Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Здравейте колеги !
Извинявам се ако има отворена тема и я дублирам !
Отглеждате ли тази порода и какви са ви наблюденията в практиката !
(Не намерих информация за чисти породи в България, по скоро метиси на различните породи)
Подходяща ли е за северо-источна българия където е малко по-хладно в сравнение с други части на българия ?!?
Какви са преимуществата и недостатъците в сравнение с италианките ?
Вниманието ми към тази порода привлече -
"Кротка и миролюбива и при преглед пчелите спокойно се движат по питите, което често позволява на пчеларя да работи без було и пушилка. Склонна е към самосмяна на пчелните майки".
По моя преценка мисля, че отглеждам италианки имам два кошера... на външен вид и окраска нямат никаква разлика, но поведението им е коренно различно.
Единия мога да го прегледам гол до кръста реагира много добре на дима от пушалката, а другият е силно агресивен пчелите постоянно се събират на куп и с много по-голяма доза дим едвам успявам да "разбия" пчелите. Винаги отнасям по едно жило когато посегна към рамките :).
Не съм добре запознат с "манталитета" на различните породи, но искам да направя отводка тази година и да придам майка от тази порода !
В моя край не намерих от къде мога да закупя такава майка...

Ако някой може да ми продаде майка от тази порода "Българска медоносна пчела - Apis mellifera macedonica" нека ми пише лично съобщение !!!
Да отговаря на следните изисквания:
1. Млада оплодена 2015 г.
2. Да не е роева или свещева !!!
Трябва ми за периода май-юни
До колкото знам с еконт пристига за един ден ! с наложен платеж !
Благодаря на всички предварително !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Niki S »

Здравей ZhivkoBG,

За съжаление нямам търсената порода /може и да имам, не знам, моите са `селска превъзходна`, кръстил съм ги Пчелищенки/.......та пиша относно
изискванията за майката.

Да отговаря на следните изисквания:
1. Млада оплодена 2015 г.
2. Да не е роева или свещева !!!
Трябва ми за периода май-юни

1. Защо точно млада 2015 г ??? Например аз бих предпочел стара 2 г. дори тригодишна.
Майка доказала се и вместо да я праща във `вечните ловни полета` бих помолил да ми я продаде.
2. Конкректно - тиха смяна ??? или произведена по някоя технология ?? моля. обясни по точно.
3. Юни долу горе става но Май ?? До колкото знам семействата които ще бъдат опрелени за
майкопроизводство в момента трябва да се работи по тях за да станат през Май. Като гледам какъв студ е .....не е заяждане, искам да си изясня нещата.
Успех.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря за отговора Ники !
За това търся тук, а не от майкопроизводни стопанства !
По скоро от пчелари с по 25-30 кошера които сами си отглеждат майки за собствени нужди от тази порода !
Тях няма да ги трогне толкова цената колкото това, че ще си дадат една от младите оплодени майки, например ще разформират една отводка :)
Такава майка отгледана за собствена нужда макар и млада, едва ли ще е по-лоша от майка си :)
Млада 2015, защото да изкара 2 г. примерно
Много пчелари с по 20-30 кошера практикуват точно тиха смяна лесно става при стари майки...
Но и роева бих купил ако трябва да съм честен !
Юни-юли просто съм планувал една отводка, колкото по-рано по добре ще има време да заякне до есента !
Само с два кошера съм и ми е раничко сам да си гледам майки от тях ще е отводката !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Niki S »

Мерси, вече е по ясно. За мен е неприемливо да сменям порода само чрез майка. Ще имам задължително кръстоска със мойте търтеи. Но това е за мен. Предпочитам да правя някаква селекция от това което имам. .......и не вярвам че имаш само два кошера, или може би доста години си ги обикалял....щом захапа за едно от предимствата на старите майки.
Успех.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от TVB »

Niki S написа:Мерси, вече е по ясно. За мен е неприемливо да сменям порода само чрез майка. Ще имам задължително кръстоска със мойте търтеи. Но това е за мен. Предпочитам да правя някаква селекция от това което имам. .......и не вярвам че имаш само два кошера, или може би доста години си ги обикалял....щом захапа за едно от предимствата на старите майки.
Успех.
Напълно подкрепям колегата за ролята на търтеите. Освен това вярвам в ролята на средата в която се проявяват наследствените качества. Средата има голямо въздействие върху проявяване на генетично заложените качества. Затова подържам теорията на Андрес Рава, че най добрата селекция е селекцията направена измежду пчелни семейства, които поколения на ред се развиват в даден район без внасяне на генетичен материал от друго място.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Ако още един каже нещо подобно със сигурност ще ме откажете от идеята да търся майка от тази порода :)
Дадохте ми тема за размисъл !!!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Niki S »

