой–първак от подобен кошер.Ако се прави сборна отводка на повече от 6 р. вече си е ново с–во,а не отводка.Има начин да си извадиш мед от всички/ ако са силни с–ва/ и да си направиш отводки.Сега докато има време,послушай колежката Майка и прочети препоръчаната литература.Няма да ти е излишно познанието.Това е ако си начинаещ,но ако си изпитващ колега,то ти знаеш как да постъпиш в дадената ситуация.Успех!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Въпроси за отводките и рояването?

Мнение от ZhivkoBG »

Както винаги гогол закова точен и конкретен отговор по темата евала !
И аз съм начинаещ не за първи път ще го кажа, и не за първи път ще кажа, че много чета...
Отново ще спомена нещо което съм прочел и тепърва теорията ми ще се сблъска с практиката като начинаещ не толкова
"млад пчелар" на 32 г. ;)...
Роят първак носи огромен заряд и уникално силен инстинкт за градеж !
Прибран без значение в ДБ или ЛР кошер само с листове основи, за много кратко време ги изграждат и майката само това чака и веднага ги осеменява ! Разбира се и с помоща на малко захарен сироп !
Ако годината и пашата са добри, ето ти пълни магазини !
За втори и трети рой незнам дали на всички е ясно, но там излитат неоплодени майки от заложените роеви маточници на старата майка !
Няма място за сравнение... малката армия която излита е много по малочислена... може и 2-3 майки заедно с един рой да излетят...
Но да не се задълбочавам... това е накратко от мен
Както споменах това са познанията ми, но само на теория и се надявам да съм полезен на други начинаещи като мен !
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”