На кой ден търтея е полово зрял?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Scutellator »

saso написа: ...Не само че пилото си беше нормално, но едната майка успя да развие семейство, което постигна 270% от средния добив на мед и ми разби всички представи за потенциална ефективност и критерии за оценка. Разбира се, основно влияние вероятно оказват генетичните заложби на конкретната порода, но става дума за нуклеус- малко оплодно семейство, покриващо 2 ДБ магазинни рамки при зазимяването.
Ухааааа.

При мен също имаше прекъсване на отглеждането на търтеи и на една от последните партиди доста майки не се завърнаха. След това пак нямаше проблеми. Междувременно за кратко пак бяха започнали да отглеждат търтеево пило, както и винаги се случва тук-таме някой нуклеус да стане търтовка, тъй че към момента съм осигурен в това отношение. Последната партида маточници я поставих на 24. 09. и след още някой и друг ден трябва да започнат да снасят.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от saso »

“Ухааааа. “
Я да видим сега. При среден добив 50кг 270% прави 135 кг. Ухаа!

Е да, ама не.
Тази година при мен добра паша реално се появи чак в самия край на юни, буквално последните два-три дни. До този момент нямаше акация, нямаше и рапица и изобщо нямаше събран никакъв пресен мед. Поилките гъмжаха от пчели и освен поддържащата паша, активно разпечатваха и използваха и останалия от зимата мед.
Главната паша се появи късно и премина бързо. Добивът на стоков мед е наполовина спрямо миналата година, а мед събраха само тези, които го могат и колкото го могат.
Това е положението.

Относно майките, предвид атмосферните условия, би трябвало да си отличник!
Всъщност, интересно ми е случва ли се реално и колко време трябва да не се ревизира един нуклеус, за да стане майката търтовка?
Изключвам проверката на изолираните оплодни пунктове.

Имал съм случай млада майка да започне да снася оплодени яйца, а по-късно да стане търтовка, но просто не си спомням да съм имал случай майка, която е излизала да се опложда и се е върнала, да е останала неоплодена.
Да не казвам и в кои месеци се е случвало.
Иначе, в интерес на истината в момента имам неоплодена млада майка-търтовка, но тя е предназначена за експериментално оплождане майкахсин и просто не влиза в графата.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Scutellator »

saso написа: .....Всъщност, интересно ми е случва ли се реално и колко време трябва да не се ревизира един нуклеус, за да стане майката търтовка?
....
Не майката, пчелите....

След като се уверя че маточника се е излюпил и майката няма видими физически недъзи, нямам причина да отварям нуклеуса повторно до момента, в който майката не стане за за вадене ( процента на незавърнали се майки обиновенно клони към 0 ). А четирите седмици са достатъчно време пчелите да започнат да снасят яйца. А и тъй като в края на сезона предпочитам майките да ги оставя да поработят малко по-дълго преди да им направя преценка, някои нуклеуси спокойно могат да останат непоглеждани до месец и половина
Иначе, в интерес на истината в момента имам неоплодена млада майка-търтовка, но тя е предназначена за експериментално оплождане майкахсин и просто не влиза в графата
Ще оплождаш майката със собствените й търтеи (самоопрашване)??? Защо в края на сезона? - майките на тази възраст не складират много семенна течност и ще свърши още опреди да си се усетил.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от saso »

Прав си, малко е късничко за това упражнение, но в началото на август сроковете изглеждаха съвсем приемливо.

Така или иначе имам нейни търтеи-синове, които са излюпени и маркирани на 18 септември и до края на седмицата смятам да приключа с този етап.
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Грийнхорн »

Възможно ли е майка, след като е станала търтовка, да бъде оплодена инструментално?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Aleksey »

Предполагам,че ако свършването на спермата е причина за появата на не оплодени яйца,би могло да се опита.Но ако причината е друго увреждане на майката,изкуственото осеменяване няма да е успешно.Така мисля.
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Грийнхорн »

Aleksey написа:Предполагам,че ако свършването на спермата е причина за появата на не оплодени яйца,би могло да се опита.Но ако причината е друго увреждане на майката,изкуственото осеменяване няма да е успешно.Така мисля.
Предполагам тогава, че млада неоплодена майка( лошо време или липса на търтей) може да бъде изкуствено осеменена.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от saso »

Грийнхорн написа:
Предполагам тогава, че млада неоплодена майка( лошо време или липса на търтей) може да бъде изкуствено осеменена.

Разбира се!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Scutellator »

saso написа:Прав си, малко е късничко за това упражнение, но в началото на август сроковете изглеждаха съвсем приемливо.

Така или иначе имам нейни търтеи-синове, които са излюпени и маркирани на 18 септември и до края на седмицата смятам да приключа с този етап.
Ако всичко изпълниш както трябва, от резултата поне ще научиш доста. Keep walking!
Грийнхорн написа:Възможно ли е майка, след като е станала търтовка, да бъде оплодена инструментално?
Не. Мрат.
От снасящите майки, само неопложданите могат да бъдат осеменени с успех, но количеството сперматозоиди което успяват да съхранят не е голямо.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Dinko »

Още в началото на август забелязах че , както миналата 2015 г няма никакви търтей.
След медосбора установих че, 4 кошера нямат пило.
Прегледах ги основно и във четирите открих неоплодени майки.
Не видях нито един търтей :shock:
Лоша година, не правете късни отводки.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Dinko »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Dinko »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Dinko »

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: На кой ден търтея е полово зрял?

Мнение от Niki S »

Dinko написа:Още в началото на август забелязах че , както миналата 2015 г няма никакви търтей.
След медосбора установих че, 4 кошера нямат пило.
Прегледах ги основно и във четирите открих неоплодени майки.
Не видях нито един търтей :shock:
Лоша година, не правете късни отводки.
Същата ситуация, Юлски майки /края на месеца/ за резерва и всичките неоплодени.
Отводките се намъчиха със тях, накрая всичките се събраха на едно място почнаха да носят прашец а тя снася само неоплодени. Майки, майки......а качеството на търтеите май ще става
все по актуално. Много е притеснително че спермата е малко и некачествена и дори липсва вече в търтеите.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”