Нали това е целта на форума, да има дискусия и да се вземе точното решение.
Струва ми се че това не е най удачния вариант, колкото и чистопородна да е майката не се
знае какво ще е поколнието защото ще е хибрид. Трябва цяло сем. или отводка за да види
за какви пчели става въпрос и заслужава ли си. Ако все пак решиш да сменяш само майка
имай в предвид следното. Колкото е по голяма разликата в гените толкова по трудно се
придава такава М. Ако има яйца и личинки те по правило я убиват. Ако лишиш от избор пчелите
т/е например махнеш старата М, изчакаш да запечатат и послдното яйце и тогава премахваш
всички свищеви маточници има голям шанс да я приемат, но пак сагата не е свършила защото
семейството изчаква да осемени част от питите и я сменят чрез тиха смяна. Критерий за
успешно придаване на М от друга порода е - когато всички пчели в кошера са дъщери на новата М.
Важно условие за придаване на друга М още по вече при различни гени е че семейството
е разделено. Младите пчели приемат много по добре новата М а старите не. Новата М
си има свита и я охраняват от другите, и ако пчеларя полюбопитства след 1 - 2 дена
дали е приета и ОСОБЕННО ако вади рамки често вижда новата в кълбо да я убиват.
Причината е че при преглед М бяга и напуска свитата и попада в другия `лагер`, за
това при смяна на М кошера по правило не се пипа десетина дена. Гледат се външни признаци.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря отново за отговора Ники !
Аз черпя информация основно от книги, а там не съм срещал подобна информация за това което спомена !
В това отношение този форум може да бъде наистина много полезен за всички които искат да се учат и тия които искат да споделят наученото !
Няма да избързвам ще изчакам до юни, юли и ще реша какво да правя...
Може купя майка от моя район или да направя отводка със старата майка, а основното семейство да си отгледа нова...
До колкото разбрах ти сам си отглеждаш майките... ! Според мен е най-добрия вариант, защото така не си зависим от никой !
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

Има истина в това дето го е писал Ники долу но той е посгъстил краските. Преди 2 години реших да пробвам бъкфаст и смених карниките първата година 50% а втората други 40%.
Първата година нямах проблеми с приемането. Пчелите опитаха да сменят малка част от майките чак на другата пролет. Още не съм сигурен на 100% дали беше самосмяна или опит за роене. Маточниците бяха малко но повече от 3-4. Втората година приема беше по-лош, но не е задължително по причина на гените. Майките ги придавах направо в основното семейство, като старата майка с разнопвъзрастово пило я вадех в отводка.

Най-лесно и безотказно се придава майка на семейство стартер. Който пък иска така или инак да прави отводки, да направи такива със старо пило и пчели и да даде новата майката на отводката. Каквито и да са разликите в гените, майката се приема, дори самата тя да не е читава. Това улеснява придаването особено лятно време при наличие на корпуси и магазини с мед. Ако пък от отводката няма да се прави ново семейство, може да се остави до есента, когато да се обедини с основното семейство и да се получи нещо читаво и прзимуващо без грижи.

Есенно време след като се махне майката на основното семейство и се придаде отводката с младата майка приема също е много успешен. Аз нямам случй през септември придадена майка да не е била приета. А съм придал доста такива, точно от отводки. Който все пак има притеснения, може да арестува за два дена майката при обединяването и пак всичко ще е ОК.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от saso »

Предвид възможността темата да се чете от начинаещи пчелари и опасността да бъдат формирани грешни представи се налага да направим някои уточнения.

При всички положения използването на подходяща чистопородна майка за произвеждане на собствени майки е за предпочитане. Това е сигурен и ефективен начин за подобряване качествата на пчелите, с които работим.
Разбира се оплождането на метизиран търтиев фон на тези майки е факт, който трябва да се отчита при използването им за развъдни цели.
Когато използваме някои термини, които могат да бъдат тълкувани по различен начин, е добре да изясним смисъла, който се влага в тях. Оплождането на чистопородна майка на метизиран търтиев фон води до метизация, а не до хибридизация. Тук бащата на поколението е неизвестен и поколението са мелези, а не хибриди.
Как да тълкуваме термина например, когато на пазара се предлага един четири-линеен хибрид?

Относно написаното за придаването на такава майка не ми се навлиза в подробности, но всъщност основните фактори, влияещи на успешния прием са феромоновата атрактивност и поведението на самата майка.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от kapaneca »

valyo понеже си работил и с двата вида "Карника" и "Бъкфаст".Ако може малко информация от коя порода "Карника" или "Бъкфаст"си доволен повече .Какви са + и - за двете породи.До колкото знам "Бъкфаст" е селекция как мислиш да я задържиш като показатели за самата линия напред в годините
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Niki S написа:Нали това е целта на форума, да има дискусия и да се вземе точното решение.
Струва ми се че това не е най удачния вариант, колкото и чистопородна да е майката не се
знае какво ще е поколнието защото ще е хибрид. Трябва цяло сем. или отводка за да види
за какви пчели става въпрос и заслужава ли си. Ако все пак решиш да сменяш само майка
имай в предвид следното. Колкото е по голяма разликата в гените толкова по трудно се
придава такава М. Ако има яйца и личинки те по правило я убиват. Ако лишиш от избор пчелите
т/е например махнеш старата М, изчакаш да запечатат и послдното яйце и тогава премахваш
всички свищеви маточници има голям шанс да я приемат, но пак сагата не е свършила защото
семейството изчаква да осемени част от питите и я сменят чрез тиха смяна. Критерий за
успешно придаване на М от друга порода е - когато всички пчели в кошера са дъщери на новата М.
Важно условие за придаване на друга М още по вече при различни гени е че семейството
е разделено. Младите пчели приемат много по добре новата М а старите не. Новата М
си има свита и я охраняват от другите, и ако пчеларя полюбопитства след 1 - 2 дена
дали е приета и ОСОБЕННО ако вади рамки често вижда новата в кълбо да я убиват.
Причината е че при преглед М бяга и напуска свитата и попада в другия `лагер`, за
това при смяна на М кошера по правило не се пипа десетина дена. Гледат се външни признаци.
Ники наистина е интересно това което написа, но ще ти цитирам нещо от една книжка !
"Когато пчелите са малко, те приемат всичко което им се даде... !!!" край на цитата.
В смисъл майка без значение оплодена или не, маточник без значение отворен или зрял...
Автора иска да каже, че пчелите нямат избор и свеждат всичко до оцеляването на семейството...
Когато се прави отводка само със зряло пило и само млади пчели /старите се прибират в основното семейство/
приемането е 100%
Моята идея беше точно да придам млада оплодена майка на отводка, а не на основното семейство...
Все пак имам време да помисля...
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

kapaneca написа:valyo понеже си работил и с двата вида "Карника" и "Бъкфаст".Ако може малко информация от коя порода "Карника" или "Бъкфаст"си доволен повече .Какви са + и - за двете породи.До колкото знам "Бъкфаст" е селекция как мислиш да я задържиш като показатели за самата линия напред в годините
Имал съм много различни карники. Както жива мъка (местна безродна преобладаващо) така и отлични. Най-добрите карники които съм имал бях купил от Котларски. Той пък ги беше внесъл от сръбски пчелар, на границата със Словения. Много бяха добри. Това ще е било 2012, щото майките бяха жълти. Силни семейства работливи, не се роиха.

С бъкфаст започнах да подменям от 2013. Не мисля че тези 2 години са достатъчни за да мога да се ангажирам с категрично мнение коя е по-добра. При мен по принцип пашата не е много,а миналата година направоя я нямаше.

А. Необходимо разяснение на спецификата при мен

1- Слаба паша.
Кратък сезон, без наличие на промишлено земеделие, гориста местност без преобладаване на медоноси. Има безполезен букообразен храсталак (свинака) дрян, джанки, малко акация, още по-малко липа клен, повече бор.

2 - Ройлив район.
Много благоприятстващата роенето паша и климат. Редуващи се периоди с постоянна слаба паша (след акацията) която не е в състяние да ангажира семействата но е напълно достатъчна да поддържа развитието им, съпътствана с добър принос на прашец, често с продължителни валежни периоди. А като се случи всичко това накуп, плюс че все пак се старя да засиля рано семействата с надежда да има акация (не всяка година я хващам) роевата треска е сигурна.

3 - Изолираност.
Село със застаряващо население и намаляващ брой на пчеларите, непривлекателно за подвижно пчеларство. В непосредствена околност има само още един пчелин с 15-на семейства. Малко по-далеч други с по няколко кошера. Не е "необитаем остров" но преобладаващото количество търтей са си мойте.

Б. Цели с подмяната.

1. Противороево - Предвид горната специфика основната цел ми беше да се боря с роенето.
2. Склонност за създаване на силни семейства достатъчно рано.
3. Миролюбивост- С годините и метизацията се бях сдобил с някой доста агресивни семейства. Основно мисля че това качество дойде с две метизирани семейства които взех от Плевенско.
4. Възможност да поддържам линията (да избягвам метизацията).
Примерно карниките от Словенско ме удовлетворяваха, но това беше инцидентна пратка, не мисля (мислех), че мога ра разчитам на постояннен "внос" на тези гени.
5. ПО ВЪЗМОЖНОСТ повишаване на добивите . Търся порода способна да извлича максимума от наличната слаба паша. Но знам че няма магическо решение. Като пашата ти е малко не можеш да очакваш чудеса от смяната на породата. Добиви от над 30 кила (има кошери с по 50) за целия пчелин средно и то в добри години са ми м

В. Резултати.
Най-добра за сравнение е 2013, тогава имах и карники и бъкфаст. 2014 беше твърде дъждовна и "ненормална" за да я имам за сравнение, но все пак някой изводи са възможни.

1. Роене.
Цел постигната не изцяло. 2013 не съм имал проблеми с роенето. Тогава обаше имаше увличаща акациева паша (затова казвам че две години са малко за изработване на мнение). 2014 имаше такива опити при всички останали карники и при 2 бъкфаст. Между другото, лежак не ми се е роил, даданите опитват често, многокорпусните - чат пат. Даданите с бъкфаст последната година показаха по-слаба склонност към роене, но на границата на добрите карники.
2. Засилване на семействата рано
Бъкфаст води за моя изненада. С малко но води. Още не съм сигурен обаче доколко е обусловено от нейните дадености и доколко се дължи на разли1но гледане. Трябва да поясня, че имайки за цел преминаването към бъкфаст аз подменям майките на най-добрите семейства като карникте оставаха в по-слабите. Все пак има усещането че бъкфаст, при подаване на достатъчния фураж в никой случай не отстъпва на добрите карники коио съм имал през годините.
3. Мролюбивост.
Тук се забеляза определено подобрение, но не съм спрял да ползвам було все пак.
4. Достъп до свежа кръв.
Доста важния фактор че има достъп до аналогични майки, с тенденция да се "стабилизира" селкцията им е слава Богу все така валиден. Предвид изолираността на райна и нмерението ми ежегодно да подменям най-лошите майки от пазара тази це е постигната.
5. Добиви
Въздържам се от категорично мнение. Мога да кажа че бъкфаст са малко по-добри , но това може да се дължи на субективна преценка. Последните 2 години рекордьорите ми са бъкфаст, но те са и най обгрижваните и засилвани (преди подмяната на майките) семейства.


Г. Изводи.
За сега клоня към бъкфаст при цялата условност на този термин.
Ижложих фактите както ги виждам и оставям изводите за вас. Пак повтарям - не мисля че достатъчно дълго съм работил с бъкфаст за да мога да направя изводи.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Ето това е конкретен отговор !
Ще се радвам ако някой напише нещо и за Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)
Вярвам, че има пчелари в този форум които я отглеждат !
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

За бъларската пчела или добро или нищо :)

Доктор А. Грънчаров на пчеларски сбирки често казва че това нещо е унищожено за съжаление. А той знае каво говори. Неговата препоръка е да се възстанови регионалната порода на базата на карника от Австрия, където местната карника асоциация има действителни, значими успехи.
Това е което се е случило в Германия след като са унищожили, точно като нас, с разборен и безразборен внос, тяхната си черна пчела. Но немците са способни да действат заедно в една посока. Следвали са масово препоръките и (малко и по принуда на даденостите) са внасяли дълго време карника от Австрия. Сега имат добри карники и напоследък бъфаст.
При нас не вярвам това да се случи. Ние сме неорганизирани - т.е. няма ценртално място където аргументирано да се вземе решение. Пчеларите са всеки за себе си и т.е. не следват някаква "политика". Съществува и финансовият проблем, колкото и да не е истински.
Австрийската карника е способна да създаде доста силни семейства, отличава се с добра работливост и кротост и също така твърденията са че не е по-ройлива от другите.
Карниката определено притежава качества и отглеждането и си струва. Който може да поддържа внос от Австрия мисля че няма да сбърка да го прави. Има големи промишлени пчелари в пловдивско за които съм чувал че го правят. Съгласен съм с Грънчаров че ако решим да възстановим карниката тук, трябва да е на основа на Австрийската, която е базирана на словенската и е много близка до загубената наша карника.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